A hideg bizonyos betegségeknél és sérüléseknél enyhíti a fájdalmakat és csökkenti a gyulladásos reakciókat! Ám ahhoz, hogy segítsen, és biztosan ne ártson, tudni kell helyesen használni.
Hidegen ajánljuk!
Biztosan sokan emlékszünk még arra, hogy amikor lázasak voltunk, anyánk hideg borogatást tett a lábunkra, s ezzel kíméletes módon csökkentette magas testhőmérsékletünket.
A HIDEG HATÁSA
A hideg különféle módon hat a szervezetünkre:
Véredények: A hideg összehúzza az ereket. Ezt főleg a kisebb vérzések csillapításánál, vagy vérömleny kialakulásának megakadályozására alkalmazzák.
A hideg hatásának megszűnése után a véredények reflexszerűen kitágulnak. Ezt alkalmazzák, amikor például ízületi bántalmaknál javítani akarják az adott tájék vérellátást, és a vérbőség révén meg akarják gyorsítani a gyulladást kiváltó káros anyagcseretermékek eltávolítását.
Idegek: A hideg érzéstelenítőként és ezzel együtt fájdalomcsillapítóként hat a szövetekben található idegvégződésekre, amelyek a fájdalomérzetet a gerincvelőbe és az agyba juttatják. Ez a hatás különösen nagy jelentőségű az (akut) gyulladással járó fájdalmak csillapításában.
Gyulladásos folyamatok: A hideg nyilvánvalóan lassítja az akut gyulladásos folyamatokat. Ezért alkalmaznak hideget például az ízületek és a környező szövetek akut gyulladásánál, ugyanakkor a krónikus gyulladás inkább meleg kezelést igényel. Legjobb, ha az orvos határozza meg az adott esetben szükséges eljárást.
MIKOR HASZNÁLJUK?
Égési sérülések és apróbb sebek: Kisebb felületű akut égési sérülések esetén (például a főzőlap vigyázatlan megérintését követően) elsősegélyként hidegvizet kell folyatni a sérült bőrfelületre. Ugyanígy kisebb sebeknél, például egy konyhakés által okozott vágásnál a hideg víz csökkenti a fájdalmat.
Akut tompa sérülések: Ide tartoznak a külső, tompa erőhatásból származó ízületi ficamok, ütése, összenyomások következményeként fellépő zúzódások, véraláfutások. A hideg csökkenti a fájdalmat, a kivörösödést és a duzzanatot, véd a túlmelegedés ellen, mérsékli a működési zavart, és gyulladáscsökkentő.
Akut ízületi gyulladások: Nem csoda csillapítja a fájdalmat, de csökkenti az ödémát és a gyulladásos folyamatot is. A vérbőség következtében (amely a hideg alkalmazását követően fellép) kitágulnak a véredények, ennek köszönhetően a gyulladást kiváltó és fenntartó anyagok gyorsabban kiürülnek, és ez elősegíti a gyógyulást.
HOGYAN HŰTHETÜNK MÉG?
Hűtőhatású sprayk: Ezek a készítmények különféle hűtőhatással rendelkező anyagokat, mint például klóretánt tartalmaznak, ezt kell az érintett felületre permetezni. Az elsősegély céljaira szolgáló hűtőspray patikában kapható. Azonban vigyázat, ezeket nyálkahártyákra és nyitott sebekre nem szabad alkalmazni!
Hideg pakolások: Olyan különleges gélt tartalmazó, zárt csomagok, amelyeket hűteni lehet, és a hideget „tárolják”. A pakolást az érintett bőrfelületre kell helyezni. Szükség esetén a tasak fel is melegíthető, esetleg a hideg és a meleg váltva is használható. Előnye, hogy rugalmasan igazítható a testfelszínhez, és a kívánt hőmérsékletet viszonylag hamar elérhetjük.
LÁZ ELLEN BOROGATÁST!
A hideg vádliborogatás régóta bevált házi eljárás a láz kíméletes csökkentésére. Ehhez egy többszörösen összehajtogatott vászonkendőt kell hideg vízbe mártani, utána jól kicsavarni. A nedves kendőt többször tekerjük rá a vádlira, majd egy száraz vászonkendővel rögzítsük. Végül a lábakat még egy száraz gyapjúkendőbe is csavarjuk bele, és helyezzük nyugalomba.
Körülbelül fél óra elteltével vegyük le a borogatást, mivel addigra elvesztette hűtő hatását. A hideg borogatást óránként meg lehet ismételni, amíg a láz körülbelül 1 fokot nem csökkent.
Figyelem!
Bár a hideget különféle panaszok esetén lehet alkalmazni, egyre azonban mindenképpen ügyelni kell: sohasem szabad közvetlenül a bőrre tenni, mert helyi fagyást okozhat. Az összetört jeget vagy a jégkockákat ezért mindig valamilyen szövetbe (kendőbe, törülközőbe) burkoltan kell a test felületére helyezni!
Fontos!
A jéghideg pakolás kívánt gyógyhatása és a szövetkárosító túlhűlés közti határ nagyon kicsi, ezért a jeges pakolásokat csak rövid ideig szabad használni! A mélyhűtőből kivett (-5 Celsius-fokos) pakolást vagy a jeges tömlőt 3 percig tartsuk egyhuzamban az érintett területen, majd 2-3 perc szünet után tegyük csak újra vissza. Ezt körülbelül három-négy alkalommal ismételjük meg; ha szükséges, félóránként újra ugyanígy járjunk el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.