Hét háterősítő gyakorlat

Gerincünk és hátunk izomzata huszonnégy órás nonstop szolgálatot teljesít. Az egyoldalú megterhelést jelentő mozgások és a sok ülés hatására megfeszül a nyak és a váll, az alsó háti szakasz pedig merevvé válik.

Gerincünk és hátunk izomzata huszonnégy órás nonstop szolgálatot teljesít. Az egyoldalú megterhelést jelentő mozgások és a sok ülés hatására megfeszül a nyak és a váll, az alsó háti szakasz pedig merevvé válik. Ha azonban napi rendszerességgel elvégzünk néhány nyújtó és erősítő gyakorlatot, a célzott mozgás valóságos csodát művelhet a hátunkkal.

Stressz, túl kevés mozgás, túl sokáig tartó ülés, túlsúly – a hátfájás okai nagyon sokrétűek. A meglepő azonban az, hogy számos háti és deréktáji panasz oka nem a túl-, hanem az alulterheltség.

A mozgáshiány miatt elrenyhülnek a hasizmok, amelyeknek többek között a gerinc támasztása is a feladataik közé tartozik, az egyoldalú megterhelés és a stressz következményeként pedig feszültségek alakulnak ki. Ilyen esetekben némi önfegyelem és néhány célzott gyakorlat nagyon sokat segíthet. A rendszeres edzés ugyanis megerősíti az erőtlenné vált izmokat, és serkenti a vérkeringést, valamint javítja a csigolyák közötti porckorongok tápanyagellátását is.

Mindezen túlmenően a tornázást megelőzően beiktatott illóolajos masszázsok is oldják az izmok görcseit, és a lélekre is jó hatást gyakorolnak. Az itt bemutatott hét gyakorlat minden szempontból ideálisnak tekinthető: az izmokat nyújtás útján lazítja el, megerősítik az egyébként elhanyagolt, szinte soha nem használt izomcsoportokat, és mindezek eredményeként újra megteremtik a szervezet egyensúlyát.

Nyak- és hátizomzatnyújtó: üljünk kényelmesen és egyenes háttal a földön vagy egy széken, két karunkat oldalra nyújtsuk ki a test mellett úgy, hogy a tenyerünk előrenézzen, és az ujjaink hegye lazán érintse a földet. Egyenesen előrenézve egyenesítsük ki a gerincünket, és enyhén emeljük meg az állunkat. A fejünket kissé hajtsuk balra, és a vállunkat ezzel egyidejűleg húzzuk lefelé. Lélegezzünk egyenletesen, és húsz másodpercig maradjunk ebben a testhelyzetben. Ismételjük meg a gyakorlatot mindkét oldalra két-három alkalommal.

Egyensúlyba hozza a gerincét: térdeljünk le a földre, és támaszkodjunk meg a két kezünkön. A kezünk a vállunk, a térdünk a csípőnk alatt helyezkedjen el. Egyenesítsük ki a hátunkat, miközben a fejünket hajtsuk kissé előre. Könnyedén hajoljunk előre, húzzuk hátra a vállunkat, és emeljük fel a bal karunkat és a jobb lábunkat úgy, hogy egy magasságban legyenek a hátunkkal. Közben húzzuk be a hasunkat, a köldökünket közelítsük a gerincünkhöz anélkül, hogy a hátunkat felpúposítanánk. Ezt a testhelyzetet nyolc másodpercig tartsuk meg, majd váltsunk oldalt. Mindkét oldalra nyolcszor végezzük el a gyakorlatot.

Erősíti a medence izomzatát: feküdjünk a hátunkra, a lábunkat húzzuk fel, hogy a talpunk majdnem a térdünk alatt támaszkodjon a talajra. Két karunkat fektessük végig a felsőtestünk mellett úgy, hogy a tenyerünk fölfelé nézzen. Nyomjuk a lábunkat a talajra, és lassan emeljük meg a medencénket, hogy kinyújthassuk a csípőnket. Ezt a testhelyzetet tartsuk meg öt másodpercig, majd lassan, csigolyáról csigolyára haladva görgessük végig a gerincünket a talajon. A gyakorlatot nyolcszor ismételjük meg.

Erősíti a hasizmokat: feküdjünk a hátunkra, a lábunkat csípőszélességben nyissuk szét, talpunk támaszkodjon a talajon. Jobb kezünket tartsuk a tarkónk mögött, bal karunkat nyújtsuk ki a test mellett a jobb lábunkhoz. Belégzés közben a köldökünket húzzuk befelé, és mozgassuk a bal oldalunkat a jobb csípőnk felé. Közben a felsőtestünket emeljük meg, és a karunkat toljuk előre a felső combunk mellett. A kilégzéssel együtt lassan ereszkedjünk vissza a kiindulási helyzetbe. Mindkét oldalra nyolc-nyolc alkalommal ismételjük meg.

Nyújtja a hátat: feküdjünk a hátunkra, húzzuk fel mindkét térdünket a hasunkhoz. Hátulról fogjuk át a combunkat. Lazítsuk el a vállunkat, és mélyen lélegezzünk. Töltsünk el legalább húsz másodpercet ebben a pozícióban. Négyszer ismételjük meg.

Nyújtja a gerincét: feküdjünk a földre a hasunkra, a lábunkat enyhén nyissuk szét, a lábujjaink kifelé nézzenek. A fejünket emeljük meg körülbelül tíz centiméternyire a föld fölé, a két kezünket vigyük a tarkónk fölé, és közben a könyökünket is enyhén emeljük meg. Utána a két karunkat vezessük végig oldalt a test mellett a fenekünkhöz, úgy, hogy a két tenyerünk érintse meg a fenekünket. Közben a lábunk és a fenekünk izomzatát lazítsuk el. Nyolcszor ismételjük.

Ellazítja a vállat: feküdjünk a hátunkra, húzzuk fel a térdünket úgy, hogy a talpunkon támaszkodjunk. Kulcsoljuk össze a két kezünket, és emeljük a magasba. Utána mindkét kezünket mozgassuk jobbra vagy balra, a fejünkkel követve a kezünk mozgását. Izmainkat ne feszítsük meg! A gyakorlatot mindkét oldalra nyolcszor végezzük el, olyan könnyedén, ahogyan csak tudjuk. (nyt-m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?