Ha jön a bölcsességfog…

Amikor arra ébredünk, hogy fáj az ínyünk, valószínűleg a bölcsességfogunk jelzi: elérkezett az idő, hogy átszakítsa a nyálkahártyát, és kibújjon. De mi van akkor, ha még napok múlva sem jön ki, vagy ha további problémák merülnek fel?

A bölcsességfog a fogsor utolsó, nyolcadik tagja, alapesetben négy van belőle. A nevét valószínűleg onnan kapta, hogy 18-24 éves kor táján nő ki. Gyakran okoz problémát, de hogy pontosan mi a teendő vele, és mikor kell orvoshoz fordulni, nehéz meghatározni.

A bölcsességfog kibújása általában kellemetlen, feszülő érzést vált ki az ínyben. Serkenthetjük az előretörését rágással, de segíthet az is, ha az érintett területet jó erősen mossuk fogkefével. Ideális esetben a fog egy-két napon belül kibújik, ám ha mégsem, érdemes felkeresni az orvost.

Legtöbbször nem a bölcsességfog tehető felelőssé a problémákért, hanem az adottságaink, mint például a kis állkapocs, a fogak mérete, elhelyezkedése, stb. A bedagadt ínyrész azt jelzi, hogy a fog és íny között elhelyezkedő ún. tasakba kórokozó került. Egyes esetekben megduzzad a nyirokcsomó, szájzárat kapunk, a fájdalom kisugárzik a fülbe, vagy a lehelet bűzössé válik. Ilyenkor a fog kivétele szinte elkerülhetetlen. Ám először a gyulladást kell csökkenteni, mert ellenkező esetben az érzéstelenítés nem megoldható.

Akkor is gond lehet, ha a bölcsességfog rendben kibújt. Gyakori jelenség, hogy a nyolcas fogaknak nincs elegendő helyük: a fogak torlódnak, a fogsor elmozdul a középvonal felé. Ha a torlódás elkezdődött, azt a bölcsességfog eltávolítása önmagában már nem oldja meg, de a folyamatot megállítja. A kibújt bölcsességfog egyszerűen kihúzható, a bennmaradt fog eltávolítása kisebb műtétet igényel. A műtét végén keletkezett sebet legtöbbször összevarrják, a varratokat pedig körülbelül öt nap múlva veszik ki. (n-a)

Foghúzás utáni teendők

Elképzelhető, hogy a bölcsességfog eltávolítása után megdagad a nyirokcsomónk és az érzéstelenítő injekció helye is fáj még egy ideig.

Az esetleges szájzár kialakulását folyamatos mozgatással, rágással – de csakis az ép, nem műtött oldalon – előzhetjük meg.

A teljes gyógyulási idő 3-14 nap.

A beavatkozás után két órán keresztül semmit ne együnk, az ivás megengedett.

Néhány napig csak olyan ételt fogyasszunk, amely nem sérti fel a sebet. Kerüljük a darabos ételeket.

A tejtermékeket hanyagoljuk egy ideig, mert semlegesíthetik a szájfertőtlenítő szer hatását.

A szokásos esti és reggeli fogmosás mellett ajánlott további fogmosásokat beiktatnunk.

A szájöblítő- és szájfertőtlenítő szerek a szájban eredetileg is meglévő kórokozóflórát bizonyos fokig semlegesítik, alkalmazásukkal segíthetjük a gyorsabb gyó-gyulást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?