Ha megbetegszünk, a legtöbben edzőterem helyett csak a jó puha ágyba vágyunk. Általában jól is teszszük, ám vannak esetek, amikor egy kis mozgás javíthat a helyzeten.
Ha gyengének érzi magát…
Meghűlés és nátha
Ha megfázott, célszerű olyan mozgásformát választani, ami még nem káros, de serkenti az alapanyagcserét, fokozza az immunrendszer működését, megakadályozza az izomzat leépülését. Ha nincs láza, a szokásos edzés 50-70 százalékát végezze el. Figyeljen arra, hogy ilyenkor sokkal komolyabban kell bemelegíteni, nyújtani és lazítani. A szauna, a gőzfürdő és a masszázs is jót tesz. Ha azonban láza van, semmiképp ne sportoljon, mert megterhelheti vele a szívét. Tudatosítsa: a teste fel akar épülni, ezért nagy nyomás nehezedik rá. Ezt még tetézi azzal, hogy megterheli egy nehéz edzéssel.
Ideális: Könnyű séta, stretching, jóga, Pilates.
Kerülendő mozgásformák: Bármilyen nagy intenzitású edzés. Figyelj a testedre, ha pihenni akar, engedd neki!
Asztma
Az asztma tünete a légutak beszűkülése, ami gátolja a légzést. Attól azonban, hogy asztmában szenved, még végezhet normális intenzitású edzést. A legfontosabb dolog, hogy dolgoztasson ki magának egy testreszabott edzéstervet. Jót tesz a mozgás, de csak fokozatosan nehezítve, a tüdőgyógyász javaslata alapján. Allergiás asztma esetén kerülendő a szabadtéri edzés, ilyenkor inkább az edzőtermet vagy az uszodát válassza helyszínül.
Ideális: Úszás – mivel növeli a vitálkapacitást, javítja a légzésfunkciót –, trekking, nordic walking, kerékpározás, labdasportok, vízi sportok.
Kerülendő mozgásformák: Könnyűbúvárkodás, hideg környezetben végzett edzés, mert ez asztmarohamokat okozhat.
Szívproblémák
Még a szívprobléma sem mentség arra, hogy abbahagyja a testedzést. Sőt, a helyesen megválasztott mozgás rendkívül jótékony hatású lehet. Mindenképp konzultáljon azonban kardiológussal, mielőtt belekezd egy edzésprogramba. Dolgozzon személyi edzővel, tájékoztassa részletesen az állapotáról, és mutassa meg neki kezelőorvosa ajánlását. Edzésnél használjon pulzusmérő órát. Mindenképpen hagyja abba az edzést, ha a mellkasában feszülést érez, nehezen veszi a levegőt, szédül, vagy túl magas a pulzusa – azaz több, mint a maximális pulzusa (220-életkor) 70-75 százaléka. Lehet, hogy az ennél alacsonyabb terhelés is panaszt okoz, ezt önnek kell kikísérleteznie. Általánosságban, ha a megszokott edzéspulzusánál 10-15-tel feljebb emelkedik a pulzusa, lassítson, vagy álljon meg.
Ideális: Tempós séta, mérsékelt tempójú úszás, kerékpározás, edzőtermi, főleg aerob edzés.
Kerülendő mozgásformák: Minden, ami magas intenzitású, és jelentősen megemeli a pulzust. Ilyenek a nagy ellenállással, súlyokkal végzett gyakorlatok, a nagyon hosszú ideig végzett sportok. Az edzés eleinte ne legyen 40-60 percnél hosszabb.
Magas vérnyomás
Egyre többen és egyre fiatalabb korban küzdenek manapság magas vérnyomással. Ez a betegség remekül karbantartható, gyógyítható rendszeres sporttal, az egyes aerob edzésformák hosszú távon a vérnyomás jelentős csökkenését eredményezhetik. A magas vérnyomás komoly megterhelést ró a szívre, emiatt a rendszeres edzést a lehető legnagyobb odafigyeléssel kell végezni. A magas vérnyomás velejárója, hogy a szív oxigénellátása romlik. Az edzett szív jobban bírja a terhelést, a sport csökkenti a stresszt, a feszültséget, ez enyhébb esetben már önmagában normalizálhatja a vérnyomást.
Ideális: Alacsony vagy közepes intenzitású aerobik, séta, nordic walking, lassú futás és kerékpározás, jóga, stretching, dance aerobik.
Kerülendő mozgásformák: Nagy súllyal végzett aerobikórák, kitartásos, statikus gyakorlatok, illetve olyanok, amelyeknél vissza kell tartani a lélegzetet, ilyen például a súlyemelés.
Depresszió
A depresszió velejárója a kimerültség, az érdektelenség, a reménytelenség, ilyenkor bizony nehéz összeszedni magunkat, és elmenni edzeni. Pedig a sportolás kedélyjavító hatása már fél óra mozgás után érezhető. A testedzés, a terhelés emeli a boldogsághormonnak nevezett endorfin szintjét a vérben. Ezzel magyarázható, hogy depresszió esetén nem gyógyszeres kezelésként írják elő a rendszeres testedzést. Egy amerikai egyetem gyógyszerészeti központjának tanulmánya is kimutatta: a hetente háromszor végzett tempós séta, a jogging a tünetek olyan mértékű enyhülését okozza, min az antidepresszánsok.
Ideális: Csoportos, jó hangulatú aerobikórák, ritmikus mozgások, tempós séta, kerékpározás. A tajcsi és a jóga szintén pozitív hatást fejtenek ki a depressziós tünetek fellépése esetén, és a szabadban végzett edzés is jótékony.
Kerülendő mozgásformák: Nem javasolt a futás, a kerékpározás, az úszás egyedül, csak csapattársakkal vagy csoportosan. Helyette inkább a kézilabda, kosárlabda, labdarúgás vagy vízilabda ajánlott.
Gyulladásos megbetegedések
Ennek a leggyakrabban előforduló fajtája az ízületi gyulladás, amely fájdalmat és merevséget okoz az ízületekben. Egyes gyakorlatokkal fejleszthető az ízületi mozgékonyság, mindenképpen kérd azonban szakember segítségét, mert a gyakorlatok csak egyénre szabottan hatékonyak, és naprakészen kell növelni-csökkenteni a terhelést. Az erősítő gyakorlatok segítenek a gyenge ízületek fejlesztésében, főleg az azokat körülvevő izomcsoportok erősítése által, és segítségükkel megelőzhető az ízületi gyulladás, illetve csökkenthető a panasz.
Ideális: Úszás, vízi aerobik, kerékpározás és tajcsi. Jó módszer még az alacsony intenzitású kerékpározás, mert itt minimális az ízületekre nehezedő nyomás.
Kerülendő: Minden gyakorlat kerülendő azokon a napokon, amikor az ízületek gyulladásban vannak. Ilyenkor inkább maszszázs vagy fürdő javasolt.
Simon Annamária és dr. Zsigri Szabolcs
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.