Az egészségvédelem nemcsak orvosi, hanem pedagógiai feladat is. Ha eredményesebben nevelünk, kevesebbet kell gyógyítani.
Ha eredményes a nevelés, kevesebbet kell gyógyítani
Étrendkiegészítő: igen, nem
A lakosság táplálkozásában tapasztalható hiányosságok kiküszöbölését egyes esetekben segíthetik a jól megválasztott étrendkiegészítők, de azt senki ne gondolja, hogy ezekkel a termékekkel az egészséges étrendet is helyettesíteni lehet. Ez óriási tévedés. Még mindig az a legfőbb cél, hogy ne gyógyítani kelljen, hanem egészségesnek maradni. Dr. Martos Éva, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet igazgatója hangsúlyozta, hogy az étrendkiegészítők fogyasztása az egészséges életmódra törekvésnek és a termékek intenzív reklámozásának következtében folyamatosan emelkedik. Egyes felmérések szerint már az iskolások körében is elterjedt a különböző készítmények rendszeres fogyasztása, noha az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítja csak a szükséges ásványianyag- és vitaminbevitelt. Egyre nagyobb hányadot tesz ki az interneten, vagy nem hivatalos kereskedelmi csatornákon, ügynökökön keresztül történő terjesztés. Sajnos, a termékek előállítása, értékesítése nem mindig korrekt módon történik – mutatott rá több előadó.
Egyre több a kifogás a növényi kivonatokat tartalmazó étrendkiegészítők ellen. Ezek élelmiszer-biztonsági problémákat vethetnek fel. Ide tartozik a kémiai és mikrobiológiai szennyezettség és az, hogy természetes mérgező anyagok lehetnek a gyógynövényekben. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal nemrég nyilvános vitára bocsátotta a gyógynövénykészítmények kockázatbecslésével kapcsolatos állásfoglalásának tervezetét, s jelenleg összegzi az egyes tagországokból beérkező véleményeket. Az étrendkiegészítők ellenőrzése során a hatóságok egyre több hibát találnak. A kifogásolt termékekről az unió gyors veszélyt jelző rendszerén (RASFF) tájékoztatják egymást a tagországok.
A flavonoidok lassítják az öregedést
Érdekes előadás hangzott el az étrendi flavonoidok hatásáról. A tudományos kutatások eredményei azt bizonyítják, hogy a krónikus betegségek kialakulásában komoly szerepet töltenek be a szövetkárosító szabad gyökök. Az emberek életmódja a nagyfokú és egyre nagyobb mértéket öltő környezetszennyezés miatt a lakosság nagyobb mértékben van kitéve azoknak a hatásoknak, amelyek következtében a szervezetben fokozottan képződnek a sejteket károsító szabad gyökök. Minél magasabb ezeknek a szintje, annál nagyobb a valószínűsége, hogy kimerül a szervezet szabad gyököt hatástalanító képessége. A közömbösítő rendszer működését, hatékonyságának fokozását egyszerűen és eredményesen javíthatjuk, mégpedig megfelelő étrenddel. A flavonoidokról, szerepükről, az emberi szervezetre gyakorolt hatásairól az elmúlt évtizedekben számos tanulmány látott napvilágot. A flavonoidok az élelmiszerek nem tápanyag összetevői, vagyis tápértéket nem jelentenek az emberi szervezetnek, de számos kutatás támasztja alá antioxidáns, daganatgátló, gyulladáscsökkentő, így egészségvédő és preventív tulajdonságaikat.
Mennyiségi és minőségi éhezés
A túlsúly, s ezzel párhuzamosan a mozgásszegény életmód globális problémává vált. Talán ennek tulajdonítható, hogy több előadó hangsúlyozta: sokan szeretnének megszabadulni felesleges kilóiktól, de nem tudják, hogyan lássanak hozzá. Nem tudatosítják, hogy elsősorban a lelkivilágot kell rendbe tenni, nem pedig lépten-nyomon étrendkiegészítőket fogyasztani. A súlycsökkentésnek két fontos területe van: a táplálkozás és a fizikai aktivitás. Azt is tudatosítani kell, hogy nincs olyan táplálékkiegésztő, amely a mozgást helyettesítené.
Nagy visszhangot váltott ki Antal Emesének, a Magyar Dietetikusok Szövetsége elnökének előadása az ételválasztásról és a táplálkozás szocializációjáról. Hangsúlyozta: az ételválasztás komplex folyamat, amely életünk során formálódik, alakul, hiszen például gyerekként mást helyezünk előtérbe, mást fogyasztunk szívesebben, mint életünk közepén vagy a végén. Mindenki más okból vásárol, választ vagy fogyaszt ételt. Ez azt jelenti, hogy nehéz általánosítanunk. ĺme néhány vélemény, kérdés, megállapítás, amely jelzi a táplálkozással kapcsolatos elméletek sokszínűségét:
Éhes vagyok, és behabzsolok mindent, ami találok. ĺzlik valami, és nem tudom abbahagyni.
Sajnos, szegény vagyok, és nem tudok egészségesen táplálkozni.
Falun lakom, hogyan tudnék jó dolgokhoz hozzájutni?
Ki mondja meg, hogy mit és hogyan egyek, melyik étrendkiegészítőt szedjem? Barátnő, masszőr, fodrász, edző?
Mit tegyek? Az evésbe fojtottam a bánatomat, ezért szedtem fel néhány kilót.
Ugye, minden light termék energiaszegény?
Ezek a szempontok határozzák meg az ételmegválasztást, s végső soron testsúlyunkat, sőt egészségi állapotunkat.
Mielőtt válaszolnánk arra kérdésre, hogy éhezünk-e manapság, tudnunk kell, hogy létezik minőségi éhség, ami azt jelenti: lehet, hogy a gyomor tele van, tehát mennyiségi szempontból nem éhezünk, de a szervezetnek mégsem állnak rendelkezésére a zavartalan működéshez szükséges tápanyagok. Ez a helyzet annak a következménye, hogy rendszeresen táplálkozunk, sőt túltáplálkozunk, de nem azokat az ételeket fogyasztjuk, amelyek ellátják a szervezetet a szükséges tápanyagokkal. Tehát elmondható, hogy nálunk is sokan éheznek, de általában minőségi értelemben. Ez viszont könnyen kiküszöbölhető lenne, ha jobban szemügyre vennénk egy-egy terméket, mielőtt a kosárba tesszük. A kalóriaérték mellett meg kellene nézni azt is, mennyi fehérjét, zsírt, szénhidrátot, rostot, tartósítószert, festékanyagot tartalmaz. Ha ez szokásunkká válna, akkor innen már csak egy lépés választana el az ideális testsúlytól, ami pedig az egészség egyik nagyon fontos feltétele. (ki)
Mi az étrendkiegészítő?
Közvetlen fogyasztásra alkalmas élelmiszer, amely abban különbözik a többi élelmiszertől, hogy sok benne a vitamin, ásványi anyag, vagy egyéb, fiziológiai hatású tápanyag. A cél a napi táplálkozás kiegészítése úgy, hogy az egészségi állapot kedvező szintre emelkedjen. Az étrendkiegészítő tartalmazhat gyógynövényt, vitamint, ásványi anyagot és más anyagot, például enzimeket és aminosavakat, esetleg ezek kombinációját. Tabletta, pasztilla, pilula, folyadék vagy por formájában kapható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.