Január óta már Szlovákiában is hozzáférhető – természetesen orvosi előírásra – az az új gyógyszer, amelyhez nagy reményeket fűznek a szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó szakemberek.
Ha csökkentjük a vérnyomást, az életet hosszabbítjuk meg
A szlovákiai piacon most megjelent új gyógyszerrel új lehetőség is született a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Az új gyógyszer nemcsak a vérnyomást, hanem az infarktus és az agyi érkatasztrófa kockázatát is csökkenti, mégpedig a felére. Tanulmányok bizonyítják, hogy a gyógyszer koleszterincsökkentő hatóanyaga azoknak a betegeknek jelent óriási segítséget, akiknek a magas vérnyomáson kívül más kockázati tényező is nehezíti az életét. Mostantól tehát egy tablettával kevesebbet kell bevenniük a betegeknek, s a koleszterinszint mégis csökken.
Mikor beszélünk magas vérnyomásról?
Az Egészségügyi Világszervezet szerint akkor beszélünk magas vérnyomásról, ha értéke meghaladja a 140/90 Hgmm-t, ha három napon keresztül három mérés közül legalább kettőben magasabb értéket mutat a vérnyomásmérő. Tudni kell, hogy van elsődleges és másodlagos magas vérnyomás. Az esetek 80 százalékában elsődlegesről van szó, amelynek nincs semmilyen, orvosi vizsgálattal kimutatható oka. A másodlagos vérnyomás valamilyen betegség következménye, például vesebetegségé, pajzsmirigyzavaré, szív- és érrendszeri betegségé.
Amit nem befolyásolhatunk
Öröklött hajlam: szülők, testvérek betegsége
Kor: minél magasabb a kor, annál nagyobb a betegség kialakulásának veszélye
Nem: a férfiak veszélyeztetettebbek, mert a nőket a női nemi hormonok védik, ám a változókor után a helyzet megváltozik.
Amit befolyásolhatunk
Sófogyasztás: Ha a napi sómennyiséget sikerül 3 g-ra csökkenteni, a betegek jelentős részénél lényegesen csökken a vérnyomás. A 4–6 g-os sófogyasztással is már enyhe csökkenést lehet elérni.
Vegetatív idegrendszer: Az elsődleges magas vérnyomásban szenvedők stresszhelyzetben több stresszhormon választanak ki. Az adrenalin és a noradrenalin összehúzza az érfalak izomszöveteit, ami rontja a perifériás ér vérellátását, és ennek következtében megemelkedik a vérnyomás.
Túlsúly: Bizonyított tény, hogy a testsúly csökkentésével a vérnyomás is csökken.
Alkohol: A vegetatív idegrendszer aktiválódik, megnő a szívfrekvencia. Az alkoholmennyiség csökkentésével sokat tehetünk egészségünkért.
Stressz: Felmérések igazolják, hogy minden második alkalmazottnak a munkahelyen megemelkedik a vérnyomása.
Dohányzás: A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának legerősebb kockázati tényezője, akárcsak a kevés mozgás.
Alattomos betegség a magas vérnyomás, mert észrevétlenül kezdődik. Sok embernek évtizedekig nem okoz problémát. Ám vannak ártalmatlannak tűnő jelek, amelyek utalhatnak rá. Ilyen a fejfájás, az orrvérzés, a fülzúgás. Ha a nem kezdik meg a kezelést idejében, az ereken szervi elváltozások alakulnak ki, amelyek nehézlégzést, szívpanaszokat, látászavarokat, agyi vérellátási zavarokat okozhatnak.
Az elsődleges magas vérnyomás esetében rendkívül nagy jelentősége van az egészségi állapot alapos felmérésének. Az orvos feladata, hogy kiderítse: a háttérben nem húzódik-e meg valamilyen szív- és érrendszeri betegség, vesebaj vagy cukorbaj. Az orvosnak tudnia kell, hogy a beteg milyen gyógyszereket szed, milyen a testsúlya, étkezési módja, naponta hány percet mozog. A klinikai vizsgálatok szervi elváltozásokra is fényt deríthetnek.
Szükséges még szemfenék-vizsgálatot, EKG-t, mellkasi röntgenfelvételt, szonográfiát is végezni, továbbá vérvizsgálatot, vizeletvizsgálatot, hormonális elemzést. A nem kezelt magas vérnyomás elsősorban a szívet és az érrendszert, az agyat és a veséket károsítja.
Kezelés
Nem gyógyszeres: a sófogyasztás csökkentése, megfelelő mozgás, a testsúly csökkentése, a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás csökkentése, a koleszterinben gazdag ételek korlátozása
Gyógyszeres: vízhajtók, blokátorok, kombinált gyógyszerek
A magas vérnyomás következtében megvastagodhat a szívkamra fala és elmeszesedhetnek a koszorúerek, aminek következtében súlyos állapotok alakulhatnak ki, akár a halál is beállhat Nagyobb a veszélye annak is, hogy a fő ütőér kitágul és elpattan. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a 65 évnél idősebb, agyi érkatasztrófát szenvedett betegek 70 százalékának a magas vérnyomás következtében jött létre a betegség. A magas vérnyomás a veseelégtelenség leggyakoribb oka, ezenkívül meggyorsítja az érelmeszesedést, károsítja a szivet, agyat és vesét, valamint az ereket. A nem kezelt magas vérnyomású betegek csaknem mindig e betegség következtében halnak meg, vagyis infarktusban, agyi érkatasztrófában vagy veseelégtelenségben. Az általános életmódbeli változtatásokkal le lehet lassítani a betegség kialakulásának folyamatát vagy enyhíteni lehet a tüneteket. Nem árt szem előtt tartani, hogy a vérnyomás csökkentése meghosszabbítja az életet. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.