Ha az ülés is fáj…

Milliónyi ember szenved aranyértől, mégis csak nagyon kevesen fordulnak idejében orvoshoz. Pedig a korai kezeléssel elkerülhető a komolyabb baj és a nagyobb beavatkozás.

Becslések szerint mintegy 25-30 millió ember szenvedett vagy szenved aranyeres betegségtől, bár többségük mélyen hallgat a problémájáról. Négy ember közül csupán egy, az is rendszerint nagyon későn, keresi fel az orvost. Többségüket az álszemérem tartja vissza attól, hogy időben kezeltessék magukat. Érthető, hiszen az anális tájékról eredő panaszok ecsetelése sok ember számára meglehetősen kínos. Ehelyett inkább gyötrődnek a vérzések, az idegentest-érzés, a viszketés és a fájdalmak miatt. Az aranyeres betegeket ezért gyakran túl későn kezdik kezelni. Pedig így lényegesen nagyobb beavatkozásokra van szükség, mint amilyenekre a betegség kezdetén lett volna.

Mindenkinek van „aranyere”?!

Az aranyér alatt szűkebb értelemben csak egy érfonatot értünk, ami az alsó végbélszakasz bélnyálkahártyájában található. Ez a visszérfonat egy szorosan záró duzzanatot képez, és a férfiak péniszében található barlangos testhez hasonló szivacsos testként működik. A végbélzáró izmokkal együtt a végbélcsatorna biztonságos zárását szolgálja. Minthogy a finom zárszerkezet valóban szorosan zár, a visszérfonat ereinek állandóan duzzadtnak, azaz vérrel teltnek kell lenniük. Csak székletürítéskor, amikor a záróizom elernyed, távozik el a vér az elvezető vénákon keresztül az erekből.

Aranyérről akkor beszélünk, ha a vénás vérelvezetés akadályoztatott, és az érfonat duzzanata ellenáll a székletürítést kísérő nyomásnak. A kényszerű préselés miatt a vér pang, az érfonat megnagyobbodik és a végbélcsatornába nyomul.

Programozott kultúrbetegség

Az aranyér tipikus civilizációs betegség, hiszen minden, ami életünket kényelmessé teszi, hozzájárul a kialakulásához, elsősorban a finomított, kevés ballasztanyagot tartalmazó élelmiszerek, a mozgásszegény életmód és gyakran az ülőmunka is. Ezenkívül ha keveset iszunk, vagy gyakran elfojtjuk természetes székelési ingerünket, mintegy előre programozzuk a székrekedést. A székrekedés túlterheli a kötőszövetet, és a vénás érfonat pangását idézi elő.

VIGYÁZAT!

A hashajtó szerek tartós alkalmazása csak ront a helyzeten, mert káliumvesztést idéz elő, és ezzel a bélműködést még renyhébbé teszi.

A gyakori hasmenés is kedvez az aranyér kialakulásának. A veleszületett vagy öröklött kötőszöveti gyengeség is előmozdítja ezt a megbetegedést. Várandósoknál a hormonális változások miatt alakulhat ki aranyér. Az elhízások, a rendszeres alkoholfogyasztás és a kismedencei szervek gyakori lehűlése is kiválthat akut tüneteket.

További okok lehetnek: a rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, prosztatanagyobbodás, élelmiszer-allergia, májbetegségek.

A rendszeres stressz, a folyamatosan elfojtott érzelmek nemcsak a székrekedés, hanem az aranyér kialakulásának is kedveznek.

Ha az aranyér tüneteinek jó részét észleljük, nem szabad tovább várnunk az orvos felkeresésével, hiszen csak ő tudja megállapítani, honnan erednek a panaszok. Ugyanis problémánkat a végbélcsatorna környékén lévő másfajta gyulladásos vagy daganatos megbetegedés is okozhatja.

A végbél környéki bőrfelület nagyon érzékeny, ezért gyakran viszkethet, és könnyen begyullad. ĺgy jöhet létre például a végbélcsatorna berepedése, amiből idővel gyulladásos fekély képződhet. Az ekcémák is fájdalommal és viszketéssel járnak.

Az orvos először az ujjával tapintásos vizsgálatot végez. Mivel az aranyér stádiumtól függően nem mindig tapintható ki, rendszerint végbéltükrözést is ajánl. A proktoszkóp 10-15 cm hosszú, lencserendszerrel ellátott merev cső, amit a végbélcsatornába vezetnek. A tükrözéskor az aranyerek szivacsos, csomószerű kitüremkedéseknek látszanak. A vizsgálat sokak számára pszichés okok miatt kellemetlen lehet, fájdalmat azonban többnyire nem okoz! Az aranyér kifejlődésétől függően négy különböző stádiumot különítünk el.

u Első stádiumban az aranyér csak a végbélcsatorna belső felületét érinti. A duzzadt érfonatok megnagyobbodnak és gyulladtak. Többnyire még nem tapinthatóak, mert tapintásra hátrahúzódnak. Végbéltükrözéskor azonban láthatóak. Fájdalmat nem okoznak. Csak a gyenge, világospiros vérzés az egyedüli jele.

u A második szakaszban az aranyeres csomók már véreznek és fájdalmasak. A végbélcsatornából nyomás hatására kitüremkednek, de spontán újra visszahúzódnak.

u A harmadik stádiumos aranyeres csomók nemcsak székletürítéskor, hanem már testi megterhelésre is kitüremkednek. Panaszokkal és fájdalommal járnak, maguktól már nem húzódnak vissza; kezdetben bezsírozott ujjal még visszatolhatók.

Késői stádiumban az aranyeres csomók állandó jelleggel a végbélcsatornán kívül helyezkednek el. A külső csomók estében a végbélcsatorna finom zárszerkezete nem működik tökéletesen, a végbéltájék érzékeny nyálkahártyája begyulladhat. A fájdalmak, a viszketés és a nedvedzés mellett gyakran vérzés is előfordul.

MEGELŐZŐ ÉTREND

Minden aranyeres kezelésnek alfája és omegája, hogy ballasztanyagokban gazdag étrendre álljunk át, amely legyen zsírszegény és nem túl fűszeres. A szükséges ballasztanyagokat friss gyümölcsök, saláták és zöldségfélék, teljes kiőrlésű kenyér, gabonapelyhek, müzlik, szárított gyümölcs (füge, szilva) és búzakopra, magok (lenmag, mustármag) szolgáltatják. Emellett naponta legalább két liter folyadékot igyunk, például gyümölcsteákat, rostos gyümölcsleveket (hígítva) vagy gyógyteákat. Folyadékban és rostban gazdag táplálékkal a székletürítés rendszeressé válik. A székelési ingert ne fojtsuk el idő vagy megfelelő helyiség hiányában, hiszen ez is elősegíti a szorulás kialakulását. Minél tovább tartózkodik a széklet a bélben, annál jobban megkeményedik és annál fájdalmasabb az ürítés. Az erős préselés pedig elősegíti az aranyér kifejlődését, a már meglévő aranyér esetén pedig nő a sérülések és vérzések kockázata.

Gyógyítás a súlyosságtól függően

A vérző, első stádiumos aranyér esetén az orvos infravörös „érsorvasztó” kezelést alkalmaz. Egy másik, gyakran használt módszer az első és második stádiumú aranyeres csomók megszüntetésére a szklerotizálás. Ekkor az orvos oldatot fecskendez az érfonat kitágult véredényeibe vagy közvetlen közelükbe, ez pedig az aranyeres csomók zsugorodását eredményezi. A második és harmadik stádiumos aranyeres csomókat gumiszalag segítségével lehet elkötni. Ennél a műveletnél az aranyeres csomó fájdalomra érzéketlen alapjára egy gumigyűrűt helyeznek, ami leszorítja és így a csomó elhal, mert a vérellátása megszűnik. Az alkalmanként előforduló utóvérzés megakadályozására pár csepp sorvasztószert is injekcióznak az aranyeres csomóba. Ennek ellenére nyolc-tíz nap múltán is felléphet vérzés és fájdalom. Sajnos az aranyérben szenvedők kb. 10%-ánál nem válnak be ezek a kezelési módok, és operációra van szükség.

Mellőzzük!

Ha aranyeres panaszaink vannak, sokat segíthetünk magunkon, ha betartjuk a következő aranyszabályokat:

Ne vakarózzunk még akkor se, ha a viszketés már elviselhetetlen! A gyulladás csak felerősödhet a dörzsöléstől. Ehelyett inkább használjunk kipróbált öngyógyító módszereket, kenőcsöket, ülőfürdőket.

Nehéz tárgy emelése növelheti a nyomást a hasi tájékon. Ennek hatására az aranyér rosszabbodhat. Ugyanez érvényes az erőkifejtést igénylő sportokra. A tenisz, az ugrálás, a kocogás, a fallabda vagy az egyenes vonalú egyenletes ütemű gyakorlatok sem kedvezőek.

Mondjunk le a sok kávéról és a kóláról is!

Tartózkodjunk az erősen fűszeres ételektől! Ezek ugyanis az érzékeny nyálkahártyát még jobban ingerlik székletürítéskor.

Fontos a megelőzés

Ha sikerrel végződik aranyerünk kezelése, még akkor is számolnunk kell azzal, hogy később ismét kiújulhat. Ezért továbbra is minden megelőző óvintézkedést tartsunk, tehát fordítsunk gondot a megfelelő végbéltájéki higiéniára, a sok mozgásra, a ballasztanyagokban gazdag táplálkozásra és a rendszeres székletürítésre! Ha lehet, székelés után hideg vízzel mossuk le a végbél környékét, ez csökkenti a fájdalmat és a viszketést.

Mivel enyhíthetők a panaszok?

Az aranyér kellemetlen kísérőjelenségei mint a viszketés, az égés, a nedvedzés többféle módszerrel csillapíthatók. Az orvos felkeresését azonban nem helyettesítik!

A kamilla, körömvirág, lándzsás útifű, zsurló, varázsmogyoró (Jamamelis) vagy tölgyfakéreg keverékét tartalmazó langyos ülőfürdő csillapítja a gyulladást és a viszketési ingert.

A fenti gyógynövényeket tartalmazó kenőcsök és kúpok is segítenek fájdalom és viszketés esetén: mérséklik az idegentest-érzést, a puffadásérzetet és a gyulladást. Különösen jó a propoliszos kúp, mert kiváló fertőtlenítő és hámregeneráló.

A tabletták közül a gyógynövénykivonatokat (vadgesztenye, somkóró) tartalmazók javasoltak. Első stádiumos aranyér esetében hozzájárulhatnak a gyógyuláshoz, minden, ennél súlyosabb esetben a kezelést segítik. Érelzáróként és tonizálóként hatnak, gátolják a gyulladást és leapasztják a duzzanatokat.

Tünetek

Az aranyér jelenlétére különböző tünetek utalhatnak:

Vércsík a székleten; ez a székletürítéskor megduzzadt véredények sérüléseiből származik. (Véres széklet esetén rögtön orvoshoz kell fordulni!)

Végbéltájéki viszketés elsősorban esténként, ágyban fekve lép fel.

u Ekcémaképződés, éget, nedvedző és sebhelyes érzés a bélcsatorna kivezetésénél.

Belső nyomásérzet, vagyis a bélcsatorna tökéletlen ürítésének érzése.

Nyomó és szúró végbéltájéki fájdalmak.

A helyes higiéné

A száraz WC-papír nem elég a végbéltájék megtisztítására. Főleg férfiaknál erősen szőrrel borított ez a terület. Ezen pedig a WC-papír ellenére is maradhat széklet, ami viszketést válthat ki. Otthon nem probléma, mert a végbél környékét tiszta vízzel megtisztíthatja.

Ha úton van vagy munkahelyen, székletürítés után előbb száraz, majd nedves WC-papírral tisztítsa meg a kényes területet! Figyelem! Az érzékeny bőr bőrpírral és gyulladással reagálhat a nedves törlőkendőre, még a parfümmentesre is.

Ha érzékeny a bőre, ne használjon mintás vagy nyomott WC-papírt! A színezőanyag ugyanis ingerli a bőrt.

A szappan nem alkalmas a végbéltájék tisztítására, mert olyan anyagokat tartalmaz, melyek az érzékeny bőrt irritálják. Erre a legmegfelelőbb az intimtusoló. A széklet és a nyálka vízben oldódik, ezért a tiszta víz is megfelel. Végül törölje (ne dörzsölje!) szárazra az intim testtáját.

u Megelőzésként használjon bőrbarát pamut fehérneműt! Ez felszívja az izzadságot, és forró vízben nagyon jól mosható. Az új alsóneműt az első használat előtt legalább egyszer mossa ki, hogy a vegyszereket, melyekkel az anyagot kezelték, kimossa belőle. (b-i)

Jó tudni!

Az aranyér kialakulását megelőzhetjük, ha:

táplálékunk rostokban gazdag, ugyanakkor zsírszegény

naponta legalább 2 liter folyadékot fogyasztunk

rendszeresen sportolunk

nem fojtjuk el székelési ingerünket

odafigyelünk a végbél környékének higiéniájára.

Intimhigiéné

Ha egész nap frissnek és tisztának szeretné érezni magát, különös gondot kell fordítania az intim higiénére!

Aki szeretne jól ápolt lenni, annak a higiénés termékek gyártói óriási választékot kínálnak, speciálisan a tabuzónákra: a parfümös kendőktől az extra puhaságú, színes nyomású WC-papíron, a jó illatú szappanon az intimsprayig.

De vigyázat! Ha túlzásba viszi az intimhigénét vagy nem megfelelő terméket használ, az ugyanúgy viszketést okoz, sőt krónikus gyulladást idézhet elő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?