Az étkezés utáni vércukorszint, vérzsírszint, gyulladásos paraméterek és a keringési rendszer állapotának javítását célzó táplálkozási és életmódbeli teendőket foglalta össze egy cikk a Journal of the American College of Cardiology egyik számában.
Gyulladásgátló diétával javítható a vércukorszint
Az étkezés utáni anyagcserezavar még nem cukorbetegeknél is előre jelzi a szív- és érrendszeri események kockázatát a jövőben. Az étrendi változások pedig az anyagcserezavar drámai és azonnali javulásához vezethetnek.
A glukóz- és trigliceridszintek, valamint a gyulladás megfékezésére a szerzők egy alacsony feldolgozottságú, magas rosttartalmú, növényi alapú étrendet javasolnak, ami zöldségeket, gyümölcsöket, teljes őrlésű gabonát, főzelékféléket és magvakat tartalmaz. Az anyagcserezavart enyhíti továbbá a sovány fehérjék, az ecet, a halolaj, a tea és a fahéj fogyasztása. Ezek mellett további kedvező hatás várható a kalóriamegszorítástól, a fogyástól, a testmozgástól és a kis mennyiségű alkohol fogyasztásától.
A szerzők ajánlásai a következők:
Magas rosttartalmú, alacsony glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztása (zöldségek, gyümölcsök, teljes őrlésű gabonák, főzelékfélék, magvak)
Mindhárom fő étkezésnél sovány húsok fogyasztása
Naponta legfeljebb egy marék növényi mag fogyasztása (összezárt ököllel mérve), ezt zöldséggel, gabonafélékkel és gyümölcscsel keverve
Saláta fogyasztása naponta, ez álljon zöld leveles zöldségekből, és ecettel és olívaolajjal ízesíthető
A sokszorosan feldolgozott ételek és italok kerülése, különös tekintettel a magas cukor-, fruktóz-, finomliszt- vagy transz-zsírsavtartalmú készítményekre
Nagy mennyiségű ételadagok kerülése az étkezéseknél
A normál testsúly megtartása. A haskörfogat legfeljebb a testmagasság fele lehet
Naponta legalább harminc perc testmozgás végzése, legalább közepes intenzitással
Egyéb élvezeti szer hiányában naponta egy alkoholos ital fogyasztható a vacsora mellé
A szerzők szerint kísérleti és epidemiológiai adatok is arra utalnak, hogy a fent felsorolt szempontok szerint felépülő diétás sémák csökkentik a szervezet gyulladását és a szív- és érrendszeri kockázatot.
A fenti, „gyulladásgátló” diéta mind az elsődleges, mind a másodlagos megelőzésben alkalmazható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.