Gyermekláncfű – Taraxacum officinale

Felhasznált rész: gyökér, levél, herba (föld feletti virágos hajtás).
A gyermekláncfű szinonim nevei: barátfű, békavirág, kutyatej, pongyolapitypang, pitypang.
Az egyik leghasznavehetőbb és legelterjedtebb gyógynövény Európában.
Az európai gyógyászat a gyermekláncfüvet csak a XVI. század óta ismeri.

Felhasznált rész: gyökér, levél, herba (föld feletti virágos hajtás).

A gyermekláncfű szinonim nevei: barátfű, békavirág, kutyatej, pongyolapitypang, pitypang.

Az egyik leghasznavehetőbb és legelterjedtebb gyógynövény Európában.

Az európai gyógyászat a gyermekláncfüvet csak a XVI. század óta ismeri.

Közép-, Kelet- és Dél-Európában tömegesen előforduló növény. Nyirkosabb füves helyeken, mezőkön, réteken, kertekben, mind hegyvidéken, mind sík területeken, igen elterjedt.

A gyermekláncfű 5–30 cm magas, minden részében fehér színű nedvet tartalmazó tőrózsás növény. Főgyökere függőlegesen rhizomában folytatódik. Levelei tőállóak és levélrózsát alkotnak, 10–25 cm hosszúak, 4–5 cm szélesek, lándzsa alakúak. Nyél nélküli levéllemeze osztott vagy szeldelt. Fészek-virágzata tőkocsányon helyezkedik el, sárga színű nyelves virágokból áll. Kora tavasztól késő őszig virít. Termése kaszattermés, melyet bóbiták segítségével a szél elröpít.

Gyűjthető a növény teljes föld feletti része (herba), levele és gyökere. A virágzó növényt vagy a leveleit tavasztól szeptemberig gyűjtik. A virágzó növény gyűjtésekor a torzsát nem távolítják el, hanem kettéhasítják, így szárításkor a növény nem fülled be olyan könnyen.

Laza talajon élő egyedek gyökereit gyűjtik ősszel vagy tavasszal, ilyen talajon szép példányokra lehet lelni.

A gyűjtött növényi részeket szellős helyen kell szárítani, mert könnyen penészedik. Ideális módszer a szárítókereteken történő szárítás. Tartalmaz: szeszkviterpén-laktonokat, triterpént (taraxaszerolt, arnidolt, faradiolt stb.), keserűanyagot (laktukapikrint), mely nyugtató hatású laktucinvegyületekre bomlik, kávésavat, flavonoidokat, inulint, fruktózt. A levél C-vitamint és karotinoidokat is tartalmaz. A gyökerében, szaponin is található. Mind a gyökérnek, mind a levélnek magas a káliumtartalma.

Élettani hatása: epe- és vizelethajtó. A belőle készült tea epehólyag és májbántalmak esetén gyógyító hatású. Számos teakeverék alkotóeleme.

Népgyógyászatban felhasználják még emésztést elősegítő, „vértisztító“, gyomorjavító szerként, továbbá reumatikus fájdalmak és idült ízületi gyulladás kezelésében.

A virágzás előtt gyűjtött fiatal, friss leveleiből salátát, párolt zöldséget és főzeléket is készítenek.

A népi gyógyászatban még ma is szokásos a virágzatok alkoholos áztatásával pitypangpálinkát, vagy a virágzatok cukorszirupban való főzésével pitypangmézet készíteni.

Gyökereiből pedig pótkávét készítenek, bőrtüneteket okozó mérgezéses állapotok leküzdésére.

Gyógyító ereje és napként sárgálló virága miatt Mária, sőt Krisztus jelképei közé tartozik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?