Őszidőben is ajánlatos megőriznünk a nyári fittséget és felkészíteni szervezetünket a hidegebb időre. Pedig mennyi minden változott az elmúlt 1-2 hónaphoz képest.
Gondos felkészülés a télre
Mi is az az immunrendszer?
Már a kisiskolások is tudják a választ: szervezetünk védekező rendszere. Immunrendszerünk alappilléreit a bőr és a nyálkahártyák öszszessége, a vér egyes sejtes és molekuláris elemei, a nyirokrendszer, a csecsemőmirigy, a máj és a lép alkotják. Ennyi volna az egész? Testi, fizikai értelemben igen, de ma már tudósok kutatják az összefüggéseket a lelki harmónia, a kiegyensúlyozott érzelmi élet és az ép immunrendszer között.
Mit tegyünk, ha beteg az immunrendszerünk?
Semmit és mindent. Egyéntől függ, kinél hogyan jelentkeznek a tünetek. Intő jel, ha a szokásosnál gyakrabban fordul elő felfázás, felső légúti megbetegedés (köhögés, nátha, torokgyulladás, vírusos vagy bakteriális eredetű infekció), allergia, megmagyarázhatatlan hangulati ingadozás, herpesz, a szájüregben afta, gombásodás, gyulladásos folyamat, gyakori fejfájás, emésztőrendszeri gondok és… – vég nélkül lehetne sorolni. Nem kell, hogy mindez egyszerre jelentkezzen ahhoz, hogy belássuk, baj van az ellenálló képességünkkel.
Mit tegyünk, hogy mindezeket elkerüljük?
Tudatosan fel kell készíteni szervezetünket az őszi, téli vitaminhiányos, mozgásszegény, borongós, fázós hónapokra. Életmódunk tudatos alakítása (több mozgás, levegőzés), italaink, ételeink (bio-élelmiszerek) gondos megválogatása és a fokozott figyelem a pszichés problémákra, meghozza az eredményt. Az immunrendszer aktivitásának megőrzésében és helyreállításában a gyógynövényeknek kiemelt jelentősége van. Első lépés a szervezet méregtelenítése, majd ezt követi az immunrendszer védelme.
Akik már az elmúlt években kipróbálták ezt a fajta „terápiát”, bizonyíthatják, hogy sokkal könynyebb átvészelni téli hónapokat. Emellett szól, hogy az orvostudomány az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektet a betegségek megelőzésére. Ennek egyrészt gazdasági okai vannak – a megelőzés mindig olcsóbb, mint a gyógyítás –, más részről pedig a betegek nem esnek át betegségek sorozatán maguk után vonva a komolyabb vagy kevésbé komoly szövődményeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az immunerősítők alkalmazása esetén a fertőzések lefolyásának időtartama lerövidül és súlyosságuk enyhül.
Az immunrendszert erősítő, azaz immunmodulálónak nevezett készítmények serkentik a szervezet belső, saját védekező mechanizmusait. A betegség kimenetele a szervezet védekező rendszerétől függ. Ezért fontos már megelőzésként is az immunerősítés.
Számtalan gyógynövény rendelkezik kisebb-nagyobb immunrendszert erősítő hatással. Közülük is kiemelkedik a kasvirág (Echinacea fajok), a különböző aloe fajok, a fekete bodza, a fagyöngy, a homoktövis, az orvosi ziliz, az európai sédkender és az egyes ginzeng fajok. Ezen gyógynövények többségét megtalálhatjuk természetes formában teafűként a Herbária gyógynövény termékpalettáján, illetve kivonatokként, készítmények alkotórészeként, valamint homeopátiás szerekben.
Hasznos tanácsok
Pontosan be kell tartani a betegtájékoztatóban feltüntetett utasításokat.
Ha a hatás késik, akkor sem szabad az adagolást módosítani. Legyünk türelemmel!
Egyszerre mindig csak egyfajta készítményt használjunk. Az együtt alkalmazott szerek hatása nem adódik össze!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.