Minden életkorban megjelenhet, de az esetek egytizede tízéves kor előtt alakul ki. A felső légutak gyulladásos betegségéről, az asztmáról van szó, amikor a hörgők nyálkahártyája piros, duzzadt. Kilégzéskor váratlanul jelentkező nehézlégzéses rohamok jellemzik.
Ekcéma után asztma?
Ideális az lenne, ha a veszélyeztetett egyéneket genetikailag meg lehetne határozni. Eddig egy genetikai modell sem bizonyította be, hogy az allergia öröklődik. Ez azt jelenti, hogy csak néhány gén kapcsolatáról van szó, amelyre erősen hat a környezet.
Vajon milyen szerepe van az allergia okozta gyulladásnak az asztmára? A tanulmányok azt mutatják, hogy hatására fokozatosan csökken a tüdő teljesítőképessége, mert a gyulladásos folyamat következtében megváltoznak a felső légutak szövetei.
Sokszor előfordul – s nemcsak nálunk –, hogy a tüneteket látva nem is gondolnak az asztmára, Eért az utóbbi időben nagy hangsúlyt helyeznek a diagnózis felállítására.
Elsősorban a tüneteket - nehézlégzés, fulladás, köhögés, mellsípolás elemzik Ám figyelembe kell venni, hogy minden tünetnek lehet atipikus megnyilvánulási formája. Néha a kora reggel jelentkező köhögés lehet az egyedüli jel, amely az asztmára utalhat.
A funkcionális diagnosztika legfontosabb célja, hogy felmérje a légutak átjárhatóságát. A spirometria az alapvető módja annak, hogy megbizonyosodjunk a ventillációs zavarról. Általában allergológiai bőrtesztekkel mérik fel a kockázati tényezők jelenlétét.
MEGELŐZÉS – GYÓGYĺTÁS
Az asztma optimális kezelésének célja a tünetek megszüntetése vagy lényeges enyhítése, a tüdőfunkciók, a normális fizikai és életaktivitás megőrzése, a kezelés nem kívánatos hatásainak kiküszöbölése.
A legfontosabb feladatok
l Rávenni a beteget, hogy együttműködjön a megelőzésben és a kezelésben.
l A tünetek és a tüdőfunkciók alapján meghatározni és figyelemmel kísérni az asztma súlyossági fokát.
l Kerülni a kockázati tényezőket és az allergéneket.
l Hosszú távú stratégia szempontjából meghatározni az egyéni kezelési tervet.
l Tervet kidolgozni a betegség súlyosabbra fordulása esetére.
l A beteg folyamatos figyelése.
Ezeket a célokat csak úgy lehet elérni, ha feltérképezzük a tüneteket, a tüdő funkcióit, az élet minőségét, a súlyosbodásra utaló jeleket, felmérjük, a beteg mennyire képes együttműködni az orvossal és mennyire elégedett.
Fontos, hogy a beteg fel tudja ismeri a rosszabbodásra utaló jeleket. Jó, ha naplójában feljegyzi a rosszullét időpontjára vonatkozó körülményeket is.
A tüdő teljesítményének felmérésére két módszer létezik: a személyi légmérő és speciális műszer. Az előbbi elsősorban azok esetében fontos, akiknek állapota gyakran változik. A klinikai és funkciós eredmények alapján azután meg lehet határozni - a mellékelt táblázat alapján - az asztma súlyossági fokát. Ez pedig rendkívül fontos a hosszú távú kezelés meghatározása szempontjából.
A szerző allergológus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.