Általános igazság, tűnjék bár közhelynek is, a szép, dús, csillogó haj és a gondozott köröm jólétről, egészségről árulkodik. A tavasz beköszöntével azonban egyre többen keresik fel a bőrgyógyász szakorvost egy igen gyakori panasszal: hajhullással, körömtöredezéssel.
Egyre gyakoribb a hajhullás
Régebben inkább időskori betegségnek tekintették a manapság egyre gyakoribbá váló hajhullást. Jellemzően a 28–50 közötti korosztály, közülük is inkább a nők keresik fel a bőrgyógyászt ilyen panaszokkal. Ha számszerűsítjük, akkor száz betegből ma harminc-negyven páciens küzd a hajhullás problémájával.
Gyakori jelenség, hogy a hajhullás és a körömtöredezés hátterében környezeti ártalmak, stressz, nem megfelelő táplálkozás, kevés mozgás, a relaxálás hiánya áll, vagy hormonális változások, mérgezések, autoimmun vagy daganatos megbetegedések állnak.
A szőrtüszők legaktívabb szerkezetei testünknek, egész életünkön át folyamatosan termelik a szőrszálakat, felfokozott anyagcserét folytatva. Ha szervezetünk anyagcserefolyamatai optimálisak, csak napi 60-100 hajszál elvesztésével kell számolnunk.
Persze léteznek olyan időszakok, amikor ennél intenzívebb hajhullást élünk meg valamennyien: jellemzően ide tartoznak a tavaszi hónapok. Átmeneti problémának tekinthető a várandósság és a szoptatás idején bekövetkező hajhullás, amely a hormonális változások után megáll.
A hajhullás lehet visszafordítható és visszafordíthatatlan folyamat. Szerencsére ritka a „totális” hajhullás, jóval gyakoribb a ritkulás vagy a foltos hajhullás.
Ma már egyre több, hatásos kezelési módszer áll rendelkezésre: a vérbőséget okozó hajszeszek, a szájon át szedhető B-vitamint és nyomelemeket tartalmazó kapszulák vagy az ugyancsak ilyen tartalmú haj- és körömnövekedést serkentő sprayek.
Bár a patikákban számtalan, vény nélkül megvásárolható készítményhez juthatunk hozzá, a szakember mégis azt tanácsolja, a legbiztosabb, ha minden hajhullós beteg bőrgyógyász szakorvoshoz fordul. Ne vásároljuk ezeket a szereket csak azért, mert már valakitől azt hallottuk, hogy bevált.
Amíg a kiváltó alapbetegséget nem orvosoljuk, nem várható javulás. A tapasztalt szakember a megfelelő vizsgálatok után dönt a kezelésről, hiszen az sem mindegy például, hogy a hajhullás mellett kell-e más, a fejbőrön jelentkező bőrbetegséget kezelni. (InforMed)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.