Illusztráció
Egymást erősítik a gyászolók
Amikor az ember elveszíti hozzátartozóját, a gyász nehéz időszaka vár rá. Hogy hiányát egészségesen fel tudja dolgozni, fontos elvégezni a gyászmunkát, ami egyáltalán nem könnyű.
Ha elfojtja a fájó érzéseket, a gyász elhúzódhat, vagy például más problémák formájában jelentkezhet. A Rákellenes Liga szakmai segítséget nyújt azoknak, akiknek valamelyik hozzátartozójuk daganatos betegségben hunyt el.
A gyász fázisai
A gyászt számtalan reakció kíséri, például a sokk, a szemrehányás, a harag, a depresszió, az alvászavar, az étvágytalanság, a fáradtság, a levertség stb. Kezdetben az ember képtelen elfogadni, hogy a veszteség végérvényes és visszafordíthatatlan. A veszteség feldolgozásához az első lépés rendkívül fontos: elfogadni, hogy a szeretett személy nincs többé. Csak ezután következhet a megbékélés a veszteséggel, ami magába foglalja az érzelmek kinyilvánítását: a sírást, a fájdalom kibeszélését, az érzelmek kreatív módon történő kifejezését. Az elhunytra általában csak jó értelemben gondolunk, elfojtjuk a haragot, pedig biztosan nem volt hibátlan. Fontos, hogy megbocsájssunk neki. Épp a meg nem bocsátás fékezi a veszteség feldolgozását. Ennek legfontosabb szerepe abban van, hogy megtanuljunk értékes életet élni a szeretett személy nélkül is.
Kezdetben ez teljesen lehetetlennek tűnhet. A tapasztalat azt mutatja, hogy az idő előrehaladásával általában az emberek többsége megérti, hogy a szeretett személy egy része örökre a szívükben marad. Az, amit együtt átéltünk, kísér bennünket az új célok keresésében. Bizonyos idő után „a veszteség utáni élet” olyan szakaszra változhat, amit a legjobban így lehetne kifejezni: „együtt élni a veszteséggel” – magyarázza Katarína Klincová onkopszichológus.
Amikor túl sokáig tart
Vannak helyzetek, amikor a gyász túl sokáig tart vagy eltér a normálistól. Általában egy évig tart. További probléma lehet, hogy bizonyos idő után a környezet nyomást kezd gyakorolni a gyászolóra, hogy ne legyen szomorú, éljen normálisan. Ilyenkor elszigeteltnek, elhagyottnak érzi magát. Ilyen helyzetben különösen jól jön a szakember segítsége.
„A külföldi és a hazai szakemberek sokéves tapasztalatai is azt mutatják, hogy a segítségnyújtás nagyon hasznos formája az elhunytak hozzátartozóiból álló csoport létrehozása. Rendszeresen találkoznak az olyan emberek, akik hasonló helyzetben vannak” – mondta Klincová. Biztonságos körülmények között kibeszélhetik érzéseiket. Mindenki elmondhatja, hogyan éli meg a gyászt. Mindezt pszichológus előadása egészíti ki, s lényegében a egész találkozót ő vezeti. Már 2019 óta léteznek ilyen csoportok a Rákellenes Ligában, mint például a Silvia Schmidtmayerová pszichológus vezette Pínia segélycsoport. Az érdeklődők a Rákellenes Ligán keresztül jelentkezhetnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.