Kétheti pihenőt kapott. Tavasszal sok volt a tanulnivaló, ami elég fárasztó az edzések mellett. Ez a pihenő arra is jó, hogy amikor nekilát az edzéseknek, újra „kívánja a jeget”.
Egy kis csoki nem árthat
Gyorsan lekopogja, amikor a sérülésekre terelődik a szó. Mondja is, hogy nem szeret erről a témáról beszélni, nem jó az ördögöt a falra festeni. „Szerencsére az utóbbi időben nem történt velem semmi komolyabb. Tizenhat éves voltam, amikor eltörött a lábfejem, alig gyógyultam meg, amikor meg a bal lábam sérült meg, két szezonom is elúszott, aztán megint kapaszkodhattam felfele.”
A műkorcsolyázás nem tartozik a veszélytelen sportok közé, a női mezőnyben is triplákat kell ugrani ahhoz, hogy valaki érem után kacsingathasson. Sebestyén Juli annak idején a világ egyik legnagyobb ugrótehetségének számított, aztán megnőtt, s ez gondot okozott – a technika, a ritmus, egyszerre minden más lett. Ezek az ugrások egyébként is nagyon megterhelik az ízületeket, a boka, a térd, de a hátgerinc is szenved a kemény jégtől. Nem is szólva arról, hogy amíg a versenyző begyakorolja az új programot (ami azt jelenti, hogy mindennap egy-egy délelőtti és délutáni jégedzés van, emellett hetente balettóra, a napi második tréning után futás, mert a kondició miatt ez elengedhetetlen), bizony jó néhányszor nagyot huppan a jégen. S ha megúszta kék foltokkal, akkor boldog lehet. Ezért is fontos, hogy nagyon odafigyeljen minden apró részletre, s nem csak ő, de az őt körülvevő kis csapat is. Annak idején, amikor bekerült a körforgásba – tizenhárom éves kora óta van Budapesten –, csak magára és az edzőre volt utalva abban is, hogy megerősítse a szervezetét, abban, hogy mit egyen, mit és hogyan csináljon. Mióta a legjobbak között van, e téren is jobban odafigyelnek rá, sportorvos gondoskodik róla. Ez azt is jelenti, hogy időnként ellenőrzik, mikor mire van szüksége a szervezetének – a vitaminoktól kezdve a nyomelemekig. Maga a versenyző is tudja, hogy sok tejet, tejterméket kell fogyasztania, hogy erősebb legyen a csontozata, s hacsak nem túl link valaki – de ilyen aligha viheti sikerre –, saját magán igyekszik kitapasztalni, mit szabad, és mit nem, mi az, ami neki jót tesz, s mire kell vigyáznia.
A jegeseknél népbetegség a nátha. Ami nem csoda, hiszen is órákat töltenek hidegben, egy-egy tréningen többször feltörlik a jeget. Nagyon kell ügyelni, nehogy komolyabb szövődménye legyen. „Az évek során már megtanultam, mire kell odafigyelnem, főleg télen.. Nem tesz jót nekem, ha szájon át lélegzem be a hideg levegőt, ezért sállal jól bebugyolálom magam, a fejemre sapkát húzok, hogy meg ne hűljek, jó meleg kesztyűt veszek. Szóval, azért nagyon óvatosnak kell lennie az embernek, főleg, amikor nagyon keményen dolgozik, ilyenkor fáradékonyabb és fogékonyabb a betegségekre is.”
A meghülésen kívül a korisok másik nagy ellensége a mérleg. Emlékszem, néhány nagy sztár örökösen a súlyával küzdött. A nagy Katarina Wittet a szigorú Jutta Müller minden idénykezdetkor kiosztotta, hogy ekkora „kofferrel” nem lehet rendesen elrugaszkodni a jégről. Versenyidőszakban is árgus szemekkel vigyázta, hogy mit eszik. Rossz nyelvek szerint a szép és sikeres Katarinára bizony nem volt jellemző a fegyelem... „Azért én is megeszek egy szelet tortát, vagy édességet, ha hazamegyek vagy valami ünnepség van – nem titkolja Julika, de nincs is mit. – Versenyre meg viszem magammal a csokit, az izgalom miatt. Attól, hogy egy kis csokoládét eszem, még nem fogok meghízni.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.