A legrégibb szintetikus gyógyszert, az aszpirint már nagyanyáink is használták. Ha náthalázat kaptak, belázasodtak vagy más gyulladással küzdöttek, az aszpirinra mindig számíthattak. Sőt más esetekben is segített.
Egy ismert gyógyszer ismeretlen tulajdonságai
Napi használata segít csökkenteni a cukorbetegség kialakulását. Egy tanulmány igazolta, hogy azoknak a 65 év felettieknek, akik napi 100 mgot fogyasztottak, 15 százalékkal kisebb volt az esélyük arra, hogy cukorbetegségben betegszenek meg. A szak-emberek szerint ez azzal magyarázható, hogy csökkenti a gyulladást, ami a betegség fő kiváltója. Ennek ellenére nem árt az óvatosság. Az idősebbek esetében ugyanis megnő a vérzés veszélye, ami azt jelenti, hogy aszpirint csak orvosi ajánlásra szabad szedni, például infarktus után.
A tudósok felmérték, milyen hatása van a gyógyszernek az idősek esetében. Több mint 16 000 ember adatait vizsgálták meg, akik a tanulmány megkezdése előtt egészségesek voltak. A csoport fele 100 mg aszpirint kapott, a másik fele placebót. Öt évvel később 955 embernél cukorbetegség alakult ki, közülük 459 aszpirint szedett, vagyis 15 százalékkal kevesebben betegedtek meg azok közül, akik aszpirint szedtek. „Az aszpirin csökkentette a cukorbetegség előfordulását, és az eredetileg egészséges idős felnőtteknél megfékezte a reggeli cukorszint megemelkedését. Tekintettel arra, hogy egyre több a cukorbeteg az idős felnőttek körében, a cukorbetegség megelőzésére és a cukorszint javítására szolgáló gyulladáscsökkentő anyagok, mint amilyen az aszpirin, további tanulmányt igényelnek” – mondta Sophia Zoungas professzor asszony, a melbourne-i Monash University munkatársa. A kutatást egy korábbi tanulmány után végezték el, amiből kiderült, hogy a napi aszpirinfogyasztás 38 százalékkal megnövelte a belső vérzés kockázatát anélkül, hogy csökkent volna az infarktus és az agyvérzés veszélye.
Bár ezek az új felismerések érdekesek, egyelőre érvényben maradnak az aszpirin használatával kapcsolatos tanácsok – tette hozzá a professzor asszony.
(vysetrenie-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.