Daganatmegelőző táplálékok

Sokszor leírtuk már, hogy a szív- és érrendszeri betegségek után a daganatos betegségek sújtják legjobban Európa lakosságát.

A szakemberek hangsúlyozzák, pontos recept nincs a megelőzésre, de a táplálkozással sokat tehetünk a daganatos betegségek elkerüléséért. Összeállításunkban a legjobb daganatmegelőző ételeket szedtük csokorba.

1. Káposzta, brokkoli

Számottevő a polifenol-tartalmuk. Kutatások bizonyítják, hogy az emlő-, a gyomor- és bélrendszeri, valamint a tüdődaganatok kialakulásának veszélyét csökkentik. Nagy mennyiségben tartalmaznak glükozinolátokat. Ezek izotiocianátokat és indolokat képesek felszabadítani. E két vegyületcsoport bizonyítottan rákellenes hatású. Pl. a brokkoli rágása közben szabaddá váló mirozináz enzim hasítja a glükozinolátot, így az szulforafánná alakul. Az említett anyagok hőérzékenyek és jól oldódnak vízben, emiatt a bő vízben való főzés felére csökkenti a káposztafélék glükozinoláttartalmát. Ezért hatásosabb a nyers káposzta fogyasztása (pl. salátaként). Javasolhatók a káposztafélék párolva való elkészítése. A fagyasztott termékek daganatmegelőző hatása kisebb. Egy adag brokkoli szulforafántartalma 60 mg, míg a brokkoli csírájában százszoros mennyiség található, ekképp a brokkolicsíra szendvicsre szórva kiváló rákellenes hatású. A kínai kel fenetil-izotiocionátja sejtöngyilkosságot (apoptózist) indít el.

2. Fokhagyma, vöröshagyma

A vöröshagyma fő alkotója a kvercetin, míg a fokhagymáé az alliin. Zúzáskor allináz enzim szabadul fel, így az alliin allicinné, majd diallil-szulfiddá alakul át, amely csökkenti az emlő, a dülmirigy-, a nyelőcső, a gyomor-, valamint a vastag- és a végbéldaganatok kialakulását. Kísérleti patkányokban az említett anyagok a DNS-mutáció leállítására voltak képesek. A póréhagyma és a mogyoróhagyma fogyasztása szintén jótékony hatású.

3. Szója

Nagy az izoflavonoid-tartalma (a csicseriborsóéhoz hasonlóan). Az élelmiszeripar használja fel (elsősorban húsipari készítmények dúsítására). Ennek ellenére a dúsított élelmiszerek izoflavonoid-tartalma nagyon kicsi. A szója fő izoflavonoidja a genisztein. Kémiai szerkezete révén képes az ösztrogénreceptorokhoz kötődni. A genisztein az emlő- és a dülmirigydaganatok megelőzésében játszik szerepet.

4. Kurkuma

Fő alkotója a kurkumin. A vérlemezkék összecsapódását gátló és koleszterincsökkentő hatása mellett bizonyítottan gátolja a máj-, a bőr-, valamint a vastagbéldaganatok kialakulását. Kísérleti egerekben a polipok növekedését 40%-ban csökkentette. Sajnos, a kurkuma roszszul szívódik fel az emberi szervezetben, de a borsban található piperin elősegíti a felszívódását.

5. Zöld tea

A fekete teával szemben a zöld tea megy át a legkisebb kémiai átalakuláson. A fekete tea az előállítása során számottevően veszít polifenol-tartalmából. A polifenolok a zöld teában nagyobb menynyiségben találhatók, s az apigallokatechin-gallát a leukémiák kialakulását gátolja. Erős érkialakulás-gátló hatása is van.

6. Bogyós gyümölcsök

Az áfonyában sok antocianidin van, míg az eper, a málna és a dió bőségesen tartalmaz DNS-mutációt megakadályozó ellagilsavat.

7. Omega-3-zsírsavak

Az emberi szervezet képtelen az előállatásukra, ezért esszenciálisak. A szervezet számára szükséges mennyiséget csak külső forrásból (makrélából, szardíniából, lazacból) tudjuk fedezni. Fajtái: eikozapentaénsav és dokozahexaénsav. A koleszterinszintet csökkentik, emiatt szív- és érrendszeri betegségekben a táplálkozás fő alkotóelemeiként szolgálnak. Elsősorban a hasnyálmirigy-, a végbél-, az emlő- és a dülmirigydaganat esetén van megelőző szerepük.

8. Paradicsom

Fő fitokémiai alkotója a likopin. Kiváló antioxidáns, amely a főtt paradicsomból nagyobb mennyiségben szívódik fel, mint a nyersből. A dülmirigydaganat kialakulását gátolja.

9. Citrusfélék

A citrusfélékben polifenolok és terpének találhatók. Rendszeres fogyasztásuk 40–50%-kal csökkenti a gyomor-bél rendszeri daganatok előfordulásának kockázatát.

10. Vörösbor

Számottevő rezveratroltartalma van. Mérsékelt fogyasztása (férfiak 2dl/nap, nők 1,5 dl/nap) egy dán kísérlet szerint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetek 40%-os kockázatcsökkenésével járt, míg a daganatok okozta halálozást 22%-kal csökkentette. Gátolja a vérlemezkék összecsapódását, csökkenti a koleszterinszintet, növeli a HDL-koleszterinszintet. .

11. Csokoládé

A daganat-megelőzésben betöltött szerepét nagy polifenol-tartalmának köszönheti. A 70%-os vagy annál nagyobb kakaótartalmú csokoládék előnyös hatásúak. (vital)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?