Bőrápolás - Hallgassunk a józan eszünkre!

b

Legnagyobb szervünk a bőr. Egészségét és szerepét sokan magától értetődőnek tartják, s csak kevesen tudják, hogy a bőrt ápolni kell. Mi az, ami fontos, és mi az, ami felesleges, sőt ártalmas? Vannak tévhitek, amelyeket sok ember elhisz, pedig nincs valóságalapjuk. A Science Alert portál összegyűjtötte a bőrrel kapcsolatos leggyakoribb tényeket és tévhiteket.

Napi két liter víz kell? 

TÉVHIT. Az elfogyasztott víz mennyisége nincs hatással a bőr egészségére. A víz a vér által jut a bőrbe, ami a bőr belső rétegén át halad. A víz az epidermiszből főleg száraz környezetben távozik. Ezért fontos a víz a bőr hidratációjának fenntartására, s bár az ember hidratált, a bőr mattnak és kevésbé rugalmasnak néz ki. Egészséges ember esetében a belső szervek – vese, szív, erek – ellenőrzik a vízmennyiséget, ami a bőrbe jut. Nincs meghatározott vízmennyiség, amit meg kell inni. Az ajánlott folyadékmennyiség attól függ, hogy mennyi vizet veszítünk. 

Állandóan megújul? 

IGAZ. A bőr dinamikus gátat alkot a test belső és külső környezete között. Külső rétegének sejtjei, a keratinocitek állandóan osztódnak, hogy kellő sejttartalék legyen, s aztán a bőr felszínére vándorolnak. A bőr ugyanis az őssejtek gazdag forrása, amelyek képesek szaporodni és megújulni. 

A stressz rontja állapotát

IGAZ. Napjainkban, amikor a stressz életünk részévé vált, nem ritka, hogy közvetlenül hat egészségünkre. Ez összefügg a stresszhormonok túlzott termelődésével, beleértbe a kortizolt is, amelyet a mellékvese termel. Egyik szövődmény lehet az alopéciának nevezett betegség, amikor a szervezet immunrendszere saját hajhagymáit támadja meg, és a haj kihull. A stressz másik következménye a pikkelysömör lehet. Ez is autoimmun betegség, amit pikkelyképződés és bőrgyulladás jellemez.

A szappan, a mosópor, a tisztítóeszközök ingerelhetik és kiszáríthatják, zsírtalaníthatják a bőrt.

Mitesszert okoz a csokoládé?

NEM. A felnőtté válás folyamatával függ össze, amikor a bőrön apró gennyes fekélyek, aknék keletkeznek, de nem ritka, hogy még a 30, sőt a 40 éves ember sem tud tőlük megszabadulni. Általában az a magyarázata, hogy a hormonok hatnak a bőr zsírmirigyeire, az immunrendszer pedig reagál az elzáródott pórusokra és a bőrön élő kórokozókra. A magas zsírtartalmú ételek fogyasztása több okból is egészségtelen, de nem nevezhetők az akné közvetlen kiváltóinak. 

A mosópor ekcémát vált ki?

TÉVHIT. Az ekcémát száraz, kivörösödött, viszkető bőr jellemzi. A genetikai tényezők kombinációja és a külső környezeti viszonyok okozzák, amelyek gyulladást válthatnak ki. A szappan, a mosópor, a tisztítóeszközök ingerelhetik és kiszáríthatják, zsírtalaníthatják a bőrt. A biológiai mosóporok enzimeket – fehérjéket –tartalmaznak, amelyek lebontják a zsírokat és eltüntetik a foltokat. Ezek ingerelhetik az érzékeny bőrt, tehát ronthatják az ekcémás beteg állapotát, de közvetlenül nem váltanak ki ekcémát. 

Érdekes

Mi az egészséges bőr megőrzésének alapja?

Alapszabály, hogy rendszeresen tisztítani kell, meg kell szabadítani a szennyeződésektől, de ne úgy, hogy a nedvességnek ellenálló anyagokat is eltávolítjuk róla. Ha úgy érezzük, hogy bőrünk túl száraz, feszül, használjunk hidratáló krémet. Ha mitesszerre hajlamos a bőrünk, zsír nélküli, víz alapú krémet használjunk. Kerüljük a stresszt, táplálkozzunk egészségesen, és akkor igyunk vizet, amikor szomjasak vagyunk. Nyáron védjük bőrünket az erős napsugárzástól. 

A fehér körömfoltok mészhiányra utalnak? 

NEM. A köröm a körömágyból nő, ami a bőr alatt van. Ha a körömágy sérült, a köröm szabálytalanná válik, amit a kifejlődő körömbe került levegő okozhat. Ezt fehér foltként látjuk. A mész fontos az egészséges körmök, akárcsak a fogak és a csontok szempontjából, de a fehér foltok nem mészhiányt jelentenek. 

A napsugár jót tesz a bőrnek? 

IGAZ IS, MEG NEM IS. A napsugaraknak van jó és rossz hatásuk is. A különféle hullámhosszú sugarak más-más módon hatnak az emberre. Az UV-sugarakat a bőr a D-vitamin termelődésére használja, ami a csontok egészsége szempontjából rendkívül fontos. Napsugár nélkül ezt a vitamint külsőleg, étellel kell a szervezetbe vinni. Ám ha a bőrt túl sok UV-sugárzás éri, sérülhet a bőrsejtek DNS-e, ami bizonyos sejtek ellenőrizetlen szaporodásához vezethet, s megnő a rák kialakulásának esélye.

Feldolgozta: ki

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?