Bizonyos veszélyállapotok tisztázása

A nők egészségi alkalmasságának megbeszélésekor sorba vettük azokat a betegségeket, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a gyermekvállalást. Mindezek általában nem lehetnek akadályai az anyaságnak, de előfordulásukkor gyakorta fokozott és speciális orvosi gondozásra van szükség.

A nők egészségi alkalmasságának megbeszélésekor sorba vettük azokat a betegségeket, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a gyermekvállalást. Mindezek általában nem lehetnek akadályai az anyaságnak, de előfordulásukkor gyakorta fokozott és speciális orvosi gondozásra van szükség. Ezt már a három hónapos felkészülés során meg kell kezdeni.

Az optimális családtervezés érdekében mindenképpen helyes a szokásos vérvételt követően a családtervező nők vörösvértest-számának és vérfestékszintjének a meghatározása, valamint a rubeólavírussal szembeni védettség, illetve védtelenség tisztázása.

VÉRSZEGÉNYSÉG

Meglepő módon a vérszegénység (anémia) még ma sem ritkaság. (A „meglepő“ kifejezés azért helytálló, mivel a helyes étkezési szokások betartása mellett nem lenne szabad bekövetkeznie.) A terhesség alatt a vérszegénységnek két szempontból van jelentősége. Egyfelől a vérfelhígulás miatt egyébként is törvényszerűen csökken a vörös vértestek száma. Másfelől a magzathoz a vér szállítja a benne levő vérfesték (hemoglobin) révén az oxigént (jelképesen a levegőt) és a tápanyagokat, így a vérszegénység a terhesség alatt kifejezetten kedvezőtlen. Ha a vörös vértestek száma nem éri el a kívánatosat, helyes már a három hónapos felkészülés során megkezdeni a kezelést. ĺgy a terhesség bekövetkeztekor az anyai szervezet már optimális állapotban lesz, ezért jobban állja majd a további megterheléseket is. A később említésre kerülő magzatvédő vitamin egyben ezt a problémát is orvosolja.

A RUBEOLA ELLENI VÉDETTSÉG

A rubeóla (rózsahimlő) gyakori betegség gyermekkorban. Az asszonyok sokszor nem tudják, hogy átestek-e ilyen fertőzésen. Bonyolítja a helyzetet, hogy rubeólát némelykor nehéz felismerni; vagy azért, mert a jellemző tünetek elmaradhatnak, vagy mert annyira jellegtelenek, hogy könnyen összetéveszthetők más kiütéses betegségekkel. Az úgynevezett szerológiai vizsgálattal azonban ma már biztonsággal megállapítható, hogy az asszony korábban átesett-e rubeólán vagy sem. A fertőzés után ugyanis megjelennek a vérben a rubeólavírussal szemben képződött ellenanyagok. Ezek, illetve ezek szintje határozható meg szerológiai módszerekkel. A magyarországi vizsgálatok szerint s ez megfelel más országok adatainak is a nők 90%-a mire eléri a nemzőképes kort, már átesett rubeólán. Az ő vérükben az ellenanyagok megakadályozzák, hogy a vírus még egyszer behatoljon a vérkeringésbe. A magzathoz a vírus pedig csak a vérkeringés útján juthat el. ĺgy csupán a nőknek az a 10%-a veszélyeztetett, amelyik a terhességig még nem esett át rubeólafertőzésen.

A veszélyeztettet nőknek fokozottan kell ügyelniük arra, hogy a terhesség alatt ne kerüljenek kapcsolatba rubeólás gyermekekkel. Ha mégis megtörténik, akkor további vérvizsgálatokkal egyértelműen tisztázható a terhesség alatti friss fertőződés és a veszély mértéke. A „védtelen“ nőknél az optimális megoldás a védőoltás. Az ily módon mesterségesen kiváltott „álfertőzés“ biztosítja a későbbi védettséget. Mindez azért lényeges, mivel a durva veleszületett rendellenességet okozó külső ártalmak között a rubeólavírusé a vezető szerep. Évente mintegy 3540 gyermek emiatt születik rendellenesen.

A levett vérmintából más fertőző betegségekkel, például a toxoplamózissal szembeni védettség is tisztázható. Ez utóbbi parazita általában macskákban tanyázik. Az embert csak kivételes körülmények között betegíti meg. A méhen belül fejlődő magzat azonban védtelen a toxoplazma parazitával szemben. ĺgy, ha az első fertőzés a terhesség alatt történik, a magzatban gyulladásos megbetegedést okozhat.

ESETLEGES MUNKAHELYI ÁRTALMAK

A terhességre esetleg veszélyes munkahelyeket, illetve munkakörülményeket már a gyermekvállalás előtt tisztázni kell. A jelenlegi gyakorlat szerint általában csak a terhességek felismerése (ez pedig csaknem mindig a terhesség 68. hetére esik) után kezdenek foglalkozni ezzel a kérdéssel. A magzati fejlődés legérzékenyebb és ezért legveszélyesebb időszaka azonban a terhesség második és nyolcadik hete közé esik. A munkahelyi veszélyek korai tisztázása után az üzemorvossal történő kapcsolatfelvétel révén már a terhesség kezdeti védelme is biztosítható.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

KISMAMAMENÜ

Nemcsak a terhesség ideje alatt, hanem a háromhónapos felkészülés során is nagyon fontos az egészséges táplálkozás. A kismamamenüben feltétlenül szükségesek a teljes kiőrlésű gabonafélék.

Teljes kiőrlésű búza és tönköly: a szervezetet erősítik és megakadályozzák legyengülését, mely a kismamáknál alkalmanként felléphet.

Zab: valódi erőt adó táplálék, hiszen a gabonafélék közül a legnagyobb mennyiségben tartalmaz fehérjét, továbbá fontos B-vitaminokat és biotint.

Köles: szépséget kölcsönöz, mert a csontok, a bőr, a haj, és a körmök számára fontos kovasavat tartalmaz, emellett vasban is gazdag.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?