Az ősz beköszöntével megkezdődik az óvoda és az iskola, ilyenkor érdemes gyerekeink egészségére is még jobban odafigyelnünk. Szeptember elejétől a közösségbe kerülő gyermekek fokozottabban ki vannak téve a fertőzések veszélyének.
Bárányhimlő nélkül
Miért gondolták régen, hogy a bárányhimlőn át kell esnie a gyerekeknek?
Érdemes megelőzni – ma már van rá lehetőség!
Közösségben nagyon gyorsan terjed a fertőzés, mert a vírusát cseppfertőzés és használati tárgyak is közvetíthetik. Ahogy a gyerekek ősszel bekerülnek az óvodába vagy az iskolába, a bárányhimlős fertőzések száma elkezd nőni. A legtöbb megbetegedés rendszerint a téli hónapokban következik be, ekkor könnyen alakulnak ki járványok is. A vírus gyors terjedése miatt a bárányhimlős megbetegedések 90%-a még 9 éves kor előtt következik be. Bár néhány évtizeddel ezelőtt még úgy tartották, hogy hasonlóan pl. a kanyaróhóz, a mumpszhoz, a torokgyíkhoz, a gyermekkor természetes velejárója a bárányhimlő is, mára azonban már bebizonyosodott, hogy érdemes megelőzni ezt a betegséget is.
Azt már régen is megfigyelték, hogy a bárányhimlő idősebb korban súlyosabb és hosszabb lefolyású, ill. nagyobb kockázattal jár, mint gyermekkorban, ráadásul a terhesség idején a magzat és az anya életét is veszélyeztetheti a megfertőződés. A védőoltás megjelenése előtt a bárányhimlő gyermekkori átvészelése bizonyult kevésbé veszélyesnek a felnőttkorival szemben.
A prevenció az élet sok területén, így a fertőző betegségek tekintetében is egyre fontosabbá válik. Ma már az orvosok többsége azt állítja, hogy nincs olyan fertőzés, amin érdemes átesni. A fertőző megbetegedések megterhelik az immunrendszert, aminek következtében kevésbé tudunk ellenállni más betegségeknek.
A bárányhimlő akár 10–14 napig is tarthat, ami alatt a gyermekek bágyadtak, nyűgösek és jobban vágynak az anyai törődésre, szeretetre, mint valaha. Ilyenkor nincs kedvük semmihez, nehéz lefoglalni őket, különösen úgy, hogy nem mehetnek ki hosszabb időre a lakásból, és a látogatók sem jöhetnek hozzájuk, nehogy ők is megfertőződjenek. A kisgyermekeknek nagyon nehéz elmagyarázni, hogy ne kapargassák a viszkető kiütéseiket, pedig azok akár életre szóló hegeket is okozhatnak elfertőződés esetén.
A bárányhimlős megbetegedések mintegy 10%-ában szövődmény lép fel, és azt sosem tudhatjuk előre, hogy kinél lép fel komplikáció. Leggyakoribbak a gennykeltő baktériumok okozta felülfertőződések a bőrön, de emellett a központi idegrendszeri és a légúti szövődmények sem ritkák.
Védőoltással a súlyos lefolyású bárányhimlő teljes mértékben megelőzhető! Enyhe lefolyású, kevés kiütéssel járó betegség ritkán ugyan akkor is bekövetkezhet, ha megkapta valaki a vakcinát, de ebben az esetben oltás nélkül súlyosabb lett volna a betegség. Az oltás nem gyengíti az immunrendszert, épp ellenkezőleg, erősebbé, ellenállóbbá teszi a szervezetünket a bárányhimlő vírusa ellen!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.