Az epebetegek étrendje

Az epe a zsírok lebontásában, azaz a zsírok emésztésében játszik fontos szerepet. Az epehólyag a májban termelődő epét tárolja, amely megfelelő időben és mennyiségben kerül a bélbe, éhezéskor pedig az epehólyagban tárolódik. A májsejtek napi 0,5–1 liter epét termelnek.

Az epehólyag és az epeutak leggyakoribb megbetegedése az epekövesség, valamint az epehólyag és az epeút gyulladása. Ez lehet heveny és krónikus. Nőknél gyakrabban fordul elő epekövesség, kialakulásuk kockázatát az idősebb kor és az elhízás növeli.

A kőképződés egyik tényezője, hogy az epehólyag huzamosabb ideig nem húzódik össze, azaz nem ürül ki. Ez elsősorban a drasztikus fogyókúrák, koplalások esetén történik.

A túlzott zsírbevitel azonban szintén káros, mivel elhízáshoz vezethet, ami ugyancsak az epekövesség kockázati tényezője. A megelőzés döntő tényezője tehát az ideális testtömeg fenntartása.

Az élelmirost-bevitel minimum napi 25 g legyen, mert a rostfogyasztás szintén csökkenti az epekőképződés veszélyét.

A kőképződés kockázatának csökkentésében a napi többszöri kevés étkezés is fontos szerepet játszik, mivel a kisebb adagok kevésbé terhelik meg a májat és az epét.

Mi a teendő epegörcs és epehólyag-gyulladás?

Elsősorban a diéta ajánlott, aminek elsődleges célja, hogy megakadályozzuk a betegnél a epehólyag drasztikus összehúzódását. Célszerű 1-2 napos koplalással kezdeni, ami alatt azonban nagyon fontos, hogy a beteg elegendő folyadékot fogyasszon. Erre legalkalmasabb a tea és a friss gyümölcslé. A koplalás után a beteg már fogyaszthat szilárd ételeket is, mint például háztartási keksz, főtt burgonya, vizes burgonyapüré, főtt rizs, főtt sárgarépa, pirított kenyér. Ha az erős fájdalmak, panaszok megszűntek, akkor a fent említetteken kívül zsírszegény főtt húsok, zsírszegény tejtermékek, gyümölcskompótok, főtt zöldségek is beépíthetőek az étrendbe.

Abban ez esetben, ha epekövesség áll fenn, de panaszt nem okoz, akkor is érdemes zsírszegény, fűszerszegény ételeket fogyasztani.

A magas zsírtartalmú ételeket, élelmiszereket ajánlatos elkerülni, ugyanis ezek elfogyasztása görcsös rohamot idézhet elő.

A zsíros ételeken kívül az éretlen, nyers gyümölcsök, a száraz hüvelyesek, illetve a meleg, friss kelttészták is panaszt okozhatnak.

Az erős, csípős fűszereket és a pirított vöröshagymát szintén célszerű elkerülni.

Az étrend alapját a cereáliák, az érett, friss gyümölcsök és a zsenge zöldségfélék alkossák.

Kerülni kell a bő zsírban való sütést és szalonnával, zsírral, olajjal való dúsítást.

A műtét utáni hetekben napi 6-8 étkezést érdemes beiktatni, aminek következtében az egyes étkezések közti időtartamok lerövidülnek.

Egy-egy étkezés mindig csak kis mennyiségű ételt tartalmazzon.

A diétát ez esetben is folyadékokkal kell kezdeni, majd bővíteni főtt burgonyával, főtt rizzsel, pirított kenyérrel, majd zsírszegény húsfélékkel és tejtermékekkel, valamint zsenge zöldségekkel.

Hosszú távon az étrend ugyancsak legyen zsírszegény, de ne zsírmentes.

Az élelmi rostok csökkentik az újabb kövek kialakulásának kockázatát, azonban a rostbevitelt csak fokozatosan emeljük.

Hogyan válasszuk ki a nyersanyagot?

Epegyulladás, epekövesség, illetve epeműtét után nem javasolt az alábbi élelmiszerek, ételek fogyasztása:

magas zsírtartalmú élelmiszerek, pl. szalonna, tepertő, állati eredetű zsírok, tejszín, magas zsírtartalmú tejföl, zsíros sajtok, zsíros húsok,

friss, meleg kelt tészták,

a száraz hüvelyesek és magas illóolaj-tartalmú, illetve durva rostú zöldségfélék, pl. káposzta, kelkáposzta,

éretlen gyümölcsök,

erős fűszerek, pl. csípős paprika, torma, chili, feketebors, pirított vöröshagyma.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek fogyaszthatók a beteg tűrőképessége szerint: tej, tojás, paradicsom, zöldpaprika, fokhagyma, nyers gyümölcsök, pl. körte, az egyes fűszerek, pl. majoránna, szegfűszeg, tárkony, bazsalikom.

A betegek többségénél nem okoznak panaszt az alábbi élelmiszerek: kenyérfélék, péksütemények, kétszersültek, rizs, zsírszegény kekszek, zsírszegény tejtermékek, ételkészítéshez használt tej, a zsenge zöldségfélék többsége, pl. burgonya, tök, sárgarépa, paraj, zöldborsó, zöldbab, a panaszt okozó nyers gyümölcsök hámozva, lereszelve, gyümölcskompótok, zsírszegény húsfélék (zsírszegényen elkészítve).

Ételkészítés szempontjai

Az ételkészítési eljárások közül a bő zsírban sütést kerülni kell, ugyanúgy, mint a zsírban gazdag ételsűrítési eljárásokat is (legírozás – tejszín és tojássárgáját keverünk a krémlevesekbe, montírozás – a kész krémlevesekbe, mártásokba vajdarabokat teszünk).

Az ételek ízesítésénél kerülni kell az erős fűszerezést, pirítást.

Az ételek sűrítésénél alkalmazható a diétás rántás (szárazon pirítjuk a lisztet, és tűzről levéve adjuk hozzá a hideg olajat).

Habarásnál tejszín és tejföl helyett kefírt vagy joghurtot használjunk.

u Egyszerű habarás esetén a liszthez vizet, vagy az étel főzőlevét használjuk fel.

Sűríthetünk főzelékeket pl. burgonyával is.

Egytálételek, húsok sütésénél a kevés zsiradék felhasználását igénylő, sütőben történő sütést részesítsük előnyben, illetve a mikrohullámú sütőben, vagy grillben, sütőzacskóban, alufóliában történő sütést.

A főzés nem igényel plusz zsiradék felhasználását, így ez az eljárás megfelelő.

A gyümölcsök, zöldségek darabolása, illetve turmixolása megkönnyíti emésztésüket.

A szerző dietetikus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?