„A tizenéves unokám gyakran energiaitalokat fogyaszt. Nem árt meg neki?”
Az energiaital legyen az utolsó választás
Az energiaitalok nagy népszerűségnek örvendenek a fiatalok és serdülők körében, miközben gyakran sajnos a szülők sem gondolnak az esetleges káros hatásaikra. Két csoportra oszthatjuk ezeket az italokat. Az első csoportba a klasszikus energiaitalok tartoznak, amelyeknek a fő összetevőik a szénhidrátok (összetett, illetve egyszerű cukrok, pl. glükóz, maltodextrin stb.). A második csoportot az alacsony kalóriatartalmú, vagyis diétás energiaitalok alkotják. Ezek olyan mesterséges édesítőszereket tartalmaznak, melyek energiaértéke nulla (nátrium-ciklamát, aceszulfám K, aszpartám). Fő hatóanyaguk a koffein, ezenfelül kis mennyiségben aminosavakat (L-tirozin, L-citrullin, L-karnitin, β-alanin, taurin) és növényi kivonatokat (ginszeng, ginko) is tartalmaznak. A legtöbb energiaital különböző mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal dúsított (C- és B-vitaminok, nátrium, kálium, foszfor, magnézium).
A koffein a központi és vegetatív idegrendszerre gyakorolt hatásával növeli a teljesítményt: blokkolja az adenozinreceptorokat, így elnyomja a fáradtságérzetet és az alvás utáni vágyat, növeli a figyelmet és az éberséget. Ezenkívül képes tompítani a fájdalomérzetet és növelni a sportteljesítményt. S bár a koffeint általában biztonságosnak és jól tolerálhatónak tartják, felnőtteknél 1000 mg/nap feletti dózissal túl lehet adagolni, ami negatívan hathat a központi idegrendszerre (nyugtalanság, idegesség, ingerlékenység, remegés, álmatlanság és egyéb alvászavarok), a szív- és érrendszerre (vérnyomás-emelkedés, szívdobogás, szívritmuszavarok) és az emésztőrendszerre (hasi fájdalom, hányinger, hányás). Gyerekeknél sokkal kisebb adag koffein elfogyasztásakor is jelentkezhetnek ezek a tünetek, mivel a szervezetük sokkal érzékenyebb a koffein toxikus hatására. Ráadásul a magas szénhidráttartalmú italok fogyasztása növeli a túlsúly, az elhízás és a fogszuvasodás kockázatát.
A gyermekeknek ezért elsősorban a vizet, esetleg a cukormentes gyümölcsteát kellene előnyben részesíteniük a kalóriadús italok helyett. A szülőknek megtéveszthető lehet, hogy az italokban a már említett aminosavak, vitaminok és ásványi anyagok is megtalálhatók. Ezek fogyasztása azonban nem előnyös a megfelelő étrendhez viszonyítva. Még mindig érvényes: semmilyen csodaszernek nincs olyan pozitív hatása, mint a helyes, kiegyensúlyozott étrendnek, a megfelelő mennyiségű alvás és a testmozgás kombinációjának.
Dr. Hrubá Orsolya
gyógyszerész
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.