Az alvó libidó felébresztése

„Már nincs kedvem a szerelmeskedéshez.” Túlhajszolt életvitelük mellett egyre többen panaszkodnak így egy bizalmas barátnak, vagy – jobb esetben – szexológusuknak. Korábban úgy tartották, a nemi vágy csökkenése csak a nőket érintheti, de mára már tudjuk: szép számmal akadnak férfiak is az érintettek között. De vajon milyen jellemző okok húzódnak meg a probléma mögött, és mi lehet rá a megoldás?

Ha már több a „panaszos” a gyengébb nem körében, kezdjük velük! Egyes nők, természetükből fakadóan kevésbé vágyakoznak a szerelemre – magyarázza egy hoszszú évek óta praktizáló szexuálpszichológus. Szerelmi kapcsolatuk elején szexuális „étvágyuk“ gyengesége még nem tűnik fel a partnernek, de amikor már hoszszabb ideje járnak vagy élnek együtt, a kezdeti, amúgy sem égető vágy jelentős csökkenését nehéz eltitkolni. Erre a problémára csak egy megértő társ lehet a megoldás… Más esetekben a nők a szerelmi vágy hiányát a gyerek utáni sóvárgással vagy a megfelelő partner keresgélésének állandó kudarcával magyarázzák.

A női vágy csökkenése sokszor a párkapcsolaton belüli feszültségekre vezethető vissza. Indokolhatják ezt olyan „követelések”, elvárások a nő részéről, amelyeket a férfi nem teljesít, és ennek következménye a nőnél – sokszor nem is tudatosan – szexuális elhidegülésben nyilvánul meg. Az ilyen esetekben a libidó alacsony szintje üzenetet hordoz, és nincs értelme szexuális ösztönzőkkel próbálkozni, mert az ok másutt keresendő.

Ritkábban ifjúkori, rég elfelejtettnek hitt sérülések éledhetnek újra; itt nem kell feltétlenül komolyabb traumára gondolni. Túl korai, alig végiggondolt, rosszul sikerült szexuális együttlétek is elegendők hozzá, és jelentős mértékben veszélyeztethetik a felnőttkori szexuális életet. Leggyakrabban azonban a nemi vágy csökkenése vagy hiánya a szexológus által jól ismert és kezelhető okokra vezethető viszsza.

Amikor a férfi nehézhelyzetben van

Gond, gyász, munkahelyi stressz… Ezek a tényezők rendkívül rossz hatással lehetnek a nemi vágy erősségére mindkét nem esetében. A férfiaknál a depresszió áll az első helyen a libidó csökkenését kiváltó okok közül. Régen azt hitték, hogy a férfiak képesek a testet szétválasztani a lélektől – pedig a valóságban nem létezik ilyen határvonal. Ma már tudjuk, hogy a túlterheltség, a munkahelyi problémák és a stressz kétségtelenül megölik, vagy legalábbis nagymértékben mérséklik a férfiak libidóját is.

A „vádlottak padján“ található még minden olyan átélt helyzet, amely veszélyeztetheti a férfiasság látszatát. A munkahely elvesztését, a munkanélküliséget különösen nehezen élik meg a férfiak, és a sérülékenyebb, érzékeny természetűeknél ezek a gondok olyan mély aggodalmat váltanak ki, amely nem fér össze a harmonikus szexuális élettel, a kiegyensúlyozott szexualitással. Az ennek nyomán fellépő merevedési zavarok azután a nemi vágy teljes elvesztéséhez is vezethetnek. Nem látva semmilyen kiutat a bajból, a férfi szüntelenül ez utóbbi problémája miatt őrlődik, elutasít minden ilyen tárgyú kommunikációt a partnerével, és magába zárkózik.

Amikor már javul a helyzet, a vágy akkor sem tér vissza varázsszóra. Ilyenkor sokszor szexuálterápiára van szükség, amelynek során a nehézségek mélyebb okainak feltárása és megszüntetése a cél – nem csak szexuális téren.

Ha a nő új szerepkörbe kerül

A nők életének vannak periódusai, amikor természetes dolog a vágy csökkenése: ilyen a gyermekszülés utáni időszak vagy a változókor. Ekkor a szexualitás veszít jelentőségéből: akár azért, mert az anyai szerepkör mellett minden mást elhanyagolnak, akár azért, mert egy későbbi életszakaszt, a szülőképes kor megszűnését az idő múlásának nehezen feldolgozható jeleként éli meg a nő. Még ha bizonyos fokig normálisnak is tekintjük a nemi vágy csökkenését ezekben az esetekben, semmiképp sem szabad hagyni, hogy a libidó alattomosan, hónapról hónapra, hétről hétre eltünedezzen. Elsődleges fontosságú ilyenkor a párbeszéd a partnerek között, a szerelmi kapcsolat újjáélesztése érdekében. Ha őszinte beszélgetések során képesek leküzdeni az akadályt, az nagymértékben befolyásolja egy új életszakasz sikerét, amelyben a szexualitás továbbra is megőrzi helyét.

Amikor a partnerek fáradtak

A fizikai vagy szellemi fáradtság szintén gyakori okozója a nemi vágy csökkenésének. A túlhajszoltság, a munkahelyi, otthoni, a gyerekekkel kapcsolatos teendők sokaságából eredő, állandósult fáradtság bizony nem segíti elő a kiegyensúlyozott szerelmi életet – sem a férfinél, sem a nőnél. Nagyon gyakran fordul elő a libidó elvesztése a tökéletességre törekvő embereknél – akik az élet minden területén, maradéktalanul akarnak helyt állni – és a negatív következményekből rendszerint kijut a partnernek is. Amikor a felek fáradtak, a szexualitás az élet dolgai közül az utolsó helyre kerül. Ezt „nyomatékosítja” az a tény, hogy a nő a társánál lassabban reagál a szerelmi közeledésre, és több időre van szüksége a vágy felébredéséhez. A megoldás egyszerű: hosszabb időt kell szentelni a párkapcsolatnak, a szerelmi élet kibontakoztatásának, hogy mindkét fél megtalálja az örömét benne. Újra „napirendre kell tűzni” a rég hanyagolt előjátékot, őszintén kell beszélni egymás igényeiről, ami elegendő az „új alapokról” történő induláshoz. Egy sikeres szerelmi élet megér ennyi fáradságot – amelynek nyomán a korábbi fáradtság elszáll.

Ha az egyik félben nincs meg a vágy

A partnere hátat fordít önnek az ágyban, és különböző ürügyek hangoztatása mellett közli, hogy „nincs kedve hozzá”? Vigyázat: az intim kapcsolathoz való további ragaszkodás azzal a kockázattal jár, hogy csak elmérgesedik a helyzetet. A gyötrés, zaklatás kizárólag negatív hatásokkal járhat: a felbosszantott nő megköti magát, makaccsá válik; a férfi pedig ismételt közeledésre leblokkol, szexuális kudarcát éli meg. A dramatizálás helyett („már nem kellek neki”) itt is játsszák ki a párbeszéd kártyáját: tegyenek fel kérdéseket egymásnak, és várjanak rájuk őszinte válaszokat! Egyszerűen kérdezzék meg a társukat, mi nyomja a lelkét!

Próbáljanak meg magatartást, hozzáállást is változtatni, és nagyobb mértékben felkelteni a vágyat egymás iránt” Legyenek kedvesebbek, figyeljenek jobban a másikra! A válságban lévő párok túlnyomó részében az egyik fél a feléje irányuló érdeklődés hiányáról, szexuális közönyről panaszkodik. Ha az említett próbálkozások ellenére sem javul a helyzet, szexológus segítségét kell igénybe venni. Az ő szerepe egy katalizátoréhoz hasonlatos, amely lehetővé teszi a megszakadt párbeszéd újraindítását. A probléma jellegéből fakadóan a szakember a pácienssel közösen határozza meg, hogyan lehet orvosolni a bajt (párterápiával, egyéni kezeléssel stb.) annak érdekében, hogy visszatérjen a vágy…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?