Atkins-diéta: előnyök és hátrányok

Egyre több embert érint világszerte a túlsúly és az elhízás. Sokak számára napi téma, hogy hogyan, milyen módszerrel fogyjanak le. A legtöbb „csodadiéta” hatékonyságát és biztonságát a táplálkozástudományi szakemberek azonban megkérdőjelezik.

A diéta négy szakasza

Az Atkins-diéta 4 szakaszból áll. Az első az ún. bevezető szakasz, amely elindítja a fogyást. Legalább 2 hétig tart, de tarthat tovább is. Napi 20 g szénhidrát bevitele engedélyezett, s a zsír- és fehérjefogyasztás pedig magas. Tilos mindenfajta gyümölcs, kenyér, főtt tészta, gabona, keményítő tartalmú zöldség, margarin, olajos mag, csonthéjasok fogyasztása, ugyanakkor szinte korlátlanul fogyasztható mindenféle hal, tengeri élőlény, szárnyas, vörös hús, tojás, zsíros sajtok, olajok, zsírok, vaj és néhány zöldség, de csak kis mennyiségben. Tejtermékek közül csak a sajt, a tejföl és a vaj fogyasztható. Ebben a szakaszban a súlycsökkenés kb. heti 2-2,5 kg.

A második, vagyis a folyamatos fogyás szakaszában hetente 5 g-mal lehet növelni a napi szénhidrát mennyiségét, főleg szénhidrátban szegény zöldségek, illetve bogyós gyümölcsök fogyasztásával. A fogyás mértéke kb. heti 1,5 kg, és addig kell folytatni, amíg kb. 3-5 kg leadandó súlyfelesleg marad.

Ezt követi az előkészítő megelőzés szakasza. Lényege, hogy a szénhidrátbevitelt heti 10 g-mal kell növelni, főleg alacsony glükémiás indexű élelmiszerekkel, de csak addig, amíg a súlyleadás meg nem áll.

Atkins szerint a kb. 70-120 g szénhidrátot tartalmazó táplálkozást kell folytatni a negyedik, ún. tartós megőrzés szakaszában is, de ne lépjük túl a határt, mert akkor elkezdünk hízni. E szakasz végére a szénhidrát mennyisége minden embernél más lehet, de még mindig nagyon elmarad az egészséges táplálkozási ajánlásokban szereplő mennyiségtől.

Miért népszerű?

A táplálkozástudományi szakemberek többsége egyetért abban, hogy a fogyás lényege: több energiát használjunk fel, és kevesebb energiát vigyünk be szervezetünkbe. Az energiafelhasználás leghatékonyabb módja a rendszeres sport, a kevesebb energiabevitel pedig kevesebb étel fogyasztásával, illetve a megfelelő táplálék megválogatásával valósítható meg.

Ha csökkentjük a zsírfogyasztást, ez jobban meg fog mutatkozni az energia csökkenésében, mintha a szénhidrátok mennyiségét csökkentenénk, ugyanis 1 g zsír 9 kcal energiát ad, míg 1 g szénhidrát csak 4 kcal-t. Ha az ételeket megfelelően válogatjuk, az étel mennyisége miatt sem kell aggódnunk, mert alacsony energiatartalmú élelmiszerből akár egy nagy tányér is nyugodtan elfogyasztható.

Az Atkins-diéta népszerűségének egyik oka, hogy elhiteti az emberekkel: azok az ételek, amelyek a többi fogyókúrában tilosak, vagy csak mértékkel fogyaszthatók (pl. húsok, zsíros sajtok, vaj, stb.), itt szinte korlátlanul ehetőek, így a fogyókúrázónak nem kell lemondania kedvenc ételeiről.

Az Atkins-diéta előnye a gyors és látványos fogyás, mivel a szénhidráthiány miatt elsősorban a zsírokat mozgósítja a szervezet, ha energiára van szüksége. Ez valóban sok fogyni vágyó ember számára kecsegtető lehet, azonban rengeteg nem kívánatos, sőt sokszor egészségkárosító hatása is van ennek a diétának. A szakemberek többsége szerint az eredményes, egészséges fogyókúra során az az ideális, ha nem gyorsan, hirtelen szabadulunk meg a súlytöbblettől, hanem fokozatosan, hetente kb. 0,5-1 kg leadásával. Ez sokkal nagyobb garanciát ad a visszahízás elkerülésére, mint a gyors fogyás.

Az Atkins-diéta egyik nagy hátránya, hogy az egészséges kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlások szerinti 55-15-30%-os szénhid-rát-fehérje-zsír arány teljesen felborul, és nagymértékben eltolódik a zsírok és fehérjék irányába. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a fogyást tekintve az a legcélravezetőbb, ha valamelyik tápanyagot kiiktatják az étrendből. Ez azonban helytelen, hiszen minden tápanyagra szüksége van a szervezetnek, és ha valamelyiket száműzzük, lehet, hogy hamar testsúlycsökkenést érünk el vele, de a többi tápanyag így nagyobb arányban szerepel az étrendben, és ez hosszú távon komoly egészségkárosodást okozhat.

Az eredményes diétánál a hangsúlyt a kiegyensúlyozott, mértékletes étkezésre, és nem egyes ételfajták, illetve tápanya-gok kerülésére kell helyezni. Az egészséges étrend esetén ajánlott 55-15-30%-os arány a fogyókúra ideje alatt is ajánlható, esetleg a 30% zsírt 25%-ra célszerű csökkenteni.

A fogyókúra természetesen mindenkinek elsősorban a testsúlycsökkentést jelenti, és sokan megfeledkeznek arról, hogy a fogyás mellett épp olyan fontos az is, hogy közben szervezetünk, egészségünk ne károsodjon. A szélsőségekre épülő diéták, mint amilyennek az Atkins-diéta is nevezhető, már rövid távon is okozhatnak egészségi problémákat, hiszen a nagyon alacsony szénhidrát bevitelével a szervezet nem kapja meg a napi szükséges rostmennyiséget, továbbá hiányt szenvedhet a gabonában és gyümölcsben található vitaminokból, ásványi anyagokból is.

Egészségkárosító veszélyek

A magas zsírtartalmú étrend növeli a szív- és keringési rendszer betegségeinek kockázatát, míg a magas fehérjebevitel a vese, máj és az ízületek károsodását okozza. Az állati eredetű fehérje nagyobb mennyiségű bevitele fokozza a kalcium vizelettel való ürítését. Mivel ezeket a szélsőséges diétákat elsősorban a nők alkalmazzák, a fokozott ürítés miatt fellépő kalciumhiány csontritkuláshoz vezethet. Dr. Atkins a tejet sem ajánlja, mégpedig szénhidráttartalma miatt. A túlzott állati (nem tejből származó) eredetű fehérje bevitele ezenkívül a vese működésének csökkenését is maga után vonhatja. A zsírégetés során keletkező keton a vizelettel és a lehelettel távozik a szervezetből, ami kellemetlen, rossz szájszagot okoz.

A szénhidráthiánynak ugyanúgy megvannak a káros hatásai, mint a túlzott fehérje- és zsírfogyasztásnak. Nők esetében a fogamzás előtt kifejezetten káros lehet a szénhidrátok drasztikus csökkentése, ugyanis a táplálkozási szélsőségek gátolják a teherbeeséshez szükséges megfelelő hormonműködést. Az agy számára nélkülözhetetlen, szinte egyedüli energiaforrás a glükóz, amelynek jelentős szerepe van az emlékezési és a tanulási folyamatok fenntartásában, illetve javításában.

A glükogén vagy a glükóz hiánya jelentős zavart okoz az izomműködésben, az agyi funkciókban és a vegetatív idegrendszer működésében.

Ha a szervezetben nincs belőle elegendő mennyiség, jelentős mértékben csökken az erőnlét és a fizikai teljesítmény. Számos kutatási eredmény igazolja: a sportolók szénhidrát-bevitele és fizikai teljesítménye között szoros összefüggés van. Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek energiaforrásként csak a glükózt képesek felhasználni. Ide sorolhatók:

a központi idegrendszer sejtjei,

a vörösvérsejtek,

az egyes fehérvérsejtek,

a csontvelő sejtjei,

a vese kéregállományának sejtjei,

a seb vagy sérülés környéki, gyorsan szaporodó fibroblasztok.

Emellett az alacsony szénhidráttartalmú étrend következtében szédülés, fejfájás, ájulás, hasi görcsök, székrekedés, a szervezet elsavasodása, valamint egyes vitaminok és ásványi anyagok hiánya léphet fel. Ezek a kellemetlenségek rontják az ember szellemi és fizikai teljesítőképességét.

A szénhidrátszegény diéta depreszsziót is okozhat, ugyanis a szénhidrátok fontos szerepet játszanak a szero-tonin termelődésében. Ha kevés a szénhidrát, kevesebb szerotonin termelődik, ami hangulati változásokban, depresszióban nyilvánulhat meg. A nők szervezetében ráadásul eleve kevesebb szerotonin képződik, így náluk a szénhidrát hiányából adódó tünetek még drámaibb módon jelentkezhetnek, mint férfiaknál.

A szerotoninnak van még egy fontos funkciója, mégpedig az, hogy a jóllakottság érzetének üzenetét közvetíti az agyba. A fogyókúrázók tehát ne csak a gyors fogyást, hanem az egészség megőrzését is tartsák szem előtt!

Mozgás nélkül nem megy

Az az ideális és egészséges fogyókúra, amikor csökkentjük a bevitt energia mennyiségét, a fizikai aktivitást pedig növeljük.

Az energiamennyiség csökkentésének mértéke az életkortól és a fizikai aktivitástól, az elfogyasztott energia mennyiségétől, a táplálkozási szokásoktól és az egészségi állapottól függ. Fontos, hogy a fogyni vágyó ne érezze tehernek a fogyókúrát, és ne hagyja abba a kívánt eredmény elérése előtt. Ez azonban a kisebb lemondásokkal járó étrendek esetében jobban megvalósítható.

A mozgás, a sport szerepe az egészséges ember életében is fontos, fogyókúra ideje alatt azonban még nagyobb hangsúlyt kap. A sport egyrészt jótékonyan hat a szívre, vérkeringésre, tüdőre, csontokra, izmokra, másrészt pedig a fogyókúra így kevesebb étkezési (és ezáltal élvezeti) lemondásokkal is megvalósítható (időnként még egy kis édesség is belefér).

A sikert egyedül a kiegyensúlyozott, egészséges étkezés és a sport együttes hatása garantálja. Egészségünk megőrzését ugyanolyan fontosnak kell tekintenünk, mint a számunkra ideális testsúly, illetve külső elérését.

A szerző dietetikus

Ki dr. Robert C. Atkins?

A 70-es évek elején kidolgozta Amerika legnépszerűbb, s egyben legvitatottabb diétáját, amely mára már nálunk is ismertté vált. A diéta lényege: táplálkozásunk alapját a zsírok és a fehérjék alkotják, a szénhidrátok bevitelét pedig a minimumra kell csökkenteni. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez a diéta Amerikából indult hódító útjára, ahol a táplálkozást tényleg a túlzott, sokszor mértéktelen szénhidrátfogyasztás jellemzi, tehát mérséklése (de nem drasztikus csökkentése) lehet, hogy náluk tényleg kívánatos lenne. Az európai táplálkozási szokások azonban nem teljesen azonosak az amerikai szokásokkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?