Ásványvíz, gyógyfürdő

Ásványvíznek azt a vizet nevezzük, amelyben literenként legalább 1 g ásványi anyag vagy szénhidrát van. Vannak azonban olyan vizek is, amelyek alacsonyabb ásványianyag-tartalommal is ezek közé sorolhatók, mert erős gyógyelemet tartalmaznak, pl. literenként 10 mg vasat, 5 mg jódot.

Ásványvíznek azt a vizet nevezzük, amelyben literenként legalább 1 g ásványi anyag vagy szénhidrát van. Vannak azonban olyan vizek is, amelyek alacsonyabb ásványianyag-tartalommal is ezek közé sorolhatók, mert erős gyógyelemet tartalmaznak, pl. literenként 10 mg vasat, 5 mg jódot.

IVÁSSAL, FÜRDÉSSEL

Az ásványvíz gyógyhatása ivással, fürdéssel, vagy e két módszer párosításával érvényesül. Hatása azonnal, vagy a felszívódás után érezhető. Egy ivókúra alatt rendszerint heteken át naponta 0,50 liter vízzel fogyasztunk többet, mint máskor. A 38–50 Celsius-fok meleg víz kitágítja a gyomor ereit, növeli a bélnedvek termelődését és csökkenti a bélmozgást. A hideg víz ezzel ellentétben fokozza a bélmozgást, és néha puffasztóan hat. Az ásványvizeket összetételük szerint több csoportra oszthatjuk. A legismertebbek közé tartoznak a lúgos és savanyú vizek, továbbá a ként, sót, magnéziumot, vasat, jódot tartalmazók.

Az emésztőrendszer betegségeire legjobbak a lúgos vizek, amelyek legalább 0,1 százalékban nátrium- és kálium-hidrokarbonátot tartalmaznak, továbbá azok, melyekben sok a kén és a mész. Lúgos tulajdonságaik alapján semlegesítik a gyomorsavat, ezért a gyomor- és nyombélfekélynél, valamint az emésztőrendszer nyálkahártyájának idült hurutjánál és a hasmenés esetén javallottak. Étkezés előtt 1 órával kell fogyasztani. A gyomorfekély súlyosabb formáinál naponta kétszer kell 4 dl melegített ásványvizet inni, legjobb étkezés és lefekvés előtt. Gyomorműtét után, amikor rendszerint emésztési zavarok lépnek fel, tilos a hideg ásványvíz fogyasztása, ám ha már fájdalommentes a beteg, ihat langyos vagy hideg ásványvizet étkezés előtt vagy étkezés közben is.

MIKOR JAVALLOTT A LÚGOS ÁSVÁNYVĺZ?

A máj, epe és epecsatorna betegségeinél szintén a lúgos vizek ajánlatosak, amelyek fogyasztása után nagyobb mennyiségű epe termelődik a májban, kerül az epehólyagba és onnan a nyombélbe. Az epe elősegíti a zsírok emésztését, szabályozza a vékonybél működését és semlegesíti a káros anyagokat. Ezeket a vizeket is étkezés előtt egy órával kell fogyasztani. Azok, akiknek epeköveik vannak, ne fogyasszák ezeket a vizeket, így elkerülhetik az epehólyag ingerlését.

Idült szorulás és meteorizmus esetén ún. keserű és sós vizeket kell inni. Hatásukat legjobban ott tudják kifejteni, ahol a bélműködés renyhe, és hiányzik az ürítő reflex. Naponta kétszer 2-3 dl vagy négyszer 1 dl ásványvizet melegen kell fogyasztani.

A konyhasót tartalmazó ásványvizek a nyálkahártya vérbőségét, a sósav fokozott termelődését, a bél fokozott működést okozzák, idült hurutok esetén magas széndioxid-tartalmú vizet kell fogyasztani. Tágítja az ereket, a bőrön keresztül bejut a vérbe, csökkenti a vérnyomást és kevésbé terheli a szívet, mint a normális fürdő.

Természetesen az ásványvíz fogyasztása és a fürdő csak akkor eredményes, ha diétával, mozgással, környezetmegváltozással, esetleg gyógyszeres kezeléssel párosul.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?