AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL

Alzheimer-kór ellen együnk almát
Egy amerikai-koreai közös vizsgálat megállapította, hogy az alma, a banán és a narancs fogyasztása védelmet nyújthat idegrendszert károsító betegségek, például az Alzheimer-kór ellen.

Alzheimer-kór ellen együnk almát

Egy amerikai-koreai közös vizsgálat megállapította, hogy az alma, a banán és a narancs fogyasztása védelmet nyújthat idegrendszert károsító betegségek, például az Alzheimer-kór ellen. Az Alzheimer-kór memóriavesztéssel járó progresszív betegség, kimutathatóan az oxidatív stressz okozta sejtkárosodás következménye. Mind a nyugati, mind a keleti étrend leggyakoribb gyümölcse az alma, a banán és a narancs, fontos vitamin, ásványi anyag és rost források. A kutatók azt tapasztalták, hogy a gyümölcs fenolos fitokemikáliái a sejtek jelentős részénél megakadályozták az oxidatív stressz következtében létrejött idegkárosodást. A gyümölcsök és a zöldségek sokféle antioxidánst tartalmaznak, többek közt C-vitamint és polifenolokat. A legtöbb antioxidánst az alma tartalmazza, azt követi a banán, majd a narancs. A kutatók korábbi vizsgálataikra hivatkozva kijelentették, hogy az alma esetében a védő hatás inkább a fenolok aktivitásának, semmit a C-vitaminnak tudható be.

Vörösbor a cukorbetegség ellen?

A kínai Nemzeti Tudományos Akadémia kutatói nemrég felfedezték, hogy a vörösbor egyik alkotórészének, a resveratrolnak már igen kis mennyisége is elegendő ahhoz, hogy a szervezet érzékenységét fokozza az inzulinnal szemben – legalábbis egerekben. A szakemberek szerint a kulcsmozzanat a betegség kialakulásában az, amikor a sejtek érzékenysége csökken a vércukorszintet csökkentő hormonnal, az inzulinnal szemben. Emiatt ez a felfedezés egyszerre jelentheti a kettes típusú cukorbetegség új kezelési és megelőzési módját. Eredményeink azt sugallják, hogy a vörösbor fogyasztásának lehetnek hasznos következményei is a cukorbetegséggel szemben, azonban mindenképp szükségesek további vizsgálatok, melyek megállapításunkat alátámasztják. Figyelembe véve az alkoholfogyasztás káros hatásait, sokkal jobb megoldás lenne olyan természetes táplálékot találni, amely gazdag resveratrolban.

A sok csokoládé káros a csontokra

Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a csokoládé kedvező hatású a szívre – azonban úgy tűnik, a csontokra gyakorolt hatása már korántsem ilyen pozitív. A Nyugat-Ausztráliai Egyetem Orvostudományi Karának kutatói idős hölgyek csontjainak állapotát elemezték. A csokoládé gazdag flavonoidokban, ami néhány kutató szerint hasznos lehet a csontoknak, ugyanakkor sok benne az oxalát is, ami viszont a csont felépítéséhez szükséges kalcium felszívódását gátolja.

Szőlőmajszolás és fogszuvasodás

A szőlőben található polifenolok megakadályozzák a plakképződést és a fogszuvasodást. Polifenolok találhatók a frissen préselt szőlőlében, a mustban és a borban, főként a vörösben. Hasznuk számunkra abban rejlik, hogy ártalmatlanná teszik a fogszuvasodást okozó Streptococcus mutans nevű baktériumot, állítja Hyun Koo, a Rochesteri Egyetem munkatársa. Ezek az anyagok akár a jövő szájvizeinek hatóanyagaivá is válhatnak. A Streptococcus mutans baktérium kétféleképpen támadja meg a fogakat; egyrészt savtermeléssel. Az így képződő savas közeg megkülönböztetetten előnyös életteret biztosít a baktériumok számára, melyek ezenkívül vékony nyákos réteget is termelnek. E vékony film védi meg őket veszélyes behatásoktól, így többek között az antibiotikumokétól. A szőlőből készült kivonatok igen hatásosnak bizonyultak a rafinált Streptococcusok támadása ellen; polifenolos kezelés hatására 85%-kal kevesebb plakk előállítására voltak képesek, és savtermelésük is csökkent. Feltételezik, hogy a polifenolok a baktériumok cukorból történő energiatermelésének folyamatát gátolják, melynek mellékterméke a sav. A fogszuvasodást okozó baktériumok elleni küzdelemnek azért érdekes mérföldköve ez a felfedezés, mert itt nem a baktériumok elpusztításával lehet csatát nyerni, pusztán káros működésüket sikerül leállítani. A szőlőkivonatokat vizsgálva bebizonyosodott, hogy a vörös szőlők sokkal több polifenolt rejtenek. Mostantól a borkészítés melléktermékeit, a törkölyt és a seprűt fogszuvasodás elleni szer gyártására lehet majd hasznosítani?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?