Amit a vérmérgezésről tudni érdemes

Vérmérgezésről akkor beszélünk, ha a kórokozók a véráramba jutva elárasztják a szervezetet.

Vérmérgezésről akkor beszélünk, ha a kórokozók a véráramba jutva elárasztják a szervezetet. Az általános gyulladás mellett a kórokozók termelte toxinok és a károsodott szövetekből felszabadult bomlástermékek, illetve a szervezetben szélsőséges mennyiségben felszaporodó gyulladáskeltő alarmírozó citokinek is felelősek az életveszélyes állapot kialakulásáért.

A fertőzés hatására olyan, egy idő után túlzottá, szabálytalanná váló általános gyulladásos és véralvadási reakció indul be a szervezetben, mely végül a páciens halálát okozhatja. A szeptikus sokk az intenzív osztályon ápoltak és a sebészeti betegek egyik legrettegettebb ellensége. A világon naponta 1400 ember hal meg benne. Halálozási aránya még a legjobb kezekben is eléri a 35-40 százalékot!

A betegséget különböző fertőzések, köztük vírusok, gombák, baktériumok egyaránt előidézhetik. A kórkép lényege, hogy a kialakuló szepszis, vagyis vérmérgezés hatására aktiválódó immunrendszer működése kikerül a szervezet ellenőrzése alól. A szepszisnek három súlyossági fokozatát különböztetjük meg:

Egyszerű szepszis

Ez a fajta megbetegedés lehet akár influenza vagy egy vírusfertőzés következménye. Előfordulása nagyon gyakori, évente világszerte több millió ember betegedhet meg benne. Többségük nem igényel kórházi kezelést.

Súlyos szepszis

Minden ilyen beteg intenzív kórházi ellátást igényel. Súlyos szepszist azon betegeknél állapítanak meg, akiknél az alapbetegséghez még legalább egy szervrendszer elégtelen működése társul, tehát pl. gépi lélegeztetés tartja életben a beteget, vagy művese látja el a szükséges funkciókat. Miután ilyen esetekben létfontosságú szervek betegednek meg, az elhalálozás esélye sokkal nagyobb, globálisan mintegy 30-35 százalék.

Szeptikus sokk

Szeptikus sokk estében a szepszishez alacsony vérnyomás is társul, így a páciens nem vagy nagyon nehezen reagál a kezelésre, ami több szervi elégtelenséghez vezet. Ezek a betegek azonnali intenzív ellátást igényelnek, halálozási arányuk rendkívül magas. Európában évente 135 000 ember hal meg szepszisben az intenzív osztályokon, azaz Európában többen halnak meg szepszisben, mint AIDS-ben vagy mellrákban! A súlyos szepszis mortalitása adekvát terápia esetén is 30-50 százalék! Az USA évente megközelítőleg 700 000 súlyos szepszis - a mortalitás 30-50 százalék, azaz évente 200-350 ezer ember hal meg. A szepszissel összefüggésbe hozható halálozás meghaladja az akut coronariabetegségek mortalitását! Kezdeti általános tünetei: láz, légzési nehézség, forróságérzet, bőrkiütés, gyors szívverés, általános gyenge közérzet, abnormális labor értékek. Az egyéb tünetek az infekció kiindulópontja szerint változnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?