Amíg a mentő megérkezik...

Az elsősegélynyújtás és annak igénye szinte az emberrel egyidős. Alapja kettős, a velünk született segíteni akarás és az ehhez kapcsolódó szakmai tartalom.

A segítőkészség mindnyájunkban megvan, igaz, különböző mértékben. Ennek tökéletesre fejlesztése a család egyik fontos feladata. Természetesen az elsősegélynyújtás terén ez nem csupán erkölcsi cselekedet kérdése. Az elsősegélynyújtásra felkészülve meg kell tanulni annak ismeretanyagát.

Kinek kell ezt végezni? Értelemszerűen annak, aki a rászorulóhoz a legközelebb van. Tehát az elsősegélynyújtás olyan alkalomszerűen végzett tevékenység, amely a világ legszervezettebb mentőszolgálatával sem tudná felvenni a versenyt.

E felgyorsult, automatizált, modern világban az élet bármely területén váratlanul kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy ott, azon a bizonyos helyszínen a segítséget tőlünk várják. Csak mi segíthetünk.

A családban, a munkahelyen, az utcán, a közlekedésben bekövetkező heveny egészségkárosodások életmentő, minimum beavatkozással elháríthatók.

Mindnyájunk közös érdeke, hogy minél többen legyenek képesek érdemi elsősegélyben részesíteni a vészhelyzetbe került embertársainkat. Nem szabad elfelednünk, hogy a segítőből is bármikor lehet segített, és fordítva. Az e területen tevékenyen „alkotó“ szakember célja egyértelmű. Olyan tudatos tevékenység kialakítása, amely a beteg vagy testileg sérült ember érdekeit segíti, a beteg lelki üdvét szolgálja, hasznos erkölcsi kötelesség.

A sokat megélt, tapasztalt tisztelt olvasó bizonyára már többször „eljátszott“ a gondolattal: Mit tettem volna vagy tennék akkor, amikor környezetemben váratlan baj ér valakit? Szinte biztos, hogy a helyzettel mindig együtt járó pánik, és az ezt követő tehetetlenség lenne úrrá mindenkin.

Miért válunk e sürgető helyzetben haszontalanná? Mert nem tudjuk, mit is tegyünk, és mit vár el tőlünk környezetünk. Előfordul, hogy attól való félelmünk hatalmasodik el felettünk, hogy amit tennénk, azzal ártanánk betegünknek. ĺgy a bizonytalanság a parancsoló elsősegélynyújtás elmaradását eredményezi. Bizonyára senki sem ennek büntetőjogi következményétől tart, hanem az egész életünket végigkísérő, önbecsülésünket gyötrő érzésektől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?