Amíg a mentő megérkezik

Tudja, mit kell tenni, ha családtagját, barátját, ismerősét, esetleg egy teljesen idegen embert hirtelen baleset éri, váratlanul rosszul lesz és veszélybe kerül az élete?

Tudja, mit kell tenni, ha családtagját, barátját, ismerősét, esetleg egy teljesen idegen embert hirtelen baleset éri, váratlanul rosszul lesz és veszélybe kerül az élete?

Számos eset bizonyítja, hogy a hirtelen fellépő, életet is veszélyeztető helyzet következményei nagymértékben enyhíthetők, ha a beteg azonnal megkapja a szükséges segítséget. Az esetek 30-60 százalékában elkerülhető a halál, és csökkenthető a rokkantság veszélye, ha a balesetet követő 10-15 percben – még mielőtt a mentő megérkezik –, elsősegélyben részesül a beteg. Ha ez elmarad, súlyos, gyakran tragikus következményekre számíthatunk... A tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb ember a balesetet látva pánikba esik, és közben értékes percek múlnak el…

Az életveszélyes helyzetben nyújtott sokoldalú segítség szándéka keltette éltre az Életlánc Alapítványt, s ebben a szellemben hirdetett harcot a felesleges halál ellen. Három fontos feladatot teljesít: segítséget nyújt életveszélyes helyzetekben, tanfolyamokat szervez az elsősegélynyújtásról és széleskörű felvilágosító munkát végez.

Április óta él az a telefonvonal (Linka záchrany: 0850 11 13 13), amelyen éjjel-nappal az ország minden pontjáról életmentő utasításokat kaphat mindenki, akinek családtagja, ismerőse vagy egyszerűen csak embertársa életveszélyes helyzetbe kerül, vagyis vérzik, fuldoklik, öntudatlan állapotba jut, mellkasi fájdalom gyötri. Ilyenkor az a legfontosabb, hogy a beteg közelében lévő ember felismerje, mennyire súlyos a helyzet. Általában agyi katasztrófa, szívroham, fulladás, súlyos baleset az, amikor azonnali segítségre van szükség, s pontosan végre kell hajtani az orvos telefonon leadott utasításait. Dr. Karol Kálig, az üzemeltető Életlánc Alapítvány létrehozója örömmel tájékoztatott arról, április óta, amióta él a telefonvonal, több mint 2000-en hívták a számot. – 507 esetben súlyos egészségi problémát oldottunk meg, ebből tizenötször életmentő utasítást adtunk. Ez nem kis eredmény, ha figyelembe veszszük, hogy közúti balesetben évente átlagosan 1000 ember hal meg, ennek több mint 30 százaléka feleslegesen. 24 órás telefonügyeletünkkel azt az űrt próbáljuk kitölteni, ami a baleset és a mentő megérkezése között telik el – tette hozzá dr. Karol Kálig.

A csúcstechnikával felszerelt pozsonyi telefonközpontban minden hívást rögzítenek, s bármelyik bármikor visszajátszató. Az ügyeletes orvos ottjártunkkor azt a hívást ismételte meg, amelyben egy hölgy rémült hangon, szinte kiabálva kért segítséget. Agyvérzés után lévő édesanyja ugyanis miután vizet ivott, fulladozni kezdett és megállt a lélegzete. Az orvos először próbálta megnyugtatni, majd utasította, hogy mit tegyen. Alig telt el néhány perc, és a hölgy örömében felkiáltott, hogy ismét lélegzik az édesanyja. Másnap hálálkodva köszönte meg, hogy megmentették az édesanyját.

– Naponta átlagosan 10-15 súlyos esetben kérik segítségünket. A mentő bármilyen gyors is, 20 percnél korábban nem érkezik a helyszínre, s ez az idő rendkívül drága, ki kell használni, hogy feleslegesen senki se haljon meg. Annak örülnénk a legjobban, ha minél több embernek kéznél lenne a hívószám, hogy ha szükség van rá, legyen kitől segítséget kérni – tette hozzá Kálig doktor.

FELHÍVÁS

Az elsősegélynyújtás bizonyos elméleti kérdései megtanulhatók, de a segítség gyakorlati szabályait csak szakember felügyelete mellett lehet tökéletesen elsajátítani. Ebben szeretnénk olvasóinknak segíteni azzal, hogy

jövő héttől Új Szó-tanfolyamot indítunk.

Minden héten közlünk egy-egy megtörtént esetet, s utána

orvos mondja el, hogyan kellene szakszerűen segíteni

a bajba jutott emberen. Aki rendszeresen olvassa sorozatunkat, értékes ajándékot nyerhet.

Érdemes tehát nemcsak olvasni, hanem gyűjteni is az

Egészségünkre mellékletet.

A részleteket következő számunkban közöljük.

Ne feledje: jövő héten indul az elsősegélynyújtás Új Szó-tanfolyama.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?