Aerobik: ideális eszköz a klimax veszélyei ellen

A klimax során a szervezet felborult kémiai egyensúlyának ellensúlyozása kulcsfontosságú a szívbetegségek vagy az agyi érkatasztrófa megelőzésének érdekében.

A klimax során a szervezet felborult kémiai egyensúlyának ellensúlyozása kulcsfontosságú a szívbetegségek vagy az agyi érkatasztrófa megelőzésének érdekében. Egy kutatás szerint mindehhez a legjobb megoldást a megfelelő intenzitású testedzés, jelen esetben például az aerobik nyújtja, és ráadásul még a változó kori tüneteket is enyhíti.

A szervezet kémiai egyensúlyának felbomlása, más néven oxidációs stressz akkor következik be, amikor a sejteket károsító oxidánsok többségbe kerülnek a sejteket védő antioxidánsokkal szemben. A változókort követően a nők szervezetében igen magas szintet ér el az oxidációs stressz, ami szívbetegségekhez vagy agyi érkatasztrófához vezethet.

Az ösztrogén közismerten csökkenti a kémiai egyensúly felbomlását. Néhány nemrég készült tanulmányból azonban kiderült, hogy a hormonpótló készítmények hosszú távú alkalmazása hátrányos lehet, megemelkedhet az agyvérzés, a szívinfarktus és a mellrák kockázata. Ennek fényében sok nő inkább a testmozgás természetes erejével küzd a változókori tünetek ellen.

Egy, a Woman and Aging című szakfolyóiratban megjelent cikk szerint a testmozgással a hormonpótló készítményt használók és nem használók egyaránt nyerhetnek.

Az egyik társszerző, Michael D. Brown, a Temple Egyetem munkatársa szerint az oxidációs stressz csökkentésére a rendszeres, közepes intenzitású edzés, például az aerobik a legalkalmasabb.

A kutató és kollégái által végzett vizsgálat során a rendszeres aerobik hatására a hormonkészítményt szedő és az azzal nem élő nők esetében egyaránt 11–18%-kal csökkent az oxidációs stresszért felelős vegyület aránya. Emellett mindkét csoportnál csökkent a testtömegindex és a testzsír mennyisége is, valamint nőtt a maximális oxigénfelvétel szintje.

Brown szerint „senki sem túl öreg ahhoz, hogy elkezdje a testedzést, de mindenképp fontos, hogy előtte tanácsot kérjünk a kezelőorvosunktól. Fontos a fokozatosság elvét betartani. Nem bonyolult, akaraterő kérdése az egész.” (Medipress)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?