A tüdő és a mellhártya betegségei – II.

Idült mellhártyagyulladások
Az idült izzadmányos mellhártyagyulladások legtöbbször gümőkórral kapcsolatosak, és mellűri gennygyülem (empyema) kialakulásához vezetnek. Az egyéb okok sorában találhatók a hörgőrák („tüdőrák”) és a tüdőinfarktus, valamint egyes mellkasi gombafertőzések.

Idült mellhártyagyulladások

Az idült izzadmányos mellhártyagyulladások legtöbbször gümőkórral kapcsolatosak, és mellűri gennygyülem (empyema) kialakulásához vezetnek. Az egyéb okok sorában találhatók a hörgőrák („tüdőrák”) és a tüdőinfarktus, valamint egyes mellkasi gombafertőzések.

Mellhártya-összenövések

A gyulladás következtében a mellhártya két (zsigeri és fali) lemeze megvastagodik és összetapad, majd összenő, csökkentve ezzel a mellhártyaüreg térfogatát. A beteg ilyenkor jellegzetes mellkasi fájdalmakra panaszkodik. Az érintett mellkasfél kiterjedése belégzéskor a természetesnél kisebb. A mellhártya-összenövések számos esetben idült légzési nehézségre vagy elégtelenségre vezetnek, aminek jól felismerhető tünete a szederjesség (cyanosis) és a nehéz légzés (dyspnoe).

A heveny mellhártyagyulladások kezelése során a beteggel különféle légzési gyakorlatokat végeztetnek, így küzdenek a lehetséges összetapadások ellen. A betegség makacs és munkaképtelenséget okozó eseteiben sebészi beavatkozáshoz kell folyamodni, hogy a két mellhártyalemezt elválasszák egymástól (adhaesiotomia: összenövés vagy összetapadás műtéti oldása).

Pneumokoniózis

A fenti elnevezést a tüdő porbelégzéses betegségeire használja az orvosi nyelv. Ezek azok a tüdőbántalmak, melyek a különféle ásványi porok belégzésével és ennek következtében a tüdő alapállományában való lerakódásával alakulnak ki. Egyes porok csupán lerakódnak a tüdőben, de ez kezdetben nem jár a tüdőállomány pusztulásával. Ilyen például az antrakózis, vagyis a szénpor belégzése. Más anyagok sokkal veszélyesebbek, belélegzésük a tüdő rugalmas rostjainak elfajulásához majd elhalásához vezethet. Ilyen elismert és kártalanítással járó foglalkozási betegségek pl. a szilikózis, az azbesztózis, vagyis azbesztpor belégzése, a berillózis, azaz a berillium belégzése.

A mellkasi folyadékgyülem kezelése

A mellhártya lemezei között felszaporodó, kóros, de kis mennyiségű folyadék esetén a gyógyuláshoz általában elég az alapbetegség kezelése is. A nagyobb mennyiségű, nehéz légzést okozó folyadék szükségessé teheti a folyadék eltávolítását. A beavatkozás megkönnyíti a beteg számára a légzést. A folyadék eltávolítását rendszerint mellkascsapolással végzik, ilyenkor vékony tűt vagy katétert szúrnak a mellüregbe. Nagy mennyiség lebocsátására egy olyan csövet használnak, melyet vízzel lezárt szívórendszerhez csatlakoztatnak, megakadályozva ezzel, hogy levegő kerülhessen a mellüregbe. A cső bekötését a röntgenkészülék kivetítőjének segítségével ellenőrzik. Ha a betegség hátterében daganat áll, a folyadék újratermelődik. Ha a folyadékgyülem vért tartalmaz, általában folyamatos csapolás szükséges, egészen a vérzés megszüntetéséig. Műtéti beavatkozásra kerülhet sor, ha például a gennyes folyadékgyülem túlságosan sűrű, ilyenkor a borda egy részét is eltávolíthatják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?