Szilveszter előtt néhány órával nem túl célszerű arról beszélni, hogy kinek mennyi a megengedhető alkoholmennyiség. Ám a terhességre ez nem vonatkozik, ugyanis aki gyermeket vár, annál nincs biztonságos alkoholszint. Az alkohol ugyanis bekerül a magzat szervezetébe, és mivel nem tudja lebontani, szintje 2-3 óra múlva is magasabb, mint az anya alkoholszintje.
A terhes nőnél nincs biztonságos alkoholszint
Magzati, vagyis fetális alkohol szindrómának (FAS) hívják azt a tünetegyüttest, amely a terhesség alatt alakul ki az anya mértéktelen alkoholfogyasztásának következtében, amikor a magzatot megszületése előtt alkoholhatás éri. Három kórkép tartozik ide: a fetális alkohol szindróma, a parciális vagy részleges fetális alkohol szindróma és a neurobehaviorális rendellenesség. Ezek a fokozatok gyakorlatilag attól függnek, hogy a magzatot milyen szintű károsodás éri. A neurobehaviorális típus a legenyhébb, ilyenkor látható fejlődési rendellenesség nem érezhető, a magzaton nincs külső, látható eltérés. A részleges fetális alkohol szindrómánál a jellegzetes arcelváltozások – keskeny felsőajak, az orr és a felsőajak közötti bemélyedés hiánya és a rövid szemrések – egy része beazonosítható, míg a fetális alkohol szindrómánál a babán már mindhárom elváltozás jelen van. Egy nemzetközi felmérés szerint a másállapotban lévő nők 10 százaléka a terhesség alatt sem veti meg az alkoholt. 67 eset közül egyben a gyermek magzati alkohol szindrómával jön a világra, ez világszerte évente 119 ezer gyereket jelent. Az ideális az lenne, ha a terhes nő egyáltalán nem fogyasztana alkoholt, mert a méhlepényen keresztül és a vér útján olyan káros anyagok jutnak a magzat szervezetébe, amelyek az agyat és más szerveket károsítanak. Bizonyított tény, hogy a terhesség alatt elfogyasztott alkohol fejlődési zavarhoz, spontán vetéléshez, koraszüléshez vagy alacsony születési súlyhoz vezethet.
Ha a terhes nő rendszeresen és nagyobb mennyiségben fogyaszt alkoholt, ez a gyermek egészségét hosszú távon befolyásolhatja, megnehezítheti későbbi társadalmi beilleszkedését. Az alábbi zavarokat okozhatja:
- az agy tartósan károsodhat
- az arcon elváltozások alakulhatnak ki (érzékelési és viselkedési zavarokkal párosulva)
- intellektuális és érzelmi problémák léphetnek fel
Egy nemzetközi felmérés szerint a másállapotban lévő nők 10 százaléka a terhesség alatt sem veti meg az alkoholt
Mitől függ a hatás?
- az alkohol mennyiségétől
- a terhesség stádiumától
- az alkoholfogyasztás gyakoriságától
Az alkohol hatása a terhesség egyes szakaszaiban:
1. TRIMESZTER:
- megnő a vetélés vagy a súlyos
- veleszületett hibák veszélye
- legnagyobb veszélyben az agy van (sejtpusztulás)
- megnő a szervek hibás fejlődésének esélye
2. TRIMESZTER: tovább nő a vetélés veszélye
3. TRIMESZTER: az alkohol gátolja a magzat fejlődését
- A magzati alkohol szindróma az alábbi területeken mutatkozik meg:
- A gyermek fejlődése: a magzat alultáplálttá válik, és ez hosszú ideig fennáll
- A központi idegrendszer funkciói (agy) – értelmi elmaradottság, elvonási tünetek, gyenge szívó reflex, fokozott ingerlékenység, alvászavarok, lassú fejlődés, összpontosítási, tanulási, viselkedési zavar és intellektuális zavar, a gyerek csak kisegítő iskolába képes járni
Testi tünetek: kis fej, keskeny szemrés, lapos arc, alacsony orrvonal, erőteljes orrlyukak, izomproblémák, korlátozott ízületi mozgékonyság, veleszületett szívhibák, látás- és hallászavar, ajak- és szájpadláshasadék
Megelőzés
A nők egy része az első hónapokban gyakran nem is tudja, hogy terhes. Épp az első trimeszter a legveszélyesebb időszak, amikor a gyerek szervei, főleg az agy fejlődik ki. Ha a nő alkoholt iszik, és nem tudja, hogy terhes, ez nem jelenti azt, hogy hibás gyereke születik, de amint felmerül a terhesség gyanúja, ne fogyasszon alkoholt.
Mi jellemzi az alkoholizáló nőt?
- A női alkoholizmusnak lelki, a férfi alkoholizmusnak pedig szociális eredetű okai vannak.
- A nők titokban isznak otthon, és nagyon rafinált módon minden jelt eltüntetnek. Alkoholizálásukat sokáig titkolni tudják még családtagjaik előtt is.
- Az alkoholt gyakran tudatmódosító anyagokkal, például gyógyszerekkel kombinálják.
- Gyakran kézitáskájukban is alkoholt tartanak.
(A Közegészségügyi Hivatal dokumentuma alapján feldolgozta: kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.