A tarka cirok gátolja egyes rákos sejtek szaporodását

cukorcirok k

A legújabb kutatások szerint a perjefélék családjába tartozó tarka cirok (a cukorcirok is voltaképpen tarka cirok, csak ennek olyan fajtáira vonatkozó gyűjtőnév, szárának magas a cukortartalma) hasznos lehet az emberi szervezet számára.

Az International Journal of Food Engineering and Technology szaklap közölte azt az etiópiai tanulmányt, amely a tarka cirok lehetséges jótékony hatásairól szól. Szerzője Silamlak Birhanu, a Woldia Egyetem Biológia Tanszékének kutatója. Szerinte a cirok nagyon fontos az egészséges táplálkozás szempontjából. Az alapvető gabonafélékkel összehasonlítva bővelkedik lassan emészthető keményítőben. A világon az ötödik legnagyobb mennyiségben termesztett gabonaféle szárából már ma is készítenek édes szirupot, ami a juharsziruphoz hasonlít, és hasznára lehet az élelmiszeriparnak. Szálas- és tömegtakarmányként, szemtermését abrakként ugyancsak hasznosítják. Kifejezetten szárazságtűrő, ezért sok helyen termeszthető, ott is, ahol a kukoricának már nincs elég víz. Nem tartalmaz sikért, következésképpen az erre érzékenyek is fogyaszthatják. Fehérjéi közül legfontosabb a kafirin. Tartalmaz még zsírokat, vitaminokat és fenolos vegyületeket. Bővelkedik olyan növényi vegyi anyagokban, amelyekről az utóbbi években laboratóriumi körülmények között számos kutatás igazolta, hogy gátolja egyes rákos sejtek szaporodását (korpájában hatszor annyi van belőle, mint a teljes kiőrlésű gabonákban), ez pedig nagy lehetőség arra, hogy a jövőben úgynevezett funkcionális élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként hasznosítsák. Némely fajtái kiemelkedően gazdagok olyan vegyületekben, amelyek miatt a kutatások szerint megérné őket többfunkciós adalékanyagként használni az élelmiszeriparban. A cirok fenol-vegyületei bizonyítottan mikrobaellenes tulajdonságaik miatt gyógyászati termékekben, például krémekben és kozmetikumokban is felhasználhatók. A lepárlás útján elkülönített egyes összetevői, ahogyan teljes kiőrlésű lisztje is, egyaránt hasznosítható betegségmegelőzéshez és kezelésekhez alapanyagként.

A Journal of Plant Registrations oldalain olyan, a Texas A&M Egyetem kutatói által nemesített új tarka cirokfajtáról olvashatunk, amely – kiváló terméshozamán túl – tökéletesen alkalmas arra, hogy termését pontosan úgy kipattogtassák, ahogy a pattogatni való kukoricaszemeket.

Az átlagember bizonyára nem is gondol erre, de úgy tűnik, hogy a cirok még a klímaváltozás hatásainak mérséklése terén is hasznos lehet. A növényi alapkutatások alkalmazása terén tevékenykedő intézetek legnevesebbjei dr. Nadia Shakoornak, a cirok genetikája szakértőjének vezetésével ötéves kutatásba kezdtek. Először a cirok genetikáját akarják alaposabban megérteni, majd olyan ciroknövényeket szeretnének kinemesíteni, amelyek képesek megkötni a légkörből a szén-dioxidot, és azt a gyökérzetükben, tehát lényegében a földben tárolni. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?