A tápcsatorna – III.

Gyomorégés
Mitől van a gyomorégés
Ha a nyelőcső záróizma gyenge vagy nagy a hasűri nyomás, a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe (reflux), melynek fala nem elég ellenálló a gyomorsavval szemben. A savas visszaáramlás savanyú, maró érzetet kelt a garatban is.

Gyomorégés

Mitől van a gyomorégés

Ha a nyelőcső záróizma gyenge vagy nagy a hasűri nyomás, a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe (reflux), melynek fala nem elég ellenálló a gyomorsavval szemben. A savas visszaáramlás savanyú, maró érzetet kelt a garatban is.

A fogak típusai

Metszőfogak: lapos, éles fogak a táplálék metszéséhez és adagolásához.

Szemfogak: kúp alakúak és hegyesek, a táplálék darabolásához.

Előőrlők és őrlőfogak: szorosan záródó, nagy, nem túl magas, egyenetlen felszínű fogak, a hatékonyabb morzsolást, őrlést, rágást szolgálják. Az őrlőfogak közül négy 13-14 éves korra általában megvan mindkét álkapocsfélben.

A nyál

Mi a nyál szerepe és hogyan termelődik?

A nyálnak nagyon fontos szerepe van az emésztésben, mivel a folyamat már a szájüregben elkezdődik. A nyál keményítőbontó enzimet, amilázt tartalmazó vizes folyadék, a rágást és a nyelést segíti elő. Naponta másfél liternyi nyálat termel a szájüreg két oldalán lévő három-három mirigy: az állcsont szöglete melletti fültőmirigy, a nyakon az állkapocs alatti mirigy és a mandula alakú, nyelv alatti mirigy. A nyálelválasztás az ételek ingerlő ízének és illatának – és azok elképzelésének – a hatására indul meg.

A gyomor

Mi a gyomor feladata az emésztésben?

A gyomornak rendkívül összetett feladata van az emésztésben: felső része tárolja és adagolja az elfogyasztott táplálékot, erős izmainak ritmikus összehúzódásával összekeveri a gyomorba jutott ételt az emésztőenzimekkel, és végül átgyúrja, kásás masszává alakítja a gyomortartalmat. A gyomorfal nyálkahártyasejtjei nyákot, sósavat és a fehérjéket bontó enzim – a pepszin – előanyagát termelik. A nyák védi meg a gyomrot bélelő sejteket a sav maró és az emésztőenzimek károsító hatásaitól. A sósav elpusztítja a gyomorba kerülő baktériumokat, és biztosítja a pepszin fehérjebontó munkájához szükséges, erősen savas környezetet.

Forrás: Család és Egészség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?