Szeptember táján a gyermekközösségekbe járók körében időről időre gondot okoz a fejtetvesség. Tetűjárvány a szakemberek szerint húsz-harminc évente fordul elő, ám a tapasztalatok szerint egyes családok életét ennél gyakrabban keseríti meg.
A szülők réme: tetű a hajban
Az élősködőt egyetlen tetves gyermektől az egész óvodai csoport vagy iskolai osztály elkaphatja. Különösen szeptemberben érdemes figyelmesen átvizsgálni az új közösségbe kerülő óvodások és kisiskolások haját, fejbőrét.
A tetvesség viszketést okozó fertőzés. Szabad szemmel alig látható. A fejen viszketési ingert kelt, de a haj határainál, a fül mögött és a nyakszirten ekcémaszerű bőrjelenséget is okozhat. Nem ritka, hogy hatására a tarkótáji nyirokcsomók megduzzadnak. Gyermekeknél sokszor nehezen vehető észre a tetvesség. A világos, korpaszerű serkék a hajszálakra tapadnak. A néhány milliméteres élősködő általában a fül mögött, a fej hátsó felén helyezkedik el. Mivel színét a hajéhoz „igazítja“, elég nehéz megtalálni. Az alig egy hónapot élő nőstények akár kétszáz petét is rakhatnak a hajszálakra. Nehogy egyetlen pete is „kárba vesszen“, a serkéket a hajszállal „összecementezik”. A serkékből egy hét múlva kel ki a vérszívó.
A fejtetvek sem ugrani, sem repülni nem tudnak, de rendkívül gyorsan futnak. Egyik emberről a másikra a hajszálak érintésével kerülnek. Terjedésükhöz elég a kölcsönadott fésű, sál, sapka, olykor egy serkével fertőzött hajszál is. Amikor a kicsik összedugják a fejüket, vagyis a hajuk összeér, máris megfertőződhetnek.
S hogy mi történik, ha valaki megfertőződött? A hajszálakra tapadó, cementszerű serke sűrű fogazatú fésűvel a hajból könnyen kifésülhető, körömmel lehúzható. A patikákban könnyen beszerezhetők olyan szerek, amelyek hamar elpusztítják a tetveket és serkéket.
Kisebesedett bőrfelületre nem szabad tetűirtót tenni. A kezelés után a látható serkék jó esetben elpusztulnak, így a további fertőzéstől már nem kell tartani. A biztonság kedvéért ajánlatos nyolc nap után megismételni a kezelést.
Háromfajta tetű specializálódott arra, hogy az ember közelében éljen. A fejtetű és a ruhatetű hasonló méretű, megjelenésű, életmódú vérszívó, mindössze az a terület különbözik, amelyet a táplálkozáshoz és a szaporodáshoz előnyben részesít.
A fejtetű a hajszálak tövére, a ruhatetű a fehérnemű vagy a felsőruha szálaira tapasztja petéit. A lapostetű testesebb, zömökebb felépítésű, legszívesebben a szemérem- illetve a hónaljszőrzeten tartózkodik, de a szemöldökre és s szempillára is lerakja petéit. A kikelő tetvek a test melege alapján találnak vérszívásra alkalmas bőrfelületet. Ehhez a parányi szúrás helyén olyan anyagot juttatnak a bőrbe, amely megakadályozza a véralvadást: lényegében ez okozza a kellemetlen viszketést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.