A hosszantartó konfliktusok idején a 15 év alatti gyerekek esetében háromszor nagyobb a kockázata a szennyezett vízre visszavezethető hasmenés vagy más betegség okozta haláleseteknek, mint azokénak, amelyeket a közvetlen fegyverveszély okoz - derült ki az UNICEF pénteken, a víz világnapján bemutatott Water under Fire (Víz tűz alatt) című jelentéséből.
A szennyezett víz halálosabb veszélyt jelent, mint a fegyverek
Minél fiatalabbak a gyerekek, annál nagyobb a kockázat. Sok katonai vagy háborús konfliktus alatt álló területen csaknem húszszor nagyobb az esélye annak, hogy az öt év alatti gyerekek víz okozta hasmenéses betegség miatt haljanak meg, mint hogy közvetlen harci cselekmény következtében.
A jelentés 16 országban, köztük Szíriában, Jemenben, Dél-Szudánban, Nigériában és Ukrajnában vizsgálta a gyerekhalandóságot. A segélyszervezet felszólította a konfliktusokban résztvevőket, hogy védjék a gyerekeket, és hagyjanak fel a civil infrastruktúrát, például vízerőműveket, iskolákat vagy kórházakat érintő támadásokkal.
"A legújabb becslések szerint világszerte több mint 2,1 milliárd ember nem jut hozzá rendszeresen friss vízhez. 4,3 milliárdan nem rendelkeznek használható latrinával vagy WC-vel. Sokuknak a szabadban kell elvégezniük szükségüket" - áll a jelentésben.
Biztos vízellátás nélkül a gyerekeket az alultápláltság és olyan elkerülhető betegségek fenyegetik, mint a hasmenés, a tífusz, a kolera vagy a járványos gyermekbénulás. A kórházak és az iskolák csak korlátozott munkára képesek.
A jemeni polgárháború az UNICEF szerint az elmúlt évtizedekben tapasztalt legnagyobb kolerajárványhoz vezetett. A Közel- és Közép-Keleten sok ország szenved krónikus vízhiánytól - köztük Jordánia, mely több százezer polgárháborús menekültet vett át Szíriától.
Az UNICEF szakemberei segítenek a vízellátó rendszerek megjavításában, tiszta vizet szállítanak távoli területekre vagy menekülttáborokba, latrinákat alakítanak ki és a higiénia alapjait oktatják családoknak. 2018-ban az ENSZ gyermeksegélyezési szervezete több mint 35 millió, veszélyhelyzetben lévő emberhez juttatott el tiszta vizet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.