A mi kultúránkban sokáig nem tulajdonítottunk nagy jelentőséget a záróizmoknak. Ennek egyik oka az, hogy ez az izomcsoport „szemérmetlen” helyen van, s kevesebb figyelmet fordítunk rá.
A „szemérmetlen” izmok
Nincs olyan akaratlagosan működtethető izom, amely tréning nélkül is megtartaná fiatalos erejét. Tehát ha nem erősítjük az izmot, veszít erejéből, tónusából. A záróizom tréning hiányában elsorvad. Kezdetben ez nem okoz tüneteket, hiszen lassan, észrevétlenül következik be. Ám bizonyos idő után megjelennek az izomgyengeséggel összefüggő „szégyenbetegségek“. A tünetek megjelenésekor az érintettek szégyellnek problémájukkal orvoshoz fordulni, így az idő előrehaladtával betegséggé válnak. Többnyire két szakaszban jelentkeznek a kellemetlenségek.
Az első szakasz tünetei
Stressz inkontinencia: megerőltetéskor fellépő akaratlan vizeletvesztést jelent, amikor a húgyhólyag belső nyomása nagyobb a maximális húgycsőnyomásnál. Leginkább a nőket érinti, mert a húgycsövük rövidebb, mint a férfiaké, s náluk a medencét lezáró izomlemezt három kivezető cső bontja meg. Az ő életükben ezenkívül három olyan szakasz van, amely csökkenti medencealap erejét. Ilyenkor változik a medencealap stabilitása. Az első a menstruáció megjelenése, a második a szexuális élet megkezdése, a várandóság, a szülés és a gyermekágyas időszak, a harmadik pedig a változókor, a fogamzóképesség elvesztése, a menopauza. A stressz inkontinencia nem csak az idős nők problémája. Felmérések igazolják, hogy a 18–24 év közötti lányok 50 %-a már tapasztalta („ne nevettess, mert bepisilek“), de 18 %-uk szembesül az akaratlan vizeletvesztéssel. A felnőtt női lakosság 50%-át sújtja ez a probléma. Sérül a psziché is, mert az érintett a kontrollvesztés érzetét éli meg, és kiszolgáltatott helyzetbe kerül.
Az inkontinencia fokozatai
elsőfokú: köhögéskor, nevetéskor, tüsszentéskor következik be a vizeletvesztés,
másodfokú: futáskor, ugráláskor, szökdeléskor,
harmadfokú: fekvésből való felüléskor, sóhajtáskor, járáskor, álláskor.
Néha egy-két csepp vizeletet veszíthetünk, de előfordulhat, hogy a hólyag teljesen kiürül. Egyértelmű összefüggés van a vizeletmegtartó izmok erővesztése és szülések száma között. Ezzel szemben előnyben vannak azok, akik megfelelő intim tornával készítik fel izmaikat a nyújtásra, tágulásra, és ezzel aktívan védik a húgycső izmait is. A társadalom, a család, és az egyén fejlettségi színvonalától is függ, hogy ki mikor dönti el, problémájával orvoshoz fordul. Tarkóállásban vagy négykézláb – később akár járás közben vagy fekvőhelyzetből való felüléskor – levegő, vizes közegben pedig víz kerülhet a hüvelybe, amely hang kíséretében távozik. Ez a hüvely gyengülését jelző tünet.
A hüvely a női szervezet egyik legfontosabb izma. A nő nemiségével összefüggő funkciók a medence e rejtett izmához kapcsolódnak. Extrém hatásoknak van kitéve. Szülés közben 10-12-szeresére tágul a hüvely. Ekkora tágulásra testünk egyetlen más izma sem képes. Szülés után fontos lenne, hogy az eredeti állapotra szűküljön össze, de ezt a nők csak célirányos tornával érhetik el. Ha valaki nem érzi tágnak a hüvelyét, nem jelenti azt, hogy partnere sem érzi annak.
A végbél gyengesége
A végbél izomzata szociális izomnak is nevezhető, hiszen működésképtelensége esetén az érintett kiszorulhat a közösségből. Ez az izom is tudatosan működtethető. Amikor szelet, székletet kell visszatartanunk, nagyon fontos a jó zárás. Sajnos, az életkor előrehaladtával és tréning hiányában hasonlóan veszít erejéből. A székletvisszatartás nehézsége kezdetben főleg hasmenésnél jelentkezik. Az erőtlenség növekedésével később a formált széklet megtartása is problémát jelenthet.
Az aranyér
Kifejlődéséért a végbélizom erőtlensége, a kötőszövet tónustalansága, és a helytelen ürítési szokások a felelősek. Az idő előrehaladtával a kezdeti enyhe tünetek a fenntartott tényezők mérséklése vagy megszüntetése nélkül súlyosbodhatnak.
A második szakasz tünetei
A medencei szervek támasztásában kiemelt szerepe van a hüvelynek, mely 8–10 cm hosszú cső, és a medence fő falának tekinthető. Elölről támasztja a húgyhólyagot, a húgycsövet, fent támasztja a méhet, hátulsó fala pedig a végbelet. Ahol a hüvely nem erős, ott nem támaszt eléggé, elnyomhatóvá válik. Ha az általa támasztott szervek terhelés következtében és a tartószalagok megnyúlása miatt helyzetüket veszítik, és kimozdulnak, akkor sérves, süllyedéses állapot jöhet létre. Süllyedhet a hüvely, a húgyhólyag, a húgycső, a méh és a végbél. Hólyagsérvet jelző tünet lehet az, mikor erős ürítési inger mellett is nehezen indul meg a vizelet. Súlyosabb esetben szükség lehet rá, hogy az ember maga nyomja el a hüvelycsatornából a betüremkedett szervet.
Méhsüllyedés
Ha életstílusunkkal folyamatosan terhelésnek tesszük ki magunkat, s ha a hüvely felső szakasza nyitottabb, úgy a méh fokozatosan süllyedni kezd (akinek hátrahajló a méhe, az veszélyeztetettebb). Legsúlyosabb fokozata, amikor a méhtest megjelenik a lábak között, majd a teljes méhtest kilátszik a hüvelyből – ez a méhelőreesés (prolapsus). A kezdődő méhsüllyedés alig észrevehető. A tünetek változó mértéke megzavarhatja az elváltozás egyértelmű észlelését. Miután a süllyedés függőleges helyzetben jelentkezik, ezért előfordulhat, hogy a fekve végzett orvosi vizsgálatnál – kezdetben – az elváltozás nem fedezhető fel.
Tünetei: a partner egy erősebb mozdulatnál beleütközik; a felhelyezett tampon lejjebb nyomódik a hüvelyben, vagy akár ki is csúszhat onnan. Húzó érzés lehet az alhasban, derékban, nehézségérzés a medencében. Lehet vizelettartási probléma, gond lehet a székletürítéssel. A panaszok pihenést követően mérséklődnek.
A végbél egy zsákszerű szerv, mely tágulásra, és eredeti helyéből való kimozdulásra hajlamos. A végbélnyílás felé vagy a hüvely irányába tud süllyedni. Ez utóbbi akkor történik, ha a hüvely hátsó fala nem képes megtámasztani a bél végső, mellső szakaszát és az beboltosulhat a hüvelybe.
Tünetei: nehéz székletürítés, alaktalan széklet, tökéletlen lehet a végbél kiürülése. Előfordulhat, hogy a hüvelybe való bedomborodást kézzel kell kinyomni, hogy a székletürítés megtörténhessen. Ha bármely tünetet észlelünk, szükségessé válhat a megfelelő szakorvos felkeresése.
Szervi orgazmuszavar
A nemi együttlét alatt az izgalmi szakaszban a hüvely alsó pereme vérrel telítődik, feszes lesz. Ez az orgasztikus mandzsetta. Ezt a partner jól érzi, s a hímvessző benntartását segíti. Ilyenkor a hüvely felső szakasza veszít feszességéből, helyet hagyva így az esetlegesen bekerülő spermiumnak. Ha a hüvely feszesen fogja körül a hímvesszőt, az mind a nő, mind a férfi kielégülését fokozza. Az izomgyengeség következtében tónusvesztés történik a hüvelyben, a szövetek kevesebb ingert kapnak, az izomban kevesebb lesz az erek száma, így kevesebb inger jut az idegvégződésekhez, csökkentve az érzékelés minőségét, s az intim együttlét örömtelenné válhat. A szexuális kielégületlenség feszültséget kelt, mely az egész szervezetre kihat. Ha valakinek gyakoriak a nőgyógyászati és egyéb problémái, akkor erre is oda kell figyelni.
Mi a megoldás?
Az előbbi adatok és a fent leírtak igazolják, hogy szükség van valamilyen életmódváltásra, ami hozzásegíti a nőket ahhoz, hogy az alhas védett állapotba kerüljön. A tünetekben szenvedő nők között a leggyakrabban fellelhető rizikótényező a medencealapi izmok renyhesége. E probléma orvoslását vállalta fel az ismert budapesti egészségtanár, Kriston Andrea, aki lépésről lépésre fejlesztette ki azt a programot, amely egy teljesen új és sajátos módszerré nőtte ki magát, s mára Kriston intim torna néven ismert. A Kriston intim torna (KIT) a medencealapi izmok edzése megelőzés és rehabilitálás céljából nők, férfiak és gyerekek számára. Ilyen tanfolyamot csak a módszer kidolgozójánál vizsgát tett szakember vezethet.
Felhasznált irodalom:
Magyar Sporttudományi Társaság és a Magyar Edzők Társasága Országos Konferenciája, Budapest, 2005
A szerző KIT-tréner
A cikk befejező részéből megtudhatják, kinek ajánlott és kinek nem a Kriston-torna, s hogyan hat a medence egyes szerveire.
Mitől gyengülhet a hüvely?
A felkészületlen gát esetében történő szülés, a szülés utáni rehabilitáció hiánya, az abortusz és minden más, hüvelytágítással járó műtét, a gyakori tamponhasználat, a hüvelygyulladások, a szexuális vágy rendszeres kielégítetlensége, rossz érzelmi állapot, mind gyengíti a hüvelyt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.