A sérvműtét legújabb módjai

A korszerű sebészeti módszereknek köszönhetően sikeresen műthető a sérv, mégpedig az ismétlődés legkisebb kockázata nélkül. A betegek már néhány nap múlva visszatérnek a normális életbe.

A hasfalat több izom és szövetréteg alkotja. Legfontosabb szövet a kollagén, a fehérje, amely a feszességért felelős. A kollagén minősége az örökléstől függ, külsőleg nem lehet befolyásolni. Azonban fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a kollagén minőségét a dohányzás nagymértékben rontja. A nem dohányosok körében ezért a sérv sokkal ritkábban fordul elő.

A fő kockázati tényező a hasfal gyengesége. Akkor fenyeget a sérv kialakulásának veszélye, ha a hasfal gyenge. Felnőtt korban leggyakoribb az ágyéksérv, s főleg a férfiakat sújtja. A fejlődés során a herék fokozatosan leszállnak a herezacskóba, s velük együtt ereszkedik le a hashártya is. Normális körülmények között összetapad, és teljesen elzáródik.

A köldöksérv is eléggé gyakori, főleg a gyerekek esetében. Kezdetben csak kis kidudorodásról van szó a köldök környékén. Általában csak okoz panaszt, ha megnagyobbodik.

Az esetek 20 százalékában a férfiakat, 2 százalékában a nőket sújtja a heresérv. Van, amikor egyáltalán nem okoz panaszt, de sajnos előfordul, hogy kitüremkedik és elzáródik. Ebben az esetben a sérvbe került szervek veszélybe kerülnek. Ilyenkor azonnal műtétre van szükség. Ez már komplikációt okoz, ezért az orvosok már akkor műtétet javasolnak, amikor még nem okoz nagyobb bajt a sérv.

Ha a hasfalat egyszerűen csak összevarrják, a hasfal megfeszül. A feszült kötőszövet pedig általában tovább vékonyodik, és zavar keletkezik a vérellátásban. ĺgy alakul ki a rossz minőségű kötőszövet. Ebben az esetben újabb sérv kialakulása fenyeget.

Két francia orvos a hatvanas években sikeresen alkalmazta az ún. sebészeti hálót. Ezt a hasfal rétegei közé helyezik, a szövet fokozatosan „benövi”, és pótolja a beteg szövetrészt. A beavatkozás helyén a szövet erősebb lesz, s nem fenyeget a további sérv kialakulásának veszélye.

Az ágyéksérv műtéti megoldásának korszerű folytatása a speciális három méretű háló alkalmazása. Ennek beültetése után a sérv megműtéséhez már elég 5-6 cm vágás. Előnye, hogy helyi érzéstelenítéssel is elvégezhető. A másik korszerű módszer a laparoszkópiás műtét. Igényesebb az orvos, kényelmesebb a beteg számára. A hálót a hasüreg belső falára ültetik.

Az említett módszerek előnye az újabb sérv kialakulásának megakadályozása, a kisebb fájdalom és a rövidebb munkaképtelenség. Az eredeti hathetes munkaképtelenség 1, maximum 3 hétre csökken. Ráadásul az ágyék- és köldöksérv többségét az egynapos sebészet keretében is rendezni lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?