Már az ókori Egyiptomban is felfigyeltek arra a kellemes jelenségre, hogy bizonyos ételek, italok, fűszerek hatására feléled a szerelem tüze és magasra csapnak a szexuális gyönyör hullámai.
A rák és az osztriga mágikus ereje
„Szívdöglesztő” hormonjaink
Ahhoz, hogy csinosnak, vonzónak érezhessük magunkat, és ezt sugározzuk kifelé, megfelelő hormonműködésre van szükség. Éppen ezért fontos említést tenni azokról a hormonokról, amelyek az emberi szervezetben felelőssé tehetők a nemi vágy kialakulásáért és a szexuális funkciókért. A libidó – azaz nemi vágy – összetett működés eredménye. A férfi nemi hormon, a tesztoszteron és annak dihidro- származéka irányítja nemcsak a vágy, hanem az erekció kialakulását is. A női szervezetben is megtalálható a tesztoszteron, csak egytized részben a férfiakéhoz képest, amely ugyanúgy szerepet kap a libidó kialakításában, mint a férfi szervezetben, de emellett a két másik nemi hormon, az ösztrogén és progeszteron fontos. Mindezen hormonok összehangolását a melatonin végzi azáltal, hogy serkenti az agyalapi mirigyet, amely egy sor szexuális aktivitásra ható hormont szabadít fel. Ilyen a luteinizáló hormon (LH), amely a sárgatest termelésért felel, a follikulusz stimuláló hormon (FSH), amely nőkben a peteérésért, férfiakban az ivarsejt termelésért felel, a prolaktin és oxitocin, amelyek az anyai kötődés kiváltásában vesznek részt. Emellett az endorfin-felszabadulást is nagymértékben fokozza, amely nem más, mint a szervezet fájdalomcsillapító, feszültségoldó „boldogsághormonja”. Bámulatos, hogy a természet egyetlen hormonnal, amely az agy középpontjában termelődik, irányítja a testi, lelki boldogságot.
Vágyserkentő ételek
Az afrodiziákumokról van szó, amelyek a vágy serkentésében szerepet játszó ételek, italok, fűszerek gyűjtőneve. A szó eredete a szerelem ciprusi istennőjéhez, Afroditéhoz kapcsolódik, aki a tenger habjából kiemelkedve egy kagyló belsejében látta meg a napvilágot. Léptei nyomán virágok fakadtak, többek között a mirtusz, gránátalma, lótusz, menta. Talán ebből a mítoszból ered az elképzelés, mely szerint a szerelem tüzének felélesztésére a rák, kagyló, csiga, osztriga húsának fogyasztása mágikusan hat. Talán ennek köszönhető, hogy Casanova naponta negyven kagylóval lakatta jól magát.
„Méz és csók”
A méz és csók szavakat nemcsak Petőfi költészete fűzi szorosra, hanem az a több ezer éves megfigyelés, amely szerint a méz nagyon hatékony afrodiziákum. Egyiptomban a férfi erekció kiteljesedésére alkalmazták kúraszerűen, a görögök pedig mézzel kevert italt vitettek a kiszemelt személynek, jelezvén udvarlási szándékukat. Vajon mi teszi a mézet ily hatékonnyá? Több mint száznyolcvanféle természetes hatóanyagot tartalmaz, például krómot, amely a vércukorszintet stabilizálja, emellett immunrendszer erősítő vegyületeket, fertőtlenítő hatású alkotórészeket. Talán ez utóbbinak köszönhető, hogy az ókorban sebfertőtlenítésre is használták.
A cikk befejező részét jövő heti számunkban közöljük. Ebben szó lesz arról, hogy a kínai orvoslás a vesét tartja a szexuális energia forrásának, s miért olyan nagy a vonzereje a ginzengnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.