Az rég ismeretes, hogy a paradicsom jelentős antioxidációs és antibakteriális tulajdonságokkal bír. Finom, pozitívan hat a szívre, a bőrre, az emésztésre, a szemre és a csontokra. Sőt, mi több: a speciálisan termesztett paradicsom javíthat a Parkinson-kórban szenvedők állapotán.
A paradicsom szerepe a Parkinson-kór kezelésében
Ez a zöldség méregteleníti a szervezetet, és vízhajtó tulajdonságának köszönhetően tisztítja a vesét, a vért és a beleket. Likopintartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, véd a szív- és érrendszeri betegségek, a hasnyálmirigyrák és a vastagbélrák ellen. Amint a sciencedaily.com írja, úgy tűnik, most a Parkinson-kórban szenvedőknek is segíthet. A tudósok levedopával, vagy másképpen L-DOPA anyaggal dúsított paradicsomot fejlesztettek ki. Ezt használják akkor, amikor a Parkinson- kórban szenvedők dopaminszintje alacsony. A leggyakrabban használt és a leghatékonyabb gyógyszerről van szó, amit az említett betegség kezelésére használnak. Az L-DOPA valójában aminosav, ami a bélből szívódik fel a vérbe. Csak az agyban alakul át dopaminná. Az ezzel dúsított paradicsom reményt jelenthet azoknak, akiknél a vegyileg előállított L-DOPA mellékhatásokat vált ki, leggyakrabban hányingert. „Ennek a paradicsomnak a termesztése nem igényes” – mondta Cathie Martin professzor asszony. Hozzátette: a Parkinson-kór súlyos problémát jelent a fejlődő országokban, ahol sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy 2 dollárért hozzájussanak a szintetizált L-DOPA napi adagjához. Mivel az L-DOPA oldódó anyag, a paradicsomból könnyen, egyszerű technológiai eljárással ki lehet vonni.
Az L-DOPA, vagy levodopa 1967 óta a Parkinson-kór alapvető gyógyszere. Piaci értéke dollármilliárdokban fejezhető ki. Leggyakrabban vegyi szintézissel nyerik, de vannak természetes forrásai is. Legismertebb a bengáli bársonybab, aminek 10 százaléka L-DOPA. A hüvelytermést bársonyos szőr borítja, ami allergiás reakciót válthat ki. A bársonybab növeli a triptaminok termelődését, amelyek a Parkinson-kórban szenvedőknél hallucinációt okozhatnak. A Parkinson-kórról annyit kell tudni, hogy neurológiai betegség, s az jellemzi, hogy az agy idegsejtjei elhalnak. Leggyakrabban a 60 éven felülieket érinti, de nem ritka a fiatalabbak körében sem. Jellemző tünete a remegés, az izommerevség, a lelassult mozgás, az egyensúlyzavar. Gyakran kíséri demencia, depresszió, fájdalom, alvászavar.
(vys.-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.