Intravénás urográfia
A vese és a húgyutak nyugalmi állapotban és működés közben végzett kontrasztanyag röntgenvizsgálata régebben közkedvelt módszer volt.
A kiválasztó szervek betegségei – 3.
A vese és a húgyutak nyugalmi állapotban és működés közben végzett kontrasztanyag röntgenvizsgálata régebben közkedvelt módszer volt.
A jódtartalmú anyag beadását (ha jódérzékenység nem áll fenn), megfelelő időpontokban elvégzett röntgenfelvétel követi, ami a kontrasztanyag vesékhez jutását, kiválasztódását és kiürülését rögzíti. ĺgy meghatározható a vesék alakja és nagysága, az elvezető rendszer, így a húgyvezetékek, a hólyag és a húgycső térfogata és tágulatai. Felvétel készül a vizelés pillanatában is, amely a hólyag esetleges ürülési zavarát mutatja. Ezt a férfiak esetében a megnagyobbodott prosztata húgycsőre gyakorolt nyomása okozza (többnyire göbös prosztatatúltengés, olykor pedig daganat miatt).
Ma már inkább a korszerűbb képalkotó eljárásokat részesítik előnyben, főleg az ultrahang, a komputertomográfia és a mágneses magrezonancia vizsgálatokat.
Igaz, hogy a vese kontrasztanyagos vizsgálata veszélyes?
A kontrasztanyag beadása után 200-ból egy esetben lép fel váratlan mellékhatásként vesekárosodás. Az ok ismeretlen, de kockázatnövelő tényező (pl. cukorbetegség, kiszáradás) esetén az orvos kevés kontrasztanyagot használ vagy más vizsgálatot javasol.
Hólyag- és veseteák
A hólyag- és veseteák a húgyutak átmosásával különleges öblítési effektust váltanak ki, amelyek jó gyógyító hatásúak. Gyulladásos betegségek esetén kizárólagos használatuk természetesen nem vezet gyógyuláshoz, de kiegészítő terápiaként hasznosak lehetnek.
Nyírfalevéltea: egy-két evőkanál nyírfalevelet egy csésze forró vízzel leöntünk, majd 15 percig állni hagyjuk. A főzetet leszűrjük, naponta 3–4 alkalommal fogyasszunk egy csésze frissen elkészített teát az étkezések között.
Zsurlófűtea: két-három teáskanálnyi mezei zsurlófüvet öntsünk le egy közepes csészényi forró vízzel, 5–10 percig főzzük, majd 15 percig állni hagyjuk és a főzetet leszűrjük. Frissen elkészítve, naponta többször, az étkezések között fogyasszuk.
Ellenjavallottak: szív- és veseelégtelenségből származó vizenyő (ödéma) esetén a veseteák fogyasztása semmi esetre sem ajánlatos, ilyenkor a nagyobb mennyiségű folyadék bevitele az egészségre káros.
Inkontinencia
Miért gyakori a nőknél az ún. stressz inkontinencia?
Stressz inkontinenciáról akkor beszélünk, ha a vizeletcsepegés a hasűri nyomás fokozódásakor figyelhető meg (pl. tüsszentés, köhögés, nehéz tárgyak emelgetésének hatására). A nőknél észlelt inkontinenciák közül ez a leggyakoribb. Okozhatja a húgyúti záróizmok meggyengülése (pl. szülés utáni sérülés következtében), vagy a menopauza beállta után az ösztrogénhormon hiánya miatt a húgycső meggyengül, ezért ellenállása lecsökken a vizeletsugárral szemben.
Forrás: Család és Egészség
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.