Kép: Tamás Gergely, Shutterstock
A késői családalapítás növeli a meddőség esélyét
Minden hatodik párnak gondot jelent a gyermekáldás. Ez alól Szlovákia sem kivétel. A szlovákiai lakosság 70 %-a ismer olyan nőt, aki az orvostudomány segítsége nélkül nem tud teherbe esni. A párok 15-20%-a küzd ilyen problémával. Különféle okai vannak, az egyik az, hogy a családalapítás későbbre halasztódik.
A gyermekvállalás stabil kapcsolatot feltételez megfelelő partnerrel. Ami a munkavállalást illeti, elsősorban alapvető biztonságot, lakáskörülményeket és saját meggyőződést az érettségről, a felelősségről, a felkészültségről. Jelenleg Szlovákiában az első szülő nők átlagéletkora 30 és ennél több év. A nők többsége ebben a korban már befejezi a szülést, más szóval: az átlagos kétgyermekes családban a gyerekek az anya 30. életéve előtt születtek – mondja Silvia Porubänová szociológus, a Nemzeti Emberi Jogi Központ ügyvezető igazgatója.
30-ra nőtt az első szülők átlagéletkora
A cseh és a szlovák statisztikai adatok megegyeznek abban, hogy 1993-tól a szülő nők átlagéletkora 25-ről 30-ra vagy többre nőtt. „A demográfiai fejlődés mutatói szerint az emberi élet hosszabbodik, a népesség visszafordíthatatlanul öregszik. A születések számának hosszú távú csökkenése miatt is kevesebb gyerek születik” – teszi hozzá Silvia Porubänová. Azt, hogy Szlovákiában évről évre kevesebb gyerek születik, az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai is igazolják. 2018-ban 57 810 gyerek született, 2021-ben 56 872. 2021- ben leggyakrabban a 30–34 évesek szültek.
A házasságkötések számát illetően is változás történt. Az elmúlt 30 évben a fiatalok nem nagyon rohannak a házasságba és elodázzák a családalapítást is. Ma már nem ritka, hogy a nő 35 éves kora után szül először, a férfiak pedig még később válnak apává. A családalapítás ideális kora 25 év. Amikor a párok végre elhatározzák a gyerekvállalást, rájönnek, hogy ez nem is olyan egyszerű.A biológiai kort nem tudjuk befolyásolni, s ha ehhez még betegségek is társulnak, az már nagy gondot jelent. A meddőség ma már nem tabu, hanem sok pár reális problémája.
A biológiai kor megváltoztathatatlan
Meddőségről akkor beszélünk, ha egyéves rendszeres, nem védett nemi élet után sem következik be a terhesség. Míg az olyan kockázati tényezőket, mint a stressz, a dohányzás, az alkohol, az életmód, az ülőfoglalkozás és a túlsúly befolyásolni tudjuk, a biológiai kort nem. A gyakorlat azt mutatja, hogy a fiatalok keveset tudnak a természetes termékenységről, és azt gondolják, hogy még van idejük. Tény azonban, hogy a korral jelentősen csökken a nők termékenysége és a férfiak spermaszáma. A 35. életév után gyorsan csökken a termékenység, és 40-45 éves korban a nullához közelít. Minden nő bizonyos számú petével születik, s erre a dohányzás és az életstílus is hat. Néhány kutatás szerint a petetartalék 90 százaléka a 35. évig kimerül. A szervezetnek a 20. és 28. életév között van a legjobb esélye a teherbeesésre, ilyenkor van a legtöbb pete. Az egészséges teherbeesés későbbre való halasztásának egyik lehetősége a lefagyasztás, az úgynevezett social freezing. Erről a lehetőségről a nőgyógyásznak vagy az általános orvosnak kellene a nőt tájékoztatni. Ám a valóság az, hogy sokan nem tudnak erről a lehetőségről.
Egy év után már gond lehet
A terméketlenség nem csak a nők problémája. A környezeti tényezők, az egészségtelen életmód, a stressz vagy a mozgásszegény életmód jelentősen befolyásolja a nők termékenységét. Ha a pár több mint 12 hónapi igyekezet után sem termékeny, ideje beszélni az orvossal. A férfiaknak urológiai kivizsgálás és a spermavizsgálat elvégzése ajánlott. A nőknek elvégzik a menstruációs ciklus hormonális profilját, ellenőrzik a peték és a petevezetékek állapotát, figyelik a méh nyálkahártyájának állapotát. Tény, hogy 35 éves korig a nők 30-40 százalékának mesterséges megtermékenyítéssel tudnak segíteni, 42 év körül már csak a 10 százalékának. Annak ellenére, hogy az orvostudomány jelentősen fejlődött, a mesterséges megtermékenyítés sem képes csodákra. A meddőség komplex probléma. A fiatalokat átgondolt politikai és társadalmi intézkedéseknek kellene családalapításra ösztönözniük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.