A magas hőmérséklet miatt a munkahelyek többségén előfordulhat, hogy a meleg megterheli az alkalmazottak szervezetét. Ez a teljesítményük csökkenéséhez és fáradtsághoz vezethet – figyelmeztetett a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ). Megelőző intézkedések bevezetését tanácsolja.
A hőstressz csökkentheti az alkalmazottak teljesítményét és fáradtságot okoz
„A meleg megterhelheti az alkalmazottak szervezetét, és ez a teljesítményük csökkenéséhez, fokozott fáradékonysághoz, a szervezetük túlmelegedéséhez és a testhőmérsékletük emelkedéséhez vezethet. Mindez szédüléssel, aluszékonysággal, fejfájással, szédüléssel és hányingerrel járhat” – jegyezte meg Lukáš Juhas, a hivatal munkatársa.
A munkáltatóknak intézkedéseket kellene bevezetniük, ha a munkahelyen, ahol hosszú ideig tartó munka folyik, nem tudják biztosítani a megfelelő vagy legalább is az elfogadható mikroklímát. Ide tartozik például a munkaidő módosítása vagy a műszak kezdetének megváltoztatása. „Szükség esetén biztosítani kellene az alkalmazottaknak a szünetet, hogy le tudják magukat hűteni zuhannyal vagy meg tudjanak mosakodni hideg vízzel” – emlékeztettek a szakértők.
A munkahelyen elegendő ivóvíznek kellene lennie. „A munkáltató ezt saját költségén biztosítja” – tette hozzá a hivatal. Azt tanácsolják, hogy az italok minél kevesebb cukrot tartalmazzanak. „Az édesített üdítők fokozzák a szomjúság érzetét” – jegyezte meg. Hangsúlyozta: az italok kis mennyiségű alkoholt sem tartalmazhatnak.
Mint elmondta, biztosítani kell, hogy a napfény ne tudjon közvetlenül behatolni az ablakokon, érdemes leárnyékolni az ablakokat. „A munkaruhának egyrétegűnek és lehetőleg világos színűnek kell lennie. Jó, ha az anyaga természetes eredetű, mert a szintetikus anyagból készült öltözék nem teszi lehetővé a verejték elpárolgását” – közölte.
A szakértők szerint a klímaberendezést csak mértékkel szabad használni. „Ez azt jelenti, hogy a kinti és a benti hőmérséklet közötti különbség ne legyen nagyobb öt vagy maximum hét foknál” – magyarázta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.