A harmadik évezred pandémiája

Elszörnyülködve néztük a felvételeket az ún. diabetikus lábról azon a sajtótájékoztatón, amelyet a cukorbetegség elleni harc (november 14.) jegyében rendeztek Pozsonyban. Sokan alig hitték el, hogy ezt is a diabétesz okozza.

Szlovákiában 300 ezer cukorbeteg van, de ki tudja, hányan vannak azok, akik még nem tudnak betegségükről. Sajnos, világviszonylatban sem jobb a helyzet. Jelenleg 170 millió a cukorbetegek száma, de feltételezhető, hogy 2025-ben már 300 millió lesz. A szakemberek a harmadik évezred pandémiájaként emlegetik. Az emberek 50 százaléka nem tudja, hogy cukorbaja van, csak akkor ismeri fel, amikor már szövődmények is kialakultak.

Bár sokan tudják, de nem árt elismételni, hogy az ülő foglalkozás, az egészségtelen táplálkozás, a kövérség és a stressz szinte biztosan cukorbaj kialakulását okozza.

A kevés mozgás és a stressz számlájára írható, hogy a negyvenes évek közepe táján az ember anyagcseréje egyszer csak megbolondul és krónikus anyagcsere-betegség alakul ki. A vérben megemelkedik a cukorszint, mert a szervezet nem termel inzulint (1. típusú cukorbaj), vagy termel, de hatása nem megfelelő (2. típusú cukorbaj). A cukor lebontásának zavara mellett a zsírok és a fehérjék anyagcserezavara is jelentkezik. Ennek a betegségnek nagyon sok akut és krónikus szövődménye van. Alattomos azért, mert lényegében nem fáj semmi, a test sokáig nem jelez semmit, de közben lassan-lassan degenerálódnak az erek és a szövetek. Ebben a stádiumban pedig már megváltozik a vérnyomás, a szívműködés, a látás, a vese és az idegrendszer működése.

Szövődmények

Ezek elsősorban a magas cukorszint következményei, amikor romlik a beteg életminősége.

Látáskárosodás: a fejlett országokban a cukorbaj a vakság leggyakoribb oka.

Vesebetegség: szükség lehet a dialízisre.

Idegek károsodása: az alsó végtagok érzéketlensége, tartós fájdalma, az emésztőcsatorna zavara, a szív- és érrendszer zavara, potenciazavarok.

A nagy erek károsodása: a szívinfarktus, agyvérzés veszélye fenyeget.

Diabetikus láb: az idegek és erek károsodása következtében megnő a sérülés és a fertőzés veszélye, s néha amputálni kell egy ujjat, vagy az egész alsó végtagot.

A cukorbaj gyógyíthatatlan, de lehet sikeresen gyógyítani – csökkenteni a cukorszintet, eltávolítani a kockázati tényezőket. A hosszú távú kezelés célja az akut szövődmények visszaszorítása, a szerve-zet normális fejlődésének biztosítása, a nagy mennyiségű vizeletvesztés visszaszorítása, a fáradékonyság, a fertőzések minimumra csökkentése, s a későbbi szövődmények kialakulásának megakadályozása.

Új inzulin

A jól kezelt cukorbajos ember vércukorszintje megközelíti az egészséges ember értékét. Az első típusú diabetesz esetében, amikor a hasnyálmirigy egyáltalán nem termel inzulint, biztosítani kell a kellő mennyiséget az étkezések között és alatt, valamint alvás közben. Ezt bazális inzulin formájában kapják a betegek rendszerint lefekvés előtt. Az eddig forgalomban lévő inzulinok esetében gyakran előfordult, hogy ugyanaz a mennyiségű inzulin ugyanarra a betegre más napszakban másképp hatott. Főleg éjszaka a cukorhiány életveszélyes tünetei léphetnek fel: hideg veríték, sápadt bőr, idegesség, remegés, heves szívdobogás, eszméletvesztés. A bazális inzulin új változata, a detemir inzulin, amelyet a Novo Nordisk gyógyszertársaság fejlesztett ki, a beteg szervezetében egész nap ugyanúgy hat, s lényegesen csökken a cukorszint-ingadozás valószínűsége. Ez az inzulin mindkét típusú betegség kezelésére alkalmas. A betegnek ezzel az inzulinnal nagyobb a biztonságérzete, mert folyamatosan szívódik fel. Közismert tény, hogy a súlygyarapodás az inzulinterápia velejárója. A beteg, nehogy hipoglikémiába essen, állandóan eszik, s a következmény a súlygyarapodás. A detemir inzulin klinikai vizsgálatai során bebizonyosodott, hogy sem az első, sem a második típusú cukorbetegség esetén nem kell félni a súlygyarapodástól. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?