A fogamzásra történő közvetlen felkészülés általában három hónapos időszakot ölel fel, amelyen belül öt teendő különíthető el:
az ivarsejtek fokozott óvása;
bizonyos veszélyállapotok tisztázása;
a fogamzás optimális idejének meghatározása;
a magzatvédő vitamin használata.
A gyermekért megéri!
az ivarsejtek fokozott óvása;
bizonyos veszélyállapotok tisztázása;
a fogamzás optimális idejének meghatározása;
a magzatvédő vitamin használata.
AZ IVARSEJTEK FOKOZOTT ÓVÁSA
Az ősondósejtekből tíz hét alatt alakul ki a megtermékenyítésre alkalmas érett ondósejt. Az egyes ondósejttípusok érzékenysége eltérő. Az ártalmas külső hatásokkal szemben az éretlen ondósejtek a legvédtelenebbek. Az ős-, valamint az érett ondósejtek viszont ellenállóak. A betegségek, kóros állapotok, vegyi mérgezések elsősorban tehát azokat az éretlen ondósejteket károsítják, amelyekből 68 hét múlva alakulnak ki az érett ondósejtek. ĺgy ezek csak 68 héttel a károsodást követően kerülhetnek a női szervezetbe az ondóval. Az ondósejtképződés alatti sejtosztódások szűrőként is felfoghatók, amelyeken a károsodott sejtek fennakadnak. A sérült sejtek általában kiválogatódnak, s nem jutnak el a megtermékenyítés lehetőségéhez. Az ondósejtképződés károsodása tehát elsősorban átmeneti meddőséget okoz.
A nőkben a petesejtképződés alapvetően eltér a férfiivarsejt termelődésétől. Az őspetesejtekből a petesejtek már a születés előtt, a méhen belüli életben kialakulnak. Az újszülött kislányok petefészkében tehát már ott vannak a nemi érést követően megtermékenyítésre kerülő petesejtek. ĺgy ezek súlyosabb fokú pusztulása akár végleges meddőséget is előidézhet. A születéstől az utódok megfogamzásáig tartó hosszú időszak alatt a petesejtek eltérő érzékenységét még kevéssé ismerjük. Bizonyos azonban, hogy a nőkben általában a tüszőrepedést megelőző napokban a legérzékenyebbek a peték a külső hatásokkal (például sugárzással vagy az alkohollal) szemben.
Az eddigi tapasztalatok azt igazolják, hogy mind a férfiakban, mind a nőkben három hónapos időszak alatt a sérült sejtgenerációk elpusztulnak vagy kiürülnek, és a frissen termelődő ivarsejtek már mentesek a szülői szervezet korábban elszenvedett ártalmaitól.
A felkészülés alatt már mind a családtervező nőnek, mind a családtervező férfinak abba kell hagynia a dohányzást és a szeszes italok fogyasztását, amennyiben ezzel korábban éltek. Azt szükséges nyomatékosan hangsúlyozni, hogy a családtervezés felelősségteljes felkészülést jelent a gyermekáldásra; az anyaság és az apaság ezért nem egyeztethető öszsze a dohányzással és a mértéktelen szeszesital-fogyasztással. A passzív dohányzás bizonyítottan káros volta, a nikotin ondósejtképződésre gyakorolt kedvezőtlen hatása és az apasághoz feltétlenül hozzá tartozó szolidaritás az anyával, egyaránt azt igénylik, hogy e vonatkozásban a férfiak is bizonyítsák áldozatkészségüket. Tudjuk, hogy a nikotin rabságából nehéz szabadulni. A leszokáshoz óriási akaraterőre van szükség. De a gyermekért megéri! A szeszesital-fogyasztás a terhesség alatt tilos. Erre is fel kell készülni. A férfiak példamutatásának itt is nagy a jelentősége.
Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.