Azokat a „betegsége-ket“, amelyeket egy külső hőhatás, mint a napsugárzás idéz elő, együttesen hőártalmaknak nevezi az orvostudomány.
Minden nyáron úgy érezzük, az időjárás csúcsokat dönt, egyre elviselhetetlenebb a hőség. Most sincs másként, sőt.
A fülledt meleg a depresszió táptalaja
Minden nyáron úgy érezzük, az időjárás csúcsokat dönt, egyre elviselhetetlenebb a hőség. Most sincs másként, sőt. A meleget persze általában kedveljük, de egy fokon túl már szinte kínokat okoz, és súlyos egészségi bajokkal járhat.
A hőártalmak leggyakoribb következménye a napszúrás, a hőkimerülés és a hőguta. Ám a hőártalmak egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek.
Célszerű például minél lazább öltözéket viselni, hogy a test nagyobb felületen lélegezzen, adhasson le hőmérsékletéből. A legtöbb ember normális folyadékigényének dupláját, háromszorosát is elfogyasztja, hiszen az állandó, fokozott verejtékezés folyadék- és sóvesztéssel is jár. Ez utóbbi miatt célszerű az ásványi sókban gazdag ásványvizek fogyasztása.
Étkezésnél kerülni kell a kalóriadús, koleszterinben gazdag ételek fogyasztását, helyettük minél több zöldséget, gyümölcsöt célszerű fogyasztani.
A hőártalmak kialakulását a kor, a testalkat és az erőnlét is befolyásolja. Kétségtelen tény, hogy a fiatalabb és edzett emberek könynyebben alkalmazkodnak a radikális hőmérséklethez.
ROSSZKEDV ÉS DEPRESSZIÓ
Az állandó magas, fülledt hőmérsékleti viszonyok az emberek jelentős hányadát levertté, fáradékonnyá teszi, különösen negatív hatást gyakorolva a depressziós emberekre.
A depressziós, szorongós embereknél a meleg okozta levertség, fáradtság felfokozza a szorongást, mivel félnek attól, hogy ezt csak ők érzik, és valami rettenetesen nagy bajuk van. Az „egészséges“ emberek pedig szeretnének túllenni ezen az egészen, ezáltal ők is sokkal ingerlékenyebbek. A legtöbb embert leköti, hogy a testi érzeteivel foglalkozzon, ezáltal sokkal figyelmetlenebb, mint általában.
FIGYELMEZTETÉS
Ez a csökkent koncentráció, a meleg elleni állandó küzdelem okozza a közlekedési balesetek számának ugrásszerű növekedését is. Sokkal könnyebben elviselhető a kánikula a vízpartokon, de kellemes, jótékony hatása mellett ennek is megvannak a veszélyei.
Gyakori eset középkorú férfiaknál a szívizomgörcs, mivel sokan felhevült testtel ugrálnak a vízbe. Kevesen tudják, hogy azok a gyomorbetegek, akik állandóan fájdalomcsillapítókon élnek, fokozottan ki vannak téve a különböző hőártalmaknak, mivel náluk a gyógyszerekben található szintetikus anyagok miatt sokkal nagyobb a folyadékveszteség is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.