Otoszklerózis
Az otoszklerózis halláscsökkenést okozó, kötőszövetes, majd csontos gócok képződése a csontos labirintusban. A közép- és belső fület körülvevő csontok túlzott növekedése figyelhető meg. A betegség következtében a hallócsontok megmerevednek és nem továbbítják a rezgéseket.
A fül, az orr és a garat betegségei – 3.
Az otoszklerózis halláscsökkenést okozó, kötőszövetes, majd csontos gócok képződése a csontos labirintusban. A közép- és belső fület körülvevő csontok túlzott növekedése figyelhető meg. A betegség következtében a hallócsontok megmerevednek és nem továbbítják a rezgéseket. Az öröklődő betegségek csoportjába tartozó otoszklerózis a vezetéses típusú halláscsökkenés gyakori oka. A betegség inkább a nőket érinti, már a serdülőkortól kialakulhat, és a terhesség következtében súlyosbodhat.
Mivel a gyógyszeres kezelés hatástalan, a megoldást általában a kengyel mikrosebészeti eltávolítása jelenti, majd a pótlása megfelelő protézis beültetésével.
Siketség
A siketség kifejezést általában a halláscsökkenés megjelölésére használják, függetlenül annak mértékétől.
A siketség kialakulásának számtalan oka lehetséges, részleges és teljes formája ismert, az eldugult fül zúgása vagy a saját hang túlzott mértékű rezonanciája kísérheti. Ismert veleszületett, öröklött vagy egyes csontbetegségek, különféle idegbetegségek következményeként kialakult forma. Származhat fertőzésekből, esetleg szülés során bekövetkezett sérülésekből stb. Kialakulhat külső trauma, sérülés, agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, skarlát stb. következtében is.
Meg kell különböztetnünk a vezetéses halláscsökkenést a hangérzékelési zavarok okozta siketségtől. Vezetéses halláscsökkenésről beszélünk akkor, amikor is a hallócsontok megmerevednek, s ezért nem továbbítják többé a rezgéseket, míg a hangérzékelési zavarok esetében a hangátvitel változatlanul jó, de a sorvadt hallóidegek nem teszik lehetővé a hangérzékelést. Halláscsökkenést és siketséget leggyakrabban az idős embereknél figyelhetünk meg. A siketség okozati kezelése az esetek zömében ma még nem lehetséges. A megoldását sokszor az állapotot enyhítő eszközök jelentik pl. a hallásjavító-készülék vagy a jelbeszéd.
A belső fül betegségei
A belső fül betegsége halláscsökkenést, fülzúgást, szédülést egyaránt okozhat. A vesztibuláris ideggyulladás a félkörös ívjáratokból kiinduló idegek gyulladása. A hallás nem károsodik, de a beteg – különösen az első roham alkalmával – erős hányingertől, szédüléstől szenved. Az elhúzódó, időközönként jelentkező roham egyre enyhébb lesz, a kezelés voltaképpen a tünetek enyhítése. Az övsömör vírusa által okozott fertőzés a hallóideg megbetegedését okozza. A fertőzés erős fülfájással, szédüléssel, halláscsökkenéssel, súlyos esetben az arcizmok ideiglenes vagy végleges, féloldali bénulásával jár. A kezelés a vírus elleni szerek alkalmazásából, a fájdalom és a szédülés csillapításából áll, esetleg műtétre is sor kerülhet.
A belső fül kóros elváltozása gyógyszerek mellékhatása is lehet.
Forrás: Család és Egészség
Orrplasztika
Huszonkét éves lány vagyok, és az orrom teljesen elrontja a megjelenésemet. Úgy érzem mindenki engem néz és kinevetnek a hátam mögött. Azt hiszem, a kozmetikai műtét segítene. Mivel jár egy ilyen beavatkozás?
Az ön esetében a plasztikai műtét valószínűleg segítene önbizalma visszaállításában, de arra is fel kell készülnie, hogy a műtét után a tükörből visszanéző arc sokáig idegen lesz. A műtét előtt pontosan el kell magyaráznia a sebésznek, hogy mi az a részlet, amivel elégedetlen. A műtétet legtöbbször az orrnyíláson keresztül végzik, így semmilyen látható heg sem marad. Számos lehetőség kínálkozik az orrhegy és az orrnyereg megváltoztatására. A műtét után kb. 1 héttel kerül sor a tamponok eltávolítására, addigra nagyrészt a véraláfutások is felszívódnak, de az orra még hónapokon át fokozatosan kisebbedni fog. A műtét utáni szövődmény ritka, de előfordulhat ismétlődő orrvérzés vagy orrfolyás. Az is előfordulhat, hogy a két orrnyílás légáteresztő képessége a műtét után nem egyforma, és a különbség légvételkor kellemetlenül érezhető.
Tudja-e?
Rosszul kezelt cukorbetegek és károsodott immunrendszerű emberek esetében gombás fertőzés következtében súlyos, akár végzetes kimenetelű orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Az üszöggomba például súlyos fertőzést okozhat a nem megfelelően kezelt cukorbetegeknél: az elhalt, fekete szövetek felhalmozódása az orrüregben az agy vérellátását akadályozza, ami ideggyógyászati panaszokat, fejfájást, vakságot válthat ki. A károsodott immunrendszerű betegeknél a kandidiázis okoz az orrmelléküregekben súlyos fertőzést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.