A fitymaszűkület kezelése

Jelige: Fitymaszűkület. „Családunkban két kislány után fiúgyermek született. Nyolchónapos, egészséges. Egy dolog azonban aggaszt bennünket. A hímvesszőjén nem lehet a bőrt hátrahúzni. Volt, aki azt tanácsolta, ne erőltessük, volt, aki a fürdetés közbeni húzogatást javasolta. Szeretnénk tudni, normális állapot-e és mi a teendő.“

Az érett fiú újszülött esetében általában a fityma nem húzható hátra, mivel a hímvessző makkja és az ezt borító csőszerű bőrdarab, a fityma belső lemeze sejtesen összetapadt. Ez a sejtes letapadás kétéves korig védelmet nyújt a kórokozókkal szemben, és normálisnak tekinthető.

Nincs gond, ha a külső húgycsőnyílás kellően tág, a csecsemő erőlködés nélkül, jó sugárban, ívelten üríti vizeletét, legalább gyufaszálnyi vastagságban és vizeléskor a „fityma-zsák“ nem töltődik fel ballonszerűen.

Ha a külső húgycsőnyílás szabad kijárata ellenére a vizelet erőtlenül, nem ívelten jön, esetleg csak csepeg, mindenképpen tisztázni kell az okát. Ezt általában fejlődési rendellenesség, kóros húgycsőbillentyű okozhatja, amely kivizsgálást és kezelést igényel.

Ne húzogassuk és ne erőltessük hátra a fityma bőrét kétéves korig, mert az erőltetés következtében berepedhet. Ilyenkor a fertőzés veszélye megnőhet és a heges gyó-gyulás további elváltozásokat okozhat, ami csak műtéttel korrigálható. Néha a hátrahúzott fityma bőre annyira megduzzad, hogy nem húzható vissza a makkra, ezáltal keringési elégtelenséget okoz (parafimózis), ami azonnal urológusi vagy sebészi beavatkozást igényel. Veleszületett fitymaszűkület esetén a fityma igen szűk, csőszerűen megnyúlt, a vizeletsugár vékony, és vizelés alatt a fitymazsák ballonszerűen felfúvódik.

Ebben az esetben életkortól függetlenül is plasztikai műtétet kell végezni. Ha a szűkület kisfokú, a bőr jól mozog a makkon, de nem húzható mögé, a műtéttel a kb. kétéves korig várhatunk. A sejtes letapadás oldása kétéves kor környékén javasolt. Ezután a műtét abban az esetben javasolt, ha a fityma csőszerűen megnyúlt, heges, nem hátrahúzható vagy ún. másodlagosan kialakult fitymaszűkületről van szó. Ilyenkor a műtétet gyermek-urológus ajánlja, figyelembe véve a legoptimálisabb életkort.

Gyermekkorban a műtétet általános altatásban végzik. Normális körülmények közt, a fertőzésmentesen végzett altatás szövődménye minimális a gyermekre nézve. Nemzési képtelenséget eredményezhet viszont a pubertás után kialakult másodlagos fitymaszűkület, de a gyermekkori kezeletlen eset is. Mint minden esetben, itt is érvényes, hogy sem a túlzott aggódás, sem a közönyösség nem vezet jóra. A kapkodás gyakran súlyos sérüléseket, berepedéseket, hegesedést, míg a közönyösség, a tartósan fennálló vizeletelfolyási akadály pedig súlyos szervi elváltozásokat okozhat. Azt tanácsolom, mindenképpen forduljanak szakorvoshoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?