Újra drágul az autók fenntartása

Jövőre tízből kilenc gépkocsi-tulajdonos kedvezményes kötelező gépjármű-biztosítást fog fizetni. Mindezt annak köszönhetik, hogy idén nem okoztak semmilyen balesetet.

Ha balesetet okoztunk, ez nem marad titokban akkor sem, ha biztosítót váltunkĽuboš Pilc felvételJövőre a gépkocsi-tulajdonosok által fizetett biztosítás számukra így kevesebb, mint 30-45 százalékkal drágul majd. Hazai biztosítóink ugyanis nagyjából átlagosan ennyivel emelik a kötelező gépjármű-biztosítás árát. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás lényege, hogy ha gépjárművel másnak kárt okozunk, helyettünk a biztosító fizet. Mivel közúti forgalomban gépjármű csak úgy vehet részt, ha üzembentartója érvényes gépjármű felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezik, erre a biztosításra minden gépjármű tulajdonosnak szüksége van.

A szakemberek szerint a sofőrök többségének a kötelező biztosítás ára alig az ötödével lesz drágább a jelenlegi színvonalhoz képest. Kármentesség esetén ugyanis a biztosítók díjengedményt (bonusz) nyújtanak az ügyfeleiknek, míg ha balesetet okoznak, az általuk okozott balesetek számához igazodóan pótdíj (malusz) megfizetésére kötelezhetik őket.

A Kooperativa és a Kommunális Biztosító például azoknak a sofőröknek, akik két éve balesetmentesen vezetnek 20 százalékos kedvezményt nyújt. A többi biztosítótársaság is kedvezményeket nyújt azoknak a sofőröknek, akik az elmúlt időszakban nem okoztak balesetet, a kedvezmény azonban ezek esetében csupán 10-15 százalékos.

A biztosítók többsége esetében nem bűnhődnek azok, akik az első balesetüket okozzák. Esetükben ugyanis a biztosítók eltekintenek a büntetéstől. Korántsem ilyen elnézőek azonban azokkal, akik a második balesetet okozzák, esetükben a biztosítók büntetést számolnak fel. Számukra a biztosítás ára így akár 10 százalékkal is magasabb lehet, mint az átlagos díjak.

Sokan ez ellen azzal próbálnak meg védekezni, hogy a második balesetet követően biztosítót váltanak. Ezzel azonban nem segítenek magukon, hiszen a legutóbbi törvény-módosítások szerint a biztosítók kikérik az új ügyfeleik adatait az előző biztosítótól. Vagyis ha balesetet okoztunk, ez nem marad titokban akkor sem, ha biztosítót váltunk. Ha csak később derül ki az újonnan biztosított ügyfélről, hogy korábban balesetet okozott, akkor a biztosító később is növelheti számára a kötelező gépjármű-biztosítás díját.

Annak ellenére, hogy a biztosítók egyre többször alkalmazzák az ügyfelek számára a balesetmentes közlekedésért járó bonuszokat, a kötelező gépjármű-biztosítás ára évről évre drágább. Az Allianz-Szlovák Biztosító vezetői ezt azzal magyarázzák, hogy ki kell fizetniük a régi tartozásaikat, amelyek elérik a 10,5 milliárd koronát. Mindez annak a számlájára írható, hogy az állam a biztosítási díjakat korábban alacsonyan tartotta. Ezek miatt azonban a Szlovák Biztosítónak évről évre hatalmas veszteségei keletkeztek. Ennek a levét isszuk most, amikor évről évre többet fizetünk a biztonságunkért. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy évről évre drágább autók jelennek meg a piacon, és ha egy drága kocsit törünk össze, annak magasabbak a javítási költségei, és így a biztosítás is. A kötelező felelősségbiztosítás árát az infláció alakulása, a balesetek száma, és az ezekre kifizetett pénzösszeg befolyásolja. A biztosítóknak azonban ezen kívül finanszírozniuk kell a mentőszolgálatokat, és az elkövetkező évekre bizonyos tartalékokat is félre kell tenniük. Sokan azonban már megtalálták a módját annak, hogyan takarékoskodjanak a bíztosítással. Pénzt takaríthatunk meg úgy is, ha télen nem vezetünk. Azoknak a sofőröknek, akik időlegesen, vagyis a téli négy hónapra kivonják a forgalomból gépkocsijukat, nem kell biztosítást fizetniük a leállás időszakára. A szakemberek szerint a legolcsóbb biztosításon is legalább ezer koronát takaríthatunk meg ezzel. Azoknak is érdemes elintézni a leállást, akik csak egy hónapra szeretnének garázsolni az autójukat. Az ügyintézés ugyanis csak 200 koronába kerül, míg a legolcsóbb biztosítás is havi 288 korona. Ha így szeretnénk bizonyos pénzt megtakarítani, akkor a járási hivatalok közlekedési osztályán és a rendőrségen intézhetjük el a szükséges okmányokat. Ezeket kell aztán bemutatni a biztosítónak, amely az előre kifizetett biztosítás egy részét visszaadja a sofőrnek. Ha az autónkat ezt követően újra forgalomba kívánjuk állítani, ugyanezt a sorrendet kell követni. Ha a hivatalosan elismert leállás alatt kocsinkkal balesetet okozunk, azt teljes egészében nekünk kell megfizetnünk. A téli leállást elsősorban a nyugdíjasok és a régebbi gépkocsimárkák tulajdonosai veszik igénybe. A fiatalabb sofőrök akkor folyamodnak a hivatalhoz, ha nincs pénzük a téli abroncsokra. (mi, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?