A Škoda számára telitalálat volt a nagy Kodiaq, s most már bátran kijelenthetjük, hogy a kisebb Karoq sem okozott csalódást. A dízelmotorok alkonyán mégis egy dízelváltozatot kaptam tesztre, mégpedig a 85 kW teljesítményű 1,6 TDI-t.
Škoda Karoq 1,6 TDI: megér egy misét
A Škoda számára telitalálat volt a nagy Kodiaq, s most már bátran kijelenthetjük, hogy a kisebb Karoq sem okozott csalódást. A dízelmotorok alkonyán mégis egy dízelváltozatot kaptam tesztre, mégpedig a 85 kW teljesítményű 1,6 TDI-t. Okozhat egyáltalán csalódást?
Ez az erőforrás a kínálat gyengébbik változata, aki erősebbet akar, annak a kétliteres dízelt kell választania. Ez utóbbihoz aztán már négykerék-meghajtást is kapnak, az 1,6 TDI számára ilyen opció nem létezik. Legfeljebb a manuális és az automata DSG váltó közül válogathatnak. Szerencsére az ötfokozatos manuális már a múlté, s a tesztelt modellben is hatfokozatos manuális volt. Egyesek állíthatnák, ez a kombináció nem éppen a legszerencsésebb választás. Gyenge dízel, manuális váltó, s egy SUV, amelyhez nincs 4x4-es meghajtás? Semmi sem ilyen egyértelmű, s mindennek megvan az előnye és a hátránya is.
Ami a dinamikát illeti, nem igazán van mire panaszkodni. Viszont, ha gyakran terveznek autópályán közlekedni, ráadásul családostul, s elvárják, hogy az autó 100 km/órás sebességnél is intenzíven gyorsuljon, nem biztos, hogy az 1,6-os elegendő lesz. Még így is, amikor egyedül ültem az autóban, s 120 km/óránál akartam gyorsulni, mindig alá kellett sorolni, s a fordulatokat úgy négyezerig növelni, hogy megérkezzen a kívánt teljesítmény. Dinamikából így annyit kapnak, amennyire szükségük van, de túl sok csodát vagy rezervát ne várjanak tőle.
Városban viszont a teljesítmény abszolút elegendő, a kényelmes gyorsuláshoz a kereszteződéseken, illetve a kicsit dinamikusabb városi előzésekhez megfelel. Itt-ott dolgozni kell a manuális váltóval, de hát ez sem fog különösebb gondot okozni.
Ez a Karoq értelemszerűen nem éri el nulláról a 100 km/órás sebességet 5 másodperc alatt, amire viszont számíthatnak, az az 5 liter körüli fogyasztás. Több mint hatszáz kilométer után a fedélzeti számítógép 5,5 literes átlagot mutatott.
Az 1,6-os TDI szerintem értelmes kompromisszum, a fogyasztás viszont nagyon kellemes meglepetés, még akkor is, ha nem érte el a gyárilag meghatározott 1,4–1,6-os átlagértékeket. Mint ahogy azt már korábban megírtam, az utastér tágas, a kivitelezés a Škodára jellemző minőséget képviseli. A multimédia rendszer kijelzője szerencsére nem csak érintőképernyős, ebből a változatból nem hiányoznak a tekerő gombok sem.
A Karoq jelenleg két felszereltségi szintben kapható, az alap az Ambition, a csúcs pedig a Style. A kis SUV legolcsóbb változata 85 kW teljesítményű 1,0 TSI motorral és manuális váltóval 20 130 euróba kerül. Az általunk tesztelt 1,6-os TDI ára minimum 22 190 euró, hétgangos DSG automatával és Style felszereltségi szinttel 24 090 euró. Ha a felvételeken található Ambition változatot szeretnék megvenni minden kiegészítő felszereléssel, akkor az autó ára elérné a 22 170 eurót. Ez nem éppen elhanyagolható összeg, másrészt a gazdag Ambition felszerelés mindent kárpótol. Az alapfelszerelés részét képezik például a ködlámpák, a tempomat, a hátsó parkolóradar, a kétzónás klíma vagy az elülső ülésfűtés. A Style felszereltségi szint aztán mindezt adaptív tempomattal vagy elülső parkolószenzorokkal egészíti ki, s ez így már megér egy misét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.