Régiónk sereghajtója vagyunk

Szlovákia a környező reformországokhoz képest is jelentősen lemarad a motorizáltság tekintetében, és jelentős áttörésre nem számíthatunk idén sem. A lakosság nagy része ugyanis egyre kevesebb pénzt képes megtakarítani.

Idén a lakosság alig 6 százaléka tervez autóvásárlást – derül ki a statisztikai hivatal felméréséből. Határozott igennel azonban csak a megkérdezettek 2 százaléka válaszolt, míg 4 százalékuk csak lehetőségként említette meg a vásárlást. Ha valóra válna az optimistább változat, és a lakosság 6 százaléka venne autót, akkor idén összesen 90 ezer, vagyis 23 ezer kocsival több fogyna, mint tavaly. Ellenben ha a csak 4 százalékuk döntene a vásárlás mellett, akkor 7 ezerrel kevesebb kocsit értékesítenének a kereskedők a tavalyi évhez képest.

Gazdasági elemzők szerint az újévi megszorító intézkedések miatt a lakosság idén sem lesz képes több pénzt megtakarítani, mint tavaly. Szerintük azonban a 6 százaléknyi vevőkör reális elképzelésnek számít. A legtöbb kocsit elsősorban azokban a régiókban vásárolják majd, amelyekben magasabbak a lakosság bevételei, vagyis Pozsonyban és környékén. Kelet- és Dél-Szlovákiában azonban idén sem számíthatunk nagyobb ugrásra. Ezekben a régiókban a lakosság egy jelentős hányadának a bére a szlovákiai átlagot sem éri el. Ahhoz azonban, hogy egy alacsonyabb kategóriájú új autóhoz hozzájussanak, legalább 28 havi átlagbért kell megtakarítaniuk. Összehasonlításképpen nem árt megjegyezni, hogy Németországban ugyanerre az autóra az átlagbérből élőknek csak négy hónapot kell spórolniuk.

Mindezt figyelembe véve nem csoda, ha Szlovákia az Európai Unióhoz most csatlakozó országok közül a legkevésbé motorizált államnak számít. Míg Szlovákiában jelenleg 1,33 millió személygépkocsit regisztrálnak, Csehországban, ahol a lakosság száma a szlovákiai duplája, 4,3 millió gépkocsi fut az utakon. Nem lehetünk büszkék azonban a gépkocsik állagára sem, hiszen az átlagos koruk 15 év, ami ugyancsak elöregedett gépparknak számít. Ahhoz, hogy megközelíthessük a nyugati országok színvonalát, legalább 130 ezer gépkocsit kellene eladni évente. Hogy a felzárkózás nem lesz könnyű, azt az is bizonyítja, hogy tavaly csak 67 ezer autó talált gazdára.

Szlovákia autóparkjának a megújításához nem járul hozzá a kormány sem. Az ígéretek ellenére a vállalkozók továbbra sem írhatják le adójukból a gépkocsi áfáját olyan mértékben, mint az szükséges lenne. Tőlünk nyugatabbra az országok többségében a kishaszonjárművek után az áfa 100 százaléka leírható az adóból. Az adóleírások hatékonyságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2003-ban a leírható haszonjárművek eladása jelentősen nőtt, míg a személygépkocsik, amelyek után az adót nem lehet leírni, értékesítése visszaesett. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?